Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Po Prazdroji touží i Kellnerova PPF

Publikováno:před rokemZdroj:Česká poziceAutor:Miroslav Petr

Prodej Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ze středoevropského prostoru finišuje a mezi zájemci o koupi se objevuje stále více movitých českých finančníků. Předběžnou nabídku podala – například kromě japonského pivovaru Asahi – také investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

V tuzemsku se nyní ale spekuluje například i o zapojení fondu miliardáře Oldřicha Šlemra, se kterým se podle neověřených zpráv spojili byznysmeni Eduard Kučera a Pavel Baudiš, zakladatelé IT společnosti Avast. „Nemohu se k tomu vyjádřit. Říct lze jen to, že já pivo piju rád a Pavel taky,“ opáčil na dotaz LN Kučera.

Reálnější se jeví zpráva o zařazení PPF na listinu vážných zájemců. Ale tajemní jsou i v této skupině, která loni vydělala 352 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy korun) čistého. „Spekulace nekomentujeme,“ uvedla mluvčí Zuzana Migdalová.

Miliardář Oldřich Šlemr loni spolu s obchodním partnerem Tomášem Němcem prodal gumárenský holding CGS za 31 miliard korun. Jeho nově vzniklá finanční společnost R2G se už nyní může řadit mezi největší soukromé fondy v Česku.

Kellnerova PPF loni utržila skoro šest miliard eur (162 miliard korun), ovládá finanční společnosti, jako je Home Credit, Air Bank, také operátora O2, pražskou O2 arenu a podniká doma i po světě v dalších oborech, jako jsou pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství či biotechnologie. I PPF se tak řadí k silným hráčům, kteří by si koupi Prazdroje a dalších propojených pivovarů v Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku mohli dovolit.

Někdejší aktiva světové pivovarnické dvojky koncernu SABMiller nedávno ovládl globální lídr Anheuser Busch - Inbev (AB Inbev), ale s ohledem na antimonopolní regule EU se musí části majetku zbavit. Bez toho by vznikl v Evropě gigant, který by neodpovídal pravidlům hospodářské soutěže.

První byl Peroni a Grolsch
Do skupiny SABMiller patřil například také italský pivovar Peroni nebo nizozemský Grolsch. Oba kupuje japonský pivovarnický koncern Asahi. Další na řadě jsou zmíněné značky kolem Prazdroje - včetně maďarského Dreheru, slovenského Šariše, polského Tyskie či rumunské značky Ursus. Jejich celková hodnota se odhaduje na částku až 190 miliard korun. Do doby, než se jich ujme nový majitel, došlo k vyčlenění těchto podniků z majetkové struktury původních vlastníků. A nespadají ani pod AB Inbev.

„Fungujeme nezávisle na zbytku skupiny AB InBev až do dokončení prodeje. Takzvanou oddělenou organizaci řídí (současný šéf Prazdroje) Paolo Lanzarotti pod dohledem kontrolního správce - firmy Mazars, která podléhá Evropské komisi,“ uvedla mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Národní hrdinové?
Pokud by Prazdroj získala skupina PPF nebo některé konsorcium s dalšími českými finančníky, vyvolalo by to podle lidí z branže zcela jistě mezi Čechy vlnu národní hrdosti. Prazdroj by se ocitl opět v českých rukou.

Jenže podle jiných názorů je každý finanční investor, který vstoupí do pivovarnického byznysu, vždy jen krátkodobou záležitostí a po čase podniky prodá některému z pivovarnických koncernů, tedy společnosti z oboru.

„Pivo nejsou mobily. Případný vstup nějakého fondu dává jen dočasný smysl. Chybí mu distribuční kanály, které naopak mají všechny velké pivovarnické firmy. Prazdroj a spol. tedy nakonec skončí stejně jako součást jiné firmy z pivovarnického oboru. Já to tipuji na Heineken,“ říká Tomáš Maier, který se na České zemědělské univerzitě v Praze zabývá ekonomikou pivovarů.

Trautenberk hasí žízeň horalů

Publikováno:před rokemZdroj:Město FrýdlantTrautenberk

Pivovar Trautenberk v Malé Úpě, nejmladší z rodiny krkonošských minipivovarů, již úspěšně hasí žízeň turistů, cyklistů i lyžařů. V sobotu 10. prosince se otevře i stylová pivovarská restaurace Trautenberk, která pojme až 150 hostů.

Maloúpský pivovar vyrostl ve známé Tippeltově boudě s číslem popisným 87, která byla později známá spíše jako hotel Družba. V prvním poschodí je nově vybudovaný hotel stejného jména. Zdejší lahodné pivo je nefiltrované a nepasterizované a voda, ze které se vaří, se bere přímo ze spodních pramenů svahů Sněžky.

Uvařte si s námi domácí pivo (3. díl): Od sladiny k mladině

Publikováno:před rokemZdroj:Alkoholium.czAutor:Martin Urban

Z minulého dílu našeho seriálu o vaření piva pro začátečníky si přinášíme krásně čirou sladinu. Dnes dokončíme horkou fázi výroby a sladinu povaříme s chmelem – tj. provedeme takzvaný chmelovar. Ze sladiny se při něm stane mladina. Následně se přehoupneme do studené fáze výroby – mladinu ochladíme, zbavíme částeček chmele a kalů vzniklých při chmelovaru a převedeme jí do kvasné nádoby.

Jaké v dnešním díle využijeme suroviny?

Chmel
Zajímavostí budiž, že chmel otáčivý (Hummulus luppulus) spadá do čeledi konopovitých a jeho nejbližším příbuzným je konopí seté (Cannabis sativa). To též vysvětluje fakt, proč někteří senzoricky vnímavější lidé cítí z některých piv marihuanu (angl. výraz pro toto aroma je „dank“). K pivovarským účelům se pěstují pouze samičí, výrazně produktivnější, rostliny. Nebudeme však zabíhat do detailů a probírat původ, klasifikaci ani morfologii chmele. Další zajímavosti o chmelu si však můžete přečíst v tomto článku – 6 věcí, které jste nevěděli o chmelu. Z praktického hlediska dodá chmel našemu pivu hořkost, chuť a aroma. Podpoří též chemické procesy probíhající na pozadí chmelovaru. A taktéž (spolu s alkoholem) poslouží ke konzervaci piva.

