Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivovary hospodám s EET pomáhají. Není pravda, co říká Babiš, tvrdí svaz pivovarníků

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Petr Jadrný

Údaje o počtu uzavřených hospod a restaurací, které poskytly pivovary Zpravodajskému webu Českého rozhlasu, jsou jen odhady, které dělají pro média, tvrdí pověřená výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Podle ní je ještě brzo na nějaké hodnocení dopadu elektronické evidence tržeb na restaurační zařízení. Více prý budeme vědět až po prvním čtvrtletí.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zveřejnil, že od zavedení elektronické evidence tržeb zavřelo 104 hospod a restaurací. Zpravodajský web Českého rozhlasu od pivovarů zjistil, že zavřelo nejméně 420 zařízení. Proč si myslíte, že se ty počty tolik liší?
Nechtěla bych ten rozdíl hodnotit. Informace od jednotlivých pivovarů teprve získáváme a určitě budeme znát celkové číslo až po prvním čtvrtletí, protože v tomto období hodně restaurací zavírá nejenom z důvodu EET, ale i spousty jiných. Takže je ještě hodně brzo něco hodnotit.

Na kolik si myslíte, že jsou údaje od pivovarů přesné? Nakolik podle vás mají přehled, kolik hospod jim zavřelo?
To opravdu nevím. Důvodů, proč hospody zavírají, je mnoho. Podle mých informací čísla, která vám daly pivovary, jsou pouze odhadem. Konkrétní číslo budeme skutečně znát až po prvním čtvrtletí, kdy budeme sčítat dopady EET.

Od koho máte informaci, že údaje od pivovarů jsou pouze odhady?
Byly to ty pivovary, které jste jmenoval i vy.

Stanislav Bernard, majitel pivovaru Bernard, ale v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu řekl, že údaje jeho pivovaru nejsou odhady, ale přesná čísla, protože „obchoďáci znají svůj rajón a mají přehled o uzavřených podnicích“.
Tuto informaci nemám.

Není možné, že počet zavřených hospod je tak vysoký proto, že jednotlivé hospody změnily dodavatele, název nebo majitele?
Těch důvodů může být několik. A ty, co uvádíte, to můžou být také.

Hospod je 40 000 a období, ve kterém se teď nachází, je poměrně náročné. Je také hodně nových zákonných povinností. Restaurací končí v průběhu roku několik tisíc a znovu jich je obnovováno také několik tisíc. Proto chceme hodnotit počet zavřených restaurací až s odstupem jednoho čtvrtletí. Vedle elektronické evidence a povinného kontrolního hlášení na ně také dopadne plánovaný zákaz kouření ve stravovacích zařízeních, takže to období pro podniky bude velmi kritické i po prvním čtvrtletí. Potom budeme mít opět nějaká čísla, ze kterých budeme moci vycházet.

Musím říct, že se pivovary snaží hospodám maximálně pomáhat. Řada z nich dojednala pro provozovny, které prodávají jejich pivo, třeba výhodnější podmínky pro řešení EET, nabízí jim podporu zavedení softwaru a celého zařízení nebo například školení. Není to ale jen o EET, restauracím poskytují také další pomoc. Myslím si, že pivovary v této oblasti dělají, co můžou.

Podle vás je tedy vyjádření Andreje Babiše, že pivovary měly podpořit EET lepší cenovou politikou, nepravdivé?
Ano, pivovary pomáhají maximálně svým hospodám zvláště při zavádění EET do praxe.

Boj o superpost v národním podniku začal! Budvar hledá ředitele!

Publikováno:před rokemZdroj:Bleskově.czBudvar

Jeden z mála Národních podniků v ČR hledá nového ředitele! Jde o Budějovický Budvar, který dosavadní ředitel Jiří Boček z vážných zdravotních důvodů po 25 letech opouští. Ministerstvo zemědělství teď hledá jeho nástupce.

Upřímně, kdo by nechtěl vést takto prestižní podnik, který je navíc státní. Kde plat se pohybuje okolo čtvrt milionu korun plus odměny a kde pivo doslova teče proudem.