Pivovarsky cenné látky obsažené v chmelu (zejména pak pryskyřice, které jsou zdrojem hořkosti) snadno oxidují, a proto se musí chmel skladovat v chladu a temnu a nejlépe bez přístupu kyslíku. Chmel proto budeme až do varního dne skladovat v ledničce, přičemž hermetické vakuované obaly chmele nebudeme otevírat (zvláště pokud také v ledničce skladujeme např. romadur nebo syrečky). Používat budeme chmelové granule/peletky, které jsou dostupnější než celý hlávkový chmel. Jejich přednost spočívá pro nás domácí sládky v tom, že chmel je v nich namletý a skrze to dochází k rychlejší extrakci látek v něm obsažených. V absolutní většině případů jsou u nás k zakoupení granule typu 90 (T90). Číslo 90 vyjadřuje skutečnost, že ze 100 kg chmelových hlávek bylo vyrobeno cca 90 kg granulí. Výroba přitom probíhá čistě mechanicky – jsou při ní odděleny listeny od chmelového vřeténka. Do další fáze výroby granulí pak pokračují pouze listeny. Ty jsou namlety a slisovány. Při lisování sice v důsledku tlaku dojde k určitému zahřívání, negativní dopad na kvalitativní vlastnosti granulí je však minimální.

● 40 g Simcoe – Tento chmel použijeme nejen na dodání základní hořkosti, ale též pro chuť a aroma. Můžeme z něho cítit tropické ovoce/mango a borovicovou pryskyřici. Hořkost této odrůdy chmele je relativně dost velká, ale zároveň není drsná – je jedna z nejjemnějších.
● 30 g Amarillo – chmel, který (nejen) dle mého gusta vytváří se Simcoe úžasnou kombinaci. Je méně hořký než Simcoe a dodá naší APA krásné citrusové, grapefruitové a květinové aroma.

Irský mech
● Cca 2 g sušeného irského mechu – Irský mech, neboli mořská řasa puchratka kadeřavá. Volitelná surovina, která obsahuje karagenan, který při výrobě piva slouží jako přírodní čiřidlo a může nám tak pomoci pivo projasnit. Dávkuje se obvykle 1 g irského mechu na 10 l mladiny.

Krok 3: Chmelovar

Jak jsme si již naznačili v úvodu, chmelovar spočívá v povaření sladiny s chmelem. Na rozdíl od zahřívání díla při infuzním rmutování se teď již jedná o skutečný var při 100°C. Výsledným produktem chmelovaru je mladina.

Účel a důsledky chmelovaru

1. Jedním z hlavních cílů chmelovaru je převést hořké, aromatické a konzervační látky z chmele do mladiny. Hořkými látkami obsaženými v chmelu jsou zejména chmelové pryskyřice. Nejvíce hořkosti pochází z α-hořkých kyselin (humulony: humulon, kohumulon, adhumulon, …). Obsah α-hořkých kyselin je udáván na sáčku chmelu – je silně spjatý s odrůdou chmele, ale závisí též na ročníku sklizně a pěstební lokalitě. Chmelové α-hořké kyseliny při varu mladiny isomerizují a stávají se z nich iso-α-hořké kyseliny. Ty jsou na rozdíl od α-hořkých kyselin v mladině rozpustnější, méně se váží na bílkoviny (které budou z díla v podobě kalů vyloučeny) a vykazují též větší senzorickou hořkost. Nejvýraznějším faktorem ovlivňujícím rozsah isomerace je (mimo teploty) doba varu – pro běžné časy chmelovaru (tj. do 90 minut) víceméně platí, že čím déle je chmel vařen, tím více hořkých látek je převedeno do mladiny (nejedná se však o lineární závislost, viz orientační schéma – nad 60 minut je již nárůst hořkosti minimální…kolem 70 minut pak dosáhne svého maxima a následně začne vlivem degradace iso-α-hořkých kyselin klesat). Jedny z dalších chmelových pryskyřic jsou β -hořké kyseliny (lupulony). Jejich příspěvek k hořkosti je však vzhledem k jejich velice malé rozpustnosti z pivovarského hlediska zanedbatelný.

Aromatickými látkami obsaženými v chmelu jsou pak chmelové silice (myrcen, linalool,…). Jedná se o různorodé vesměs dosti těkavé látky, proto se chmelení na chuť a aroma provádí až později, nedlouho před koncem chmelovaru (max. 30 minut) nebo až po jeho konci.
K pivovarsky cenným látkám obsaženým v chmelu patří též polyfenoly. Ty plní konzervační funkci (zvyšují koloidní stabilitu piva). Jsou rovněž zdraví prospěšnými přirozenými antioxidanty.

Převod hořkých a aromatických látek do mladiny však není jediným cílem chmelovaru.

2. Mezi další velice podstatné důsledky chmelovaru patří vysrážení bílkovin obsažených ve sladině – při chmelovaru se původně čirá sladina zakalí, začnou se v ní tvořit jemné vločky, které se postupně nabalují do shluků označovaných jako lom mladiny (vznik lomu je kromě teploty a doby varu podpořen i správným pH a přítomností polyfenolů, které zmiňuji v předchozím bodu). Část bílkovin se též může vysrážet do husté mazlavé pěny, která počátek chmelovaru může doprovázet.

3. Neméně důležité je vytěkání řady nežádoucích látek (např. DMS – dimethylsulfid, který by měl za následek zeleninovou, kupříkladu brokolicovou, příchuť piva).

4. V neposlední řadě var mladinu sterilizuje – resp. usmrtví většinu přítomných mikroorganismů.

5. Díky varu dojde též k zahuštění mladiny – odpaření přebytečné vody (efektivní vyslazování vyžadovalo totiž určitý přebytek vyslazovací vody – to proto aby nám v sladovém mlátě zůstalo co nejméně drahocenných cukrů).

6. Dojde též k poklesu pH, mírnému ztmavnutí a dalším, pro nás začátečníky nepříliš zajímavým, jevům.

Postup chmelovaru
Celý chmelovar bude trvat 60 minut (od započetí klokotavého varu po vypnutí hořáku). To je doba typická pro vaření piv typu Ale. Čas chmelovaru je přitom zavedenou zvyklostí počítat jakoby odzadu – např. 60. minuta znamená v našem případě začátek chmelovaru, 15. minuta znamená 15 minut před koncem varu.


1.Pokud jsme postupovali podle návodu uvedeného v 2. díle našeho seriálu. Máme teď před sebou 26 l sladiny. Pokud jsme scezovali pomocí manifoldu, tak se nachází v pomocné nádobě s dolní výpustí. Z ní ji opatrně pomocí hadičky přepustíme do vypláchnutého hrnce. Vyvarujeme se při tom jakéhokoli šplouchání nebo rozstřikování, které by vedlo ke zbytečné oxidaci.
2.Poté co máme sladinu v hrnci, provedeme tzv. First Wort Hopping (FWH), nebo-li chmelení před začátkem varu. Do hrnce vsypeme 10 g chmele Simcoe. Technice FWH bývá připisován vliv na lepší aroma. Tato tvrzení však patří do kategorie mýtů – téměř veškeré aromatické silice vytěkají, stejně jako kdybychom přidali chmel až na počátku varu. Jedná se tedy ryze o chmelení na hořkost, přičemž FWH nepřidá téměř žádnou hořkost navíc oproti klasickému postupu, kdy první chmel sypeme až na počátku varu. Ptáte se, proč tuto techniku chmelení často používám? Po přidání chmele na začátku varu dochází totiž často k velkému vypěnění díla ve stylu „hrnečku vař“. A právě vhozením první dávky chmele před započetím varu toto riziko částečně omezíme. Buďme však i přesto prvních cca 10 minut po přivedení díla k varu ve střehu a při velkém rozpěnění obsahu hrnce stáhněme plamen. Případně můžeme pěnu krotit tím, že ji postříkáme vodou (bez chloru – tj. odstátou nebo převařenou) z rozprašovače na rostliny.
3.Nyní zapneme hořák na maximum s cílem přivést sladinu k varu. Sladinu můžeme mírně promíchávat měchačkou. Po přivedení k varu to však již nebude nutné – míchání bude prováděno varem, který by měl být živý, bouřlivý. Hrnec nepřiklápíme poklicí. Celý chmelovar budeme provádět v otevřeném hrnci – to proto, abychom nikterak nebránili vytěkání již zmíněných nežádoucích látek v podobě tzv. brýdových par. Nechcete-li riskovat „hrnečku vař“ nepřikrývejte s cílem rychlejšího ohřevu hrnec pokličkou ani při uvádění díla k varu. Nebo buďte velice ostražití – věřte mi, že v okamžik započetí varu jde pěna nahoru velice rychle a vzniklý nepořádek za to nestojí.
4.Hustou mazlavou bílkovinou pěnu, která se nám může zejména na začátku chmelovaru tvořit, sbírat nemusíme – skončí po zchlazení spolu s dalšími bílkovinami a chmelovým mlátem usazená na dně hrnce.
5.Ve 20. minutě chmelovaru (tj. 20 minut před koncem chmelovaru, tj. 40 minut po začátku chmelovaru) postavíme do vařící se mladiny spirálový chladič. Zbývající doba varu plně postačí k tomu, abychom zničili většinu potenciálních mikroorganismů a chladič desinfikovali. Nemusíme se proto zatěžovat precizní desinfekcí chladiče. Stačí, vložíme-li ho do mladiny v běžné „kuchyňské čistotě“.
6.Pokud jej máme, tak volitelně v 15. minutě chmelovaru též přidáme irský mech. Přičemž cca 2 g irského mechu, jsme si 1 hodinu předem rehydratovali ve skleničce s cca 1dl převařené horké vody. Vůní rybníka se nenecháme zastrašit a obsah skleničky vlijeme do vroucího hrnce.
7.V 10. minutě chmelovaru provedeme chmelení na chuť a aroma a vsypeme do mladiny 15 g Simcoe a 15 g Amarilla.
8.Do konce chmelovaru zbývá už jen 10 minut po jejichž uplynutí vypneme hořák a ihned spustíme chlazení.

Odpar při chmelovaru se dle pivovarských učebnic pohybuje na úrovni 8-10 % (měřeno jakožto 1 – objem 100°C mladiny na konci chmelovaru / objem 100°C sladiny na začátku chmelovaru). V našich domácích podmínkách se procento odparu bude lišit hrnec od hrnce, hořák od hořáku. Deset procent je rozumná hodnota, hlavní je však dbát na to, aby byl chmelovar intenzivní. O intenzitu varu jde především.

Krok 4: Chlazení a whirlpool
Skončila horká fáze procesu vaření. V rámci ní se stačilo z pohledu sanitace chovat jako při běžném vaření jídla k obědu, tj. udržovat běžnou kuchyňskou čistotu používaného vybavení. Chmelovar nám mladinu vysterilizoval a nedal šanci přežít většině mikroorganismů. Nyní nastal zlomový okamžik. Od teď až po finální lahvování piva se budeme snažit chovat asepticky a dbát velkých nároků na hygienu a důkladnou sanitaci, proto abychom snížili riziko kontaminace našeho díla. Obzvláště před tím než v mladině získá dominantní postavení armáda pivovarských kvasinek a než tato armáda vytvoří určité množství alkoholu, je mladina velmi zranitelná.

V úvodu kapitoly o chmelovaru jsem se zmínil o tom, že při varu dochází k vysrážení bílkovin obsažených ve sladině – vytváří se tzv. lom mladiny. Zmíněné vysrážené bílkoviny taktéž nazýváme kaly. Cílem chlazení je ochladit mladinu na zákvasnou teplotu a odstranit tyto kaly.

Rozlišujeme pak tzv. horké (hrubé) kaly a chladové (jemné) kaly. Tyto dva druhy kalů se od sebe liší délkou bílkovin, ze kterých jsou tvořeny a též teplotou, při které dochází k jejich vysrážení.

Ke srážení hrubých kalů docházelo po celou dobu chmelovaru, tj. při 100°C, a bude pokračovat až do ochlazení na cca 80°C. Těchto kalů je nutné se v největší možné míře zbavit, jelikož by negativně ovlivňovali průběh kvašení a senzorické vlastnosti výsledného piva.

Jemné kaly se sráží až při nižších teplotách – srážení začíná kolem 80°C a v největší míře až pod 30°C. Těchto kalů je výrazně méně než kalů hrubých. Pro jejich jemnost se z mladiny velmi špatně odstraňují a ve větší či menší míře je vždy přeneseme do kvasné nádoby. Na rozdíl od hrubých kalů není ani jejich úplné odstranění vhodné – ohrozilo by to plnost chuti a pěnivost piva. Klasickou metodou odstraňování jemných kalů je sbírání deky, do které jsou při kvašení vynášeny. To kolik jich přeneseme do kvasné nádoby je odvislé od postupu chlazení a spílání. My si ukážeme takový postup, při kterém jejich množství ve značné míře redukujeme. V kvasné dece jich poté nebudeme muset sbírat tolik, případně (zvlášť vzhledem k tomu, že vaříme svrchně kvašené pivo), tak budeme moci sbírání deky úplně vypustit.