Zájemci o post generálního ředitele nejslavnějšího pivovaru se mohou hlásit do 8. února. Ze všech životopisů bude vybráno maximálně deset nejlepších kandidátů. Finalisty pak bude hodnotit komise, jejímž členem bude právě i bývalý ředitel Budvaru Jiří Boček, který vedl dosposud pivovar skěle a díky němu se podařilo vyhrát i řadu mezinárodních sporů o značku pivovaru.

Poslední slovo bude mít pak ale ministr zemědělství Marian Jurečka. Ale už teď se spekuluje, že za tím může být i lobbing. “Někteří by rádi vedli Budvar a asi pro to dělají i nemožné, ale snad se najdou tací, kterým nepůjde o teplé místečko, skvělý plat a bude to někdo, kdo to bude dělat srdcem,” doufá zdroj z ministerstva.

To je i přání Jiřího Bočka, který bojuje se zhoubným nádorovým onemocněním a nyní se léčí. Na vedení pivovaru se ale už necítí. „Budvar je opravdu národní podnik a bylo by dobré, aby se našel i někdo, kdo bude bojovat proti jeho případné privatizaci v budoucnu. To chtěl už i Kalousek a další a naštěstí se to nepodařilo,” dodal člověk z politických kruhů.

V březnu by mělo být už definitivně jasné, kdo do křesla generálního ředitele Budějovického Budvaru usedne.

Každou hodinu jinak. Dražba Čechmánkova pivovaru budí pochybnosti

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Milan LibigerČechmánek

Nedávnou dražbu pivovaru s restaurací ve Zlíně, který patřil zkrachovalému podnikateli, bývalému hokejistovi Romanu Čechmánkovi, zpochybňují věřitelé i neúspěšní zájemci. Soud s dražbou nejprve souhlasil, potom ne a pouhý den před jejím konáním opět ano.

Ačkoliv jde o atraktivní nemovitost poblíž centra Zlína, do dražby na konci loňského října se přihlásil jediný zájemce.

Pivovar s restaurací brankáře Romana Čechmánka získal Martin Masařík za 7 777 777 korun. To je jen o zhruba 60 tisíc korun více, než byla vyvolávací cena.

„Určitě otevřu ještě letos. Podnik bude fungovat v podobném duchu jako před uzavřením,“ plánuje Masařík, který na Uherskohradišťsku provozuje několik restaurací Masaro.

Elektronickou dražbu však napadli žalobou někteří věřitelé, kteří koupili pohledávky vůči Čechmánkovi. Upozorňují na to, že insolvenční soud dražbu nejprve povolil, jenže šest dní před jejím konáním ji zrušil, což ještě pouhý den před ní (25. října 2016) potvrdil.

Ve stejný den a jen o pár hodin později však své rozhodnutí změnil. Důvod? Insolvenční správce Jaroslav Brož doložil potřebný souhlas s prodejem od státního zástupce, který na proces dohlíží. Čechmánka totiž kvůli podezření z podvodu vyšetřuje policie. Soud nakonec řekl, že je na insolvenčním správci, zda bude dražit.

„Vše proběhlo podle zákona. Soud vyslovil potřebný souhlas, stejně jako krajské státní zastupitelství,“ reagoval Brož.

Dražbu kritizuje i Synot
Věřitelé s tím ale nesouhlasí. Podle nich není obvyklé, aby soud dražbu zakázal den před jejím konáním a za pár hodin ji povolil.

„Na složení dražební jistiny 900 tisíc korun měli zájemci pouhý den a kromě jednoho to nikdo nestihl. Dražba se měla odložit na pozdější termín,“ je přesvědčen jednatel věřitelské firmy Passvilan Karel Evják.

Peníze nedokázal včas složit ani holding Synot, který je také jedním z Čechmánkových věřitelů a měl o pivovar zájem. Už dříve koupil několik jeho nemovitostí v rámci insolvenčního řízení.

„Podle našeho názoru dražba neproběhla standardně a v souladu s insolvenčním zákonem. Potencionální dražitelé předpokládali, že je v původním termínu zrušena, jak bylo avizováno soudkyní,“ uvedla mluvčí Synotu Magda Pekařová.

„Pokud by proběhla standardně, konečná částka by byla vyšší a věřitelům, o které by mělo jít především, by připadlo mnohem více peněz,“ doplnila.

Insolvenční správce Brož argumentuje tím, že dražba byla avizovaná na takzvané centrální adrese v souladu se zákonem od začátku září. A do centrální adresy se rozhodnutí soudu, které bylo nakonec souhlasné, vůbec nepromítlo.

„Každý zájemce měl na splnění podmínek pro účast v dražbě 58 dní a bylo jen na něm, zda to nechá na poslední minutu, či zda svého práva využije,“ tvrdí Brož.

Podle něho jsou debaty o tom, zda by mohla být částka za pivovar vyšší, kdyby se přihlásilo více zájemců, pouhou spekulací. Vyvolávací cena byla podle zákona stanovená ve dvou třetinách ceny, kterou určil znalecký posudek. Šlo o zhruba 12 milionů korun.

„Pouze trh určí cenu, kterou je někdo ochoten zaplatit. Nicméně jeden účastník dražby budí pochybnost o existenci dalších zájemců,“ zmínil insolvenční správce.

Podnik chátral a ztrácel na ceně
Mezi zájemci byla však i zlínská firma HP Tronic, která po rozhodnutí soudu o zrušení měla za to, že dražba nebude.

„Účast v dražbě nám byla fakticky odepřená, jelikož podle předešlých informací insolvenčního správce se konat neměla,“ uvedl ve sdělení na insolvenčním rejstříku jednatel firmy HP Tronic Daniel Večeřa.

„Je na místě pochybovat o záměru insolvenčního správce, který prokazatelně věděl o eminentním zájmu naší společnosti o odkup předmětu dražby,“ uvedl dále.

Pivovar i s venkovním posezením stál původně 33 milionů korun, z toho jen technologie vyšly na devět milionů.

Brož ale upozorňuje na to, že podnik mnoho měsíců chátral a ztrácel na ceně. Navíc ho opakovaně vykradli zloději. Proto ho chtěl co nejdříve prodat.

„Během insolvenčního řízení se jen snižovala hodnota,“ naznačil Brož.

Nový majitel: Prošlo to přes soudy, tak snad je vše v pořádku
Věřitelé upozorňují, že pivovar s restaurací je také součástí incidenčního sporu. Je totiž zapsaný na konkurzních podstatách Čechmánka i jeho ženy Dagmar. Ta dražbu také napadla, protože nebylo vyřešeno společné jmění manželů. V tomto případě Brož odkazuje na rozhodnutí soudu o prodeji.

„Pokud se ale vede spor o nemovitost, tak se nemůže vydražit,“ tvrdí Evják.

Nového majitele spory příliš nezneklidňují. „Často se stává, že po dražbách následují žaloby. Někteří lidé se to snaží zkomplikovat. Vše ale prošlo přes soudy, tak by to mělo být v pořádku,“ věří Masařík.

Čechmánek, který si hokejem vydělal i díky působení v NHL až čtvrt miliardy korun, se dostal do potíží předloni a jeho dluhy postupně narostly až do 100 milionů korun.

Dlužil firmám, které pro něho pivovar budovaly, i lidem, od nichž si půjčoval. Mimo jiné šlo o bývalého hokejistu Petra Čajánka nebo někdejšího šéfa vsetínského hokeje Ondřeje Štefla, od něhož měl dostat 20 milionů.

Jak poznat správně načepované pivo? Napoví „Péčka“ pana výčepního!

Publikováno:před rokemZdroj:Blesk.cz

Bezesporu jsme národem pivařů, ale víme skutečně, jak poznat dobrou hospodu a prvotřídně načepované pivo? Opravdový Mistr výčepní odhalil pro Blesk.cz několik zásadních „P“, jak mít už na první pohled jasno.

1. Pane výčepní! Něco vám tu páchne!
Jen si to představte: vejdete do hospody, a hned na prahu vás praští přes nos podivný kyselý zápach…pod pípou vidíte sklenici s “nakapaným“ pivem o kousek dál postává hospodský s cigaretou v koutku úst a kouká na televizi, přičemž na pultu se hned vedle přeplněného popelníku válí talíř se zbytky od oběda... Pokud je vám váš „pivní život“ milý, vezměte nohy na ramena!