1.Chladič máme připojený na vodovodní řad, chladivo (=voda) bude protékat jeho vnitřkem. Hned po skončení chmelovaru spustíme chlazení a mladinu během pár minut vychladíme na 80°C. Poté chlazení vypneme, chladič však raději (z aseptických důvodů) necháme ponořený v mladině.
2.Vhodíme poslední dávku chmele – 15 g Simcoe a 15 g Amarilla. Právě jsme provedli tzv. chmelení do whirpoolu (whirpool hopping nebo také hop stand). Tento chmel nepřidá již téměř žádnou hořkost – isomerizace je při teplotách pod 80°C již výrazně zpomalena – zato přidá pořádnou dávku aroma.
3.Jak již bylo napsáno, při teplotě 80°C se stále ještě srážejí horké kaly. Horké kaly uzrávají a nabalují se do větších shluků. Ty budou pak mít v následujících fázích chlazení větší šanci se usadit a ještě předtím sebou strhnout i kaly chladové (ty se vzhledem k jejich velikosti usazují špatně – spíše se zachytávají na povrchu větších částic obsažených v mladině). Abychom tvorbu větších shluků horkých kalů podpořili, je vhodné mladinu měchačkou rozpohybovat. Ideální by bylo ji roztočit – tj. provést whirpool – v rotačním proudění nám však bude trochu bránit vložený chladič.
4.Po uplynutí 20 minutové přestávky, při které přešlo aroma chmelových silic do mladiny a zároveň dozrály horké kaly, pokračujeme dále v chlazení. To by mělo být nyní již co nejrychlejší. Při pomalém chlazení totiž v mladině vzrůstá množství DMS (zeleninová pachuť), dochází ke zbytečné oxidaci a zvyšuje se riziko kontaminace.
5.Mladinu dochladíme na zákvasnou teplotu, v našem případě cca 20°C. Já této teploty dosáhnu za cca 30 minut po uplynutí zmíněné 20 minutové přestávky na chmelení do whirpoolu a dozrání horkých kalů.
6.Vyjmeme chladič a hrnec s mladinou umístíme na vyvýšené místo. Pokud vaříme na klasickém sporáku, tak tato výška stačí. Pokud na nízké varní stoličce, tak ho přeneseme na stůl.
7.Nyní provedeme tzv. whirlpool za studena. Ten spočívá v tom, že mladinu pomocí měchačky roztočíme. Měchačku, jsme měli po celou dobu chlazení ponořenou v mladině a zůstala tak sterilizovaná, případně jsme k roztočení použili jinou – vydesinfikovanou plastovou nebo nerezovou – měchačkou.
8.Měchačku odložíme a roztočenou mladinu necháme 20-30 minut uklidnit. Horké kaly strhnou velkou část chladových kalů a usadí se spolu s chmelovým mlátem na dně hrnce, na jehož středu vytvoří jakýsi kužel.

Krok 5: Spílání
Spíláním nazýváme převedení mladiny z hrnce do kvasné nádoby. Kvasná nádoba jakožto i hadička, kterou budeme mladinu do kvasné nádoby přetahovat a další nástroje musí být dokonale čisté a sanitované. Včetně našich rukou.

Sanitace
Sanitaci je vhodné zahájit už ve volné chvíli, tedy v průběhu chmelovaru. Kvasná nádoba, hadička, plastová měchačka a kvasná zátka jsou do té doby v kuchyňské čistotě, tj. bez stop mechanických nečistot, zdánlivě čisté. Do kvasné nádoby napustíme cca 10 l teplé/horké vody a nasypeme 10 lžiček perkarbonátu sodného. Nasadíme si ochranné rukavice. Měchačkou perkarbonát rozmícháme, do roztoku ponoříme ostatní náčiní, opláchneme stěny kvasné nádoby a víko. Víkem následně nádobu přiklopíme a jdeme se dále věnovat chmelovaru. Pokud k perkarbonátu nepřidáváme urychlovač TAED (já nepřidávám) nebo ho neaplikujeme do vody řekněme nad 60°C, tak je vhodné dopřát chemickým reakcím, které proběhnou dostatek času – v našem případě to vychází na cca 1,5 – 2 hodiny. Perkarbonát se během nich rozloží na sodu (čistící účinek) a peroxid vodíku (desinfekční účinek).

Po roztočení mladiny (provedení whrilpoolu za studena) se k sanitované nádobě vrátíme. Vylijeme desinfekční roztok a kvasnou nádobu jakožto i všechny nástroje opláchneme studenou vodou z vodovodního řadu (obsahuje minimum mikroorganismů; oplachovou vodu ze studny bych raději doporučoval předem převařit).

Postup spílání
1.Nyní ponoříme jeden konec hadičky do mladiny. Druhý konec přiložíme k ústům, nasajeme a na principu sifonu (násosky) začneme mladinu přepouštět do kvasné nádoby. Do hadičky při nasávání neslintáme, nasátí provádíme suchou stranou rtů, abychom minimalizovali množství zavlečených mikroorganismů. Aseptickou alternativou je zakoupení tzv. auto-sifonu, při jehož použití kontakt s ústy odpadá.
2.Spílání se nejlépe provádí ve dvou lidech. Jeden drží hadičku u stěny hrnce a posouvá ji, tak aby stále viděl její konec blízko pod hladinou spílané mladiny. Druhý pak kmitavým pohybem rozstřikuje mladinu do spilky tak, aby ji co nejvíce provzdušnil. Nastala etapa těsně před zakvašením, při níž jediné je provzdušnění díla žádoucí.
3.Až se přiblížíme ke dnu hrnce a kuželu z chmelového mláta a usazených kalů, dbáme větší pozornosti, abychom si tyto kaly nenaspílali do kvasné nádoby. Snažíme se sice naspílat maximum, ale nikoli na úkor kvality. Počítáme s určitou „andělskou daní“.

Chmelovar jsme začínali s 26 l sladiny. Během varu a chlazení došlo k úbytku objemu cca 3-4 L. Další cca 2 l vychlazené mladiny zůstaly nenaspílány v chmelovém mlátě. Nyní bychom tedy měli v kvasné nádobě mít 20-21 l krásně čiré vychlazené mladiny. Tu v příštím díle seriálu naočkujeme kvasinkami. Chmelové mláto nemá na rozdíl od sladového mláta žádné uplatnění a tak ho zlikvidujeme jako odpad.