Mistr výčepní Gambrinusu Honza Kropáč radí: „Důvěřujte také svému nosu. Pokud cítíte nakyslý pach, tak není něco v pořádku. V takové hospodě zřejmě nevěnují moc pozornosti pravidelnému proplachování kohoutů u výčepu, mytí odkapávače ani obyčejnému vytření podlahy.“

2. Pípa pod pěnou
Načepovat perfektní pivo je paradoxně jednodušší, než ho zkazit. Totiž správně načepovat jedno velké pivo na hladinku trvá zhruba osm až deset vteřin, kdežto „připravit“ pořádný „květák“, tedy pivo s hromadou suché pěny z velkých bublin, nějakou tu minutku zabere. I když se situace lepší, ne ve všech hospodách na to už přišli. Kde se ale čas ušetřit nedá, je správná péče o sklo. Sledujte tedy výčepního při práci, a to vám mnohé napoví.

„Jedním ze znaků dobrého výčepního je, že má stále mokré ruce, protože neustále myje půllitry, oplachuje je a nachlazuje. Čepuje vždy do studené, mokré sklenice pod úhlem 45°. Výčepní kohout musí mít po celou dobu ponořený pod pěnou,“ vysvětluje Honza Kropáč.

3. Pěkná pěna
Věděli jste, že pěna vlastně chrání pivo před zvětráním? Jenže! Ta z velkých bublin, která hned spadne, toho moc neuchrání. A ruku na srdce - zvětralé pivo, které nemá říz, po sobě zanechá tak akorát hořkou pachuť.

„Pivní pěna je zvláštní kapitola. Někde mají rádi pivo bez pěny, jinde nedají dopustit na pořádnou čepici. Pěna na Gambáči musí mít krémovou konzistenci, musí být hustá, musí chutnat. Nikdy nesmí přesahovat okraj půllitru a nesmí v ní být viditelné bubliny,“ komentuje Mistr výčepní.

4. Pivní sklo - případ pro detektiva?
Otisk rtů, prach, drobky nebo mastné otisky prstů… I kdyby zbytky rtěnky na sklenici měla na svědomí nejhezčí dívka v okolí, na vaší sklenici nemají co dělat. A otisky prstů by pak už opravdu zasloužily takřka policejní vyšetřování. To všechno je zločin na vašem pivu stejně jako teplá, špatně umytá nebo také suchá sklenice.

„Správné mytí skla je základ. Půllitr je nutné nejdříve opláchnout, pak umýt kartáči se saponátem, zbytek nečistot odstranit houbičkou, pak znovu použít kartáče a nakonec opláchnout. Já osobně nedám bez houbičky ani ránu. Ve většině hospod ji ale vůbec nepoužívají,“ popisuje Honza Kropáč. Pokud tedy váš výčepní vezme sklenici z police a hned do ní začne čepovat pivo, můžete si být jistí, že díky usazenému prachu vám na stůl přistane pivo bez pěny, ve kterém budou tancovat bublinky jako v šumivém vínu.

5. Jedno "Pé" navíc
Pomyslným pátým P je samozřejmě prima parta přátel a kamarádů, se kterými se nad správně natočeným pivem potkáte, ale tohle „péčko“ už tak trochu závisí i na vás. My vám každopádně spolu s Honzou Kropáčem přejeme, aby ta vaše oblíbená hospůdka měla vždy všechna pivní „P“. A pokud nějaké chybí, nebojte se ozvat! Vždy by mělo platit, že náš zákazník je taky náš pán.

Prodej německého piva podpořil fotbal i vývoz mimo Evropu

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Němečtí pivovarníci loni prodali 95,8 milionu hektolitrů piva, což bylo o 0,1 procenta více než v roce 2015. Oznámil to spolkový statistický úřad. K růstu prodeje přispěl vývoz mimo Evropskou unii a také fotbalové mistrovství světa. Němci naopak vypili nejméně piva za dobu, co se vedou záznamy.

Na německém trhu se loni vypilo 79 milionů hektolitrů piva, což je nejméně za dobu sledování těchto údajů