V závěru dnešního, našlápnutého dílu mi dovolte, abych ještě vysvětlil dva poměrně důležité pivovarské ukazatele – extrakt původní mladiny a hořkost IBU.

Extrakt původní mladiny (EPM)
Po vychlazení mladiny, případně ještě v průběhu chlazení odebereme (např. vydesinfikovanou naběračkou) její vzorek do odměrného válce, dochladíme ho na 20°C, ponoříme do něj hustoměr/cukroměr a provedeme odečet. Vzorek už zpět z aseptických důvodů nevracíme. Můžeme je třeba ochutnat – přitom se nelekáme velké hořkosti, kvašením se hořkost ještě významně zredukuje. Na cukroměru máme uvedeny jednotky cukernatosti ve stupních Plato a/nebo v hustotě, tj. kg/dm3, neboli kg/l. Počet stupňů Plato zjednodušeně řečeno odpovídá hmotnostnímu procentu obsahu extraktu obsaženého v mladině. Tj. odečtěme-li ze stupnice cukroměru údaj 12° Plato, znamená to, že v 1 kg mladiny je rozpuštěno 0,12 kg extraktu (resp. cukru). Tento údaj se nazývá extrakt původní mladiny a vypovídá o síle, stupňovitosti piva. Řada domovarníků, mne nevyjímaje, si více oblíbila „americký“ způsob měření nikoli ve stupních Plato, ale v jednotkách hustoty – k měření totiž používáme ponorný hustoměr (areometr) fungující na principu Archimédova zákona. Tento nástroj tudíž vždy měří a priori jen a pouze hustotu kapaliny, bez ohledu na tom jestli byl zakoupen pod obchodním názvem „cukroměr“ nebo „hustoměr“ a bez ohledu na to, jaká je na něm nakreslena stupnice. Mně osobně se na tomto „americkém“ způsobu líbí zejména jeho jednoznačnost – hustota je vždy prostě jen a pouze hustota a nic jiného. To se o pojmu „cukernatost“ – zejména jak se dozvíme v dalším díle seriálu, kde budeme měřit i rozkvašenou mladinu – říci nedá. Hustota mladiny před zakvašením se označuje OG (Original Gravity).

Orientační přepočet mezi stupňovitostí odečtenou z hustoměru v jednotkách Plato a hustotou je jednoduchý.

Hustota=(Plato*4+1000)/1000

Tj. pokud naměříme 12° Plato, tak 12 krát 4 rovná se 48 a přibližná hodnota hustoty pak činí 1,048 kg/dm3. Tento jednoduchý přepočet je sice pouze orientační, ale zároveň pro rychlé zorientování se v průběhu vaření plně dostačující. Přesný přepočet naleznete spolu s celou řadou dalších pivovarských výpočtů v knize Pivařka, která vyjde na jaře 2017.

Náš recept byl napočítán tak, abychom spolu uvařili 20-21 l mladiny o cukernatosti 12° Plato, neboli OG 1.048. Vzhledem k odlišným parametrům našich varen a vstupních surovin (hrubost mletí sladu, pH rmutu, odchylky v rychlosti ohřevu při rmutování, efektivita scezování, velikost odparu při chmelovaru) je však více než pravděpodobné, že někdo naměří více a jiný méně. Z tohoto důvodu považuji za velice důležité si vše v průběhu vaření zapisovat (časy, teploty, objemy, stupňovitost sladiny, mladiny…) a zpětně vyhodnocovat tak, abychom naši varnu dobře poznali. To nám v budoucnu umožní přizpůsobit si recept tak, aby výsledný objem a stupňovitost mladiny odpovídaly plánu.

Hořkost jako IBU
Pro vyjadřování hořkosti piva se používají jednotky IBU (International Bittering Units). Jedná se o počet mg iso-α-hořkých kyselin rozpuštěných v 1 l piva. Interval, do kterého by měla spadat hodnota IBU je různý pro různé pivní styly. Pro American Pale Ale (APA) je to 30-50 jednotek IBU. Já při konstrukci receptu APA, kterou spolu v tomto seriálu vaříme, zacílil IBU na 40 jednotek. Této výpočetní hodnoty plánované před samotným vařením jsme dosáhli za předpokladu, že jsme získali 22,5 l mladiny (vychlazené, před naspíláním, tj. včetně chmelového mláta) o síle 12° Plato a ochladili a naspílali dílo přiměřeně rychle (mně to trvá cca 1.5 hodiny). A též za předpokladu, že chmel Simcoe obsahoval 13 % α-hořkých-kyselin a chmel Amarillo 9.5 % α-hořkých-kyselin – což jsou střední hodnoty typické pro tyto odrůdy – reálné se budou mírně lišit v závislosti na šarži. Pokud jsme však dosáhli zmíněného objemu mladiny a rychlost chlazení příliš nevybočovala té, kterou jsem popisoval, tak výrazný odklon od plánované výpočetní IBU nečekejme. Navíc si pamatujme, že naše chuť není schopná rozeznat rozdíl v hořkosti menší než cca 5 IBU.

Je zároveň podstatné zmínit, že subjektivní vnímání hořkosti klesá s tím, jak roste stupňovitost piva. Silná piva tedy mohou mít jednotek IBU více, ale nezdají se nám příliš hořká a naopak. Proto se často uvádí poměr IBU/OG. OG v sobě skrývá poslední dvojčíslí (příp. trojčíslí) hustoty mladiny. Tj. např. pro mladinu o hustotě 1,048 kg/dm3 dosazujeme do zlomku číslo 48. Naše APA má plánovanou hodnotu IBU/OG=40/48=0,83. To je hodnota na horní hranici tohoto stylu. Simcoe, které přispívá v našem receptu největší mírou k hořkosti, je však odrůda s velice malým zastoupením kohumulenu, takže hořkost to bude jemná a nemusíte se jí obávat.

Tímto se s vámi v dnešním díle loučím. Vychlazená naspílaná mladina bude vstupní surovinou do příštího dílu našeho seriálu, ve kterém probereme si kroky 6. Kvašení a 7. Lahvování a zrání. Do té doby se budu těšit na vaše případné dotazy, poznámky či připomínky v komentářích pod článkem.

Unikátní výstava Pivovarská řemesla bude zpřístupněna veřejnosti zdarma

Publikováno:před rokemZdroj:FANTOM.czRadegast

Od uvaření první várky piva v pivovaru Radegast uplynulo již 46 let. U této příležitosti je v Návštěvnickém centru pivovaru v Nošovicích k vidění výstava s názvem Pivovarská řemesla. Lidé si ji mohou zdarma prohlédnout až do konce března roku 2017 v rámci otvírací doby Návštěvnického centra.

První várku piva Radegast uvařil v Nošovicích první sládek Jaromír Franzl 3. prosince roku 1970. „Pan Franzl vtiskl Radegastu charakteristickou hořkost a jeho odkazu se držíme dodnes. Úspěch v soutěžích, například nedávno získaný titul České pivo, potvrzuje, že můžeme být na naše pivo právem hrdi,“ řekl ředitel pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

U příležitosti svého výročí připravil pivovar Radegast výstavu, která představuje tradiční pivovarská řemesla. Návštěvníci se dozvědí více o sladovnících, hvozdařích, pivovarnících, chmelařích, sklepácích a spilečných, ledařích, bednářích nebo formanech a šenkýřích. Jednotlivá řemesla návštěvníky zároveň postupně provedou celým procesem výroby piva.

Návštěvnické centrum pivovaru Radegast a výstavu Pivovarská řemesla je možné navštívit od úterý do soboty od 10 do 16 hodin. Prohlídky pivovaru pro veřejnost v češtině probíhají v sobotu od 14 hodin. Skupiny nad 10 osob si mohou prohlídku objednat předem kdykoli v otevírací době Návštěvnického centra pivovaru.

Výstava byla připravena ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě, Pivovarským muzeem v Plzni a Archivem společnosti Plzeňský Prazdroj.

Z historie pivovaru:
V pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970. Oblibu si získalo díky své charakteristické výrazně hořké chuti. Nyní je pivovar Radegast součástí společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s.. S celkovým prodejem téměř 10 milionu hektolitrů v kalendářním roce 2015 (včetně licenčních výrob v zahraničí) a s exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj, a. s., předním výrobcem piva v regionu a největším exportérem českého piva. Pivovar Radegast je vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně navštíví přes 30 tis. lidí. Je součástí projektu Technotrasa, jehož součástí jsou nejvýznamnější památky Moravskoslezského kraje.

Stovky vesnických hospod už ukončily činnost kvůli #EET. Přestaly odebírat pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Podnikatel.cz

Stát může očekávat více nezaměstnaných. Stovky vesnických hospod dnes ukončily činnost, další se chystají do konce roku. Vadí jim EET i další nařízení.

Ukončení činnosti některých hospod vyplývá z údajů Plzeňského Prazdroje.

Podle informací, které si vyžádal server Podnikatel.cz, přestaly odebírat pivo řádově stovky především menších a vesnických hospod. Serveru Podnikatel.cz to potvrdil Tomáš Mráz, ředitel pro obchod hospod a restaurací Plzeňského Prazdroje: "Řádově jde o stovky hospod. Dá se ale předpokládat, že hlavní vlna dopadu EET ještě přijde, a to s koncem kalendářního roku." Mráz tak pro Podnikatel.cz opravil informace, které dnes publikovala některá média, která hovořila o více než tisícovce hospod.

Babiš chce pochopit, proč malé hospody raději skončí
Plzeňský Prazdroj byl zároveň osloven ministrem financí Andrej Babišem, který se podle svých slov snaží pochopit motivaci hospodských ukončit své podnikání. "Momentálně s ním sdílíme informace, které máme od našich partnerů – provozovatelů hospod. Věříme, že se ještě podaří přijmout dodatečná opatření," doplnil pro server Podnikatel.cz Mráz.

Řeč je především o snížení DPH na pivo v hospodách. Nižší daň z přidané hodnoty by mohla podpořit fungování menších vesnických hospod bez nabídky jídla. Toto téma chce ostatně Babiš znovu otevřít na koaličním jednání. Jak vyplynulo z jeho dnešního vyjádření, navrhnout chce snížení DPH u piva na 10 procent. Koalice přitom před dvěma měsíci garantovala, že DPH se u piva ani potravin v současném vládním období již snižovat nebude.

Restaurace přitom se zavedením DPH již účtují nižší DPH. Klesla z 21 na 15 %. Ani tato kompenzace však není podle provozovatelů dostačující. A navíc se tato daňová výhoda netýká všech. Proto někteří z nich ohlásili zdražení.

Systém elektronické evidence tržeb pod taktovkou Finanční správy mezitím šlape jako hodinky. Nedošlo k žádným výpadkům, jak například ohlásila na twitteru ODS, ani doba odezvy nepřekročila dobu dvou sekund, s výjimkou nočního provozu, kdy byly zaznamenány pouze dva případy, kdy doba odezvy přesáhla 3 sekundy. Systém tak přečkal i nápor obědů, kdy byly restaurace vytíženy. Vyplývá to z údajů Hlídače EET.

Poslední pivo. Kvůli povinným účtenkám skončily stovky hospod

Publikováno:před rokemZdroj:Deník.cz

Tak zajímavou historií, jakou má hostinec Na Hvížďalce v jihočeských Čimelicích, se moc podniků pochlubit nemůže. Natáčely se tu filmy Hogo fogo Homolka nebo třeba Televize v Bublicích aneb Bublice v televizi. A pravidelně se tu scházeli i absolventi někdejší slavné čimelické filmové průmyslovky.Použití minulého času je namístě. Dnes už byste na dveře klepali marně, její provozovatelé, manželé Pavelkovi, včera natočili poslední pivo.

„Nebylo to pro nás snadné rozhodnutí, protože předci manžela koupili restauraci v roce 1759 od panství a byla v přímém držení rodiny. Pracovali tu i jeho rodiče a prarodiče. S manželem jsme tu začali pracovat pod Jednotou už v roce 1988 a od roku 1991, kdy nám byla restaurace vrácena, soukromě," vypráví Miroslava Pavelková. Větší tržby mívala hospoda jen v létě, po zbytek roku to byla spíš „služba štamgastům".

Manželé Pavelkovi už jsou v důchodu a s myšlenkou na konec podnikání si pohrávali déle, ovšem vždycky je lidé přemluvili. „Ale EET pro nás byla poslední kapkou," říká paní Pavelková.

Čimelický hostinec je jeden z několika stovek, jejichž dveře zůstaly zavřené. Pokladnu, tiskárnu a hlavně internet si v nejmenších hospodách pořizovat nechtěli. Pivo či limonádu si teď nedáte třeba ani na nejvyšší hoře Českého středohoří Milešovce. Dosavadní provozovatel tamější restaurace ji včera zavřel. Nechtěl riskovat selhání techniky a hrozící pokuty.

„Pan Babiš asi na Milešovce nikdy nebyl a tím spíš při bouřce. Právem se jí říká hromová hora, a tak tu hrozí časté výpadky elektřiny. Nechtěl bych zažít fungování přenosu dat v rámci EET," říká Daniel Pitek. „Rozčiluje mě, že stát dostává miliardy z EU na to, aby oživil venkov, a ministerstvo přijde s takovou věcí, která ho naopak ubíjí," zlobí se, dnes už bývalý restauratér.

Hospodští, kteří se povinnému vydávání účtenek podvolili, většinou zapojovali svoje pokladny na poslední chvíli, včetně noci na dnešek. Důvod? Až paranoidní strach z berňáku.

„Mnoho našich zákazníků nám otevřeně řeklo, že mají vše připravené, ale certifikát nahrají až 1. 12., protože se bojí zpětné kontroly ze strany úřadů, i když ty deklarují, že to dělat nebudou," potvrdil Deníku Luboš Lukasík, jednatel eKasa, dceřiné společnosti O2.

„Situace není jednoznačná. Část hospodských si pokladnu koupila a část čeká, až na ně přijde kontrola. Někdo s pořízením váhá – nevěří, že se systém rozjede," popisuje Hynek Pášma, provozovatel pokladního systému SmartPokladna.

Tomu v některých případech odpovídají i data. Účtenku by dnes mělo vydat přes 40 tisíc restauratérů a hoteliérů. Třeba na Olomoucku ještě v pondělí nebyla nahlášena ani polovina místních podnikatelů, kterých se EET týká.

Kvůli EET zavírá více než 1000 restaurací, ostatní zdražují

Publikováno:před rokemZdroj:Echo24.cz

Zbývá jen den do ostrého startu elektronické evidence tržeb (EET) a už nyní je jasné, že evidence bude mít velký dopad i na samotné zákazníky. Přes tisíc hospod zavře, další provozovny již připravují zdražení. Odlišné ceny lze zaznamenat už v poledních nabídkách na tento týden, kdy se cena jídla od čtvrtka zvedne. Ministr financí Andrej Babiš nervozitu podnikatelů nijak neulehčuje, zdražují podle něj ti, kteří dosud na daních prý podváděli.

Pivovarům odhlásilo odběr piva už přes tisíc restaurací. Ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz řekl serveru Novinky.cz, že činnost ukončují především malé a vesnické hospody, které nepodávají teplé jídlo. Hlavní dopad však čeká až v prosinci a lednu. Podobně mluví i zástupci dalších pivovarů. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR ukončí činnost 15 až 20 procent podnikatelů.

Mnozí restauratéři zavedení evidence tržeb kompenzují vyššími cenami. Podnikatelé to avizovali již dříve, nyní to zákazníci pocítí na vlastní kůži. Podle serveru Seznam Zprávy například zdražují polední menu v hospodách na pražském Smíchově. Při pohledu na týdenní menu pizzerie Il Nostro lze vidět cenový rozdíl mezi středeční a čtvrteční nabídkou.

Ministr financí Andrej Babiš však tvrdí, že není žádný důvod ke zdražování, zavedení EET podle ministra nestojí podnikatele prakticky žádné náklady. Ve středu ve Sněmovně dokonce řekl, že hospody, které zdražují, doteď podváděly. Prý by měly naopak zlevňovat, protože pro restaurace bude od čtvrtka platit nižší 15procentní daň.

Na sociálních sítích se mezitím množí fotografie a příspěvky od restaurací, které od 1. prosince navždy zavřou. Mnozí se netají záští vůči EET, jiní majitelé důvod neuvádějí – zavření podniku těsně před svátky, kdy bývají vyšší tržby, však mluví samo za sebe.

Podnikatelé, kteří chtějí pokračovat, však s ministrem nesouhlasí, náklady jsou podle nich v řádech tisíců až desetitisíců korun. Zdražovat hodlá provozovatel lyžařského areálu a penzionů v Ostružné Petr Jonáš, který podle ČTK vypočítal, že EET bude jeho podnik ročně stát zhruba 300 tisíc korun. Část nákladů souvisí s pořízením a provozem online evidence tržeb přijatých od hostů v restauraci a penzionech. „Budu muset navíc zaměstnat dalšího člověka. Neumím si to vůbec představit, protože nemůžeme sehnat ani uklízečky, natož recepční, které můžu svěřit peníze,“ řekl Jonáš.

Nového zaměstnance chce najmout i Dalibor Ondráček, který v Olomouci provozuje restauraci U Anči a který už systém testoval. „V době obědů bude u nás muset pracovat jeden člověk navíc, aby hosté zbytečně nečekali,“ řekl ČTK Ondráček. Evidence tržeb podle něj zdržuje při placení, jelikož na potvrzení se čeká několik vteřin až minut. Počáteční náklady Ondráček odhadl na 20 tisíc korun.

Majitel restaurace Mozaika v Uherském Hradišti Jiří Lipina také zveřejnil ve středu na Facebooku prohlášení, ve kterém oznamuje zákazníkům zdražování. Dražší však má být jen točené pivo a podle Lipiny není důvod k většímu zdražování. Náklady podle něj nejsou tak velké, aby se muselo zdražovat v řádu desítek korun. „Znatelné zdražování je v drtivé většině důvodem pro nahrazení nepřiznávané části obratu a jen ve velmi málo případech se jedná o skutečný odraz finanční zátěže při pořízení kompatibilního systému,“ myslí si Lipina, který se ve svých slovech shoduje s Andrejem Babišem. Sám však říká, že EET v této podobě není správná.

Zdražujeme, reagují hospodští na EET

Publikováno:před rokemZdroj:Nymburský deníkAutor:Miroslav Jilemnický

Nejsme z toho nadšení, a nejvíce to pocítí na cenách naši zákazníci. Tak reaguje na zavedení elektronické evidence tržeb většina oslovených provozovatelů restaurací, kaváren a hospod na Nymbursku.

„Ano, už od čtvrtka budou nové jídelní i nápojové lístky, kde bude vše zdraženo. Ještě to přesně propočítám, ale bude to v řádu 20 až 30 procent," říká provozovatel dvou nymburských kaváren Alfons Llupi.

Kvůli zavedení povinných účtenek a pokladen zřejmě skončí provoz sezónní restaurace U Štiky v Kovanicích. Oblíbené místo, kam si při svých soustředěních s chutí zašla na pivo i olympijská šampionka Barbora Špotáková. Podle provozovatele Ondřeje Ščuky se mu po zavedení EET otevření hospůdky nevyplatí. „Náklady by přesáhly tržby a dostal bych se do minusu. Za takových podmínek pochopitelně není možné podnik provozovat. Ještě počkám, jestli v rámci změn nebude schválena výjimka pro podniky se zisky do 250 tisíc korun. Pokud ne, neotevřu," říká provozovatel letní hospůdky.
Smířlivěji reaguje na zavedení EET spolumajitelka nymburské restaurace U Gregorů Lenka Fančíková. „U nás je spuštění bez problémů, složitější je to možná trochu pro obsluhu, která musí víc hlídat účty, ale celkově se pro nás v tuto chvíli nic moc nezměnilo. Zatím podnik nehodláme zavřít," říká Fančíková.

Další spolumajitel „Gregorů" Blažej Fančík však očekává pokles návštěvnosti. „Obavy máme. Ono se teprve ukáže, jaké budou dopady. Každopádně se bude muset zdražit, což se odrazí na menším počtu návštěvníků. Jak dramatický bude pokles tržeb, se uvidí během dvou tří měsíců," přemýšlí Fančík.

Areál pivovaru projde úpravami. Město láká investory na nové sítě

Publikováno:před rokemZdroj:Znojemský deníkAutor:Martin Moštěk

Největší jednotlivou investici znojemského městského rozpočtu na příští rok lidé neuvidí, i když bude podle radnice i opozice užitečná. Deset milionů půjde do výměny a přivedení inženýrských sítí v areálu pivovaru u ulice Přemyslovců.

Obnova kanalizace, plynová přípojka či nová trafostanice a rozvody elektřiny mají podle starosty Vlastimila Gabrhela usnadnit získávání nových investorů. „Přivedení všech sítí od kanalizace po novou trafostanici je naší prioritou proto, abychom mohli lépe a konkrétněji připravovat nabídky pro investory a pokračovat v jednání s těmi, kteří už projevili zájem," řekl starosta.

Návrh rozpočtu uvádí, že město do pivovarských sítí vloží deset milionů korun. Podle starosty může být konečný účet pro město nižší. „Nakonec to bude levnější, protože investoři se budou na sítích podílet. Už teď se podílí Městský pivovar. Až budeme sítě mít připravené, můžeme dávat přesnější nabídku jednotlivým zájemcům," dodal starosta.

S obnovou sítí souhlasí i zástupci opozice. „Že jsou stávající řady v havarijním stavu už mnoho let je obecně známé. Každé dva roky ostatně něco praskne a musí se opravovat. Proto vítáme, že si město dává svůj majetek do pořádku," řekl opoziční zastupitel Jiří Kacetl.

Tím ale jeho shoda s plány radnice končí. „Dál zastáváme názor, že areál pivovaru by město mělo využít k vlastním kulturním a společenským účelům, jak to ostatně opakovaně vyznívá i z jednání pořádaných v rámi fór Zdravého města. K obnově areálu by přitom mělo patřit i odstranění některých nevhodných budov, které nejsou památkově chráněné. Jejich demolice by například dala více vyniknout hradní rotundě," dodal zastupitel Kacetl.

Starosta by s odstraňováním staveb nespěchal. „Myslím, že bychom se na pivovar měli dívat tak, jak je. Mezi investory zájem o místa v něm je, z toho bychom měli vycházet," řekl starosta.

První rok provozu nedávno oslavil první nájemce části areálu Městský pivovar Znojmo. „Za první rok jsme vyrobili dva tisíce hektolitrů piva, příští rok chceme investovat do rozšíření výroby, abychom už o rok později mohli vyrobit pěti tisíc hektolitrů," sdělil ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

Firma opravila budovu, kterou využívá. „Společnost investovala devět milionů korun, což je dvakrát více, než předpokládala, další investice nyní plánuje," připomněla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Na Vánoce pivovary vaří silnější speciální piva

Publikováno:před rokemZdroj:Třebíčský deníkAutor:ČTK

Vysočinské pivovary nabízejí v předvánočním čase kromě tradičních také speciální druhy piv s vyšším obsahem alkoholu.

Pivovar Chotěboř v tomto období sází na speciální pivo několik let, letos uvařil osmdesát hektolitrů karamelového speciálu už v září a stáčet ho bude příští týden. Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod uvařil nový druh vánočního piva a humpolecký Rodinný pivovar Bernard rozšířil nabídku o limitovanou edici lahví s obrázkem od Karla Gotta.

Chotěbořský speciál je nepasterovaný a obsahuje 5,6 procenta alkoholu. „Toto pivo se nejlépe hodí k vánočnímu kapru, protože je silnější," poznamenal vrchní sládek pivovaru Oldřich Záruba.

Uvařeno bylo z českého sladu s přídavkem karamelového sladu, ve sklepě dozrávalo dva měsíce. Vánoční speciál vaří tento pivovar pravidelně už asi šest let. Chotěboř je nově postaveným průmyslovým pivovarem fungujícím od roku 2009. Jeho roční výrobní kapacita byla postupně z původních deseti tisíc hektolitrů rozšířena na pětadvacet tisíc hektolitrů piva.

Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod uvařil svůj nový speciál nazvaný Vánoční hvězda ze čtyř druhů sladů a tří druhů chmele. Toto pivo obsahuje 5,5 procenta alkoholu. Stáčení se uskutečnilo 16. listopadu. „Zatím jsme ho stočili devadesát hektolitrů, nějakou malou zásobu ještě máme," řekla Jana Kavalír z brodského pivovaru. Vánoční pivo měl tento pivovar i před dvěma lety, ale bylo trochu jiné než to letošní. Pivovar očekává roční výstav asi sto tisíc hektolitrů.

Pivovar Jihlava nabízí od roku 2010 ve vánočním období pivo Čertovský speciál s temně červenou barvou. Podle údajů podniku je k dostání ve více než tisícovce restaurací v Česku.

Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, největší výrobce piva na Vysočině, připravil jako novinku pro předvánočním trh své pivo nazvané Bohemian Ale stočené do sektových lahví, které jsou zdobené obrázkem od Karla Gotta. Jedná se o edici obsahující několik desítek tisíc láhví. Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Mikuláška se podnik s Gottem domluvil na dlouhodobé spolupráci.

Každý rok tedy touto dobou nabídnou speciální lahev piva s novým Gottovým dílem. Roční výstav pivovaru Bernard loni převýšil 302 tisíc hektolitrů.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.24.04.2018 21:206.172/6.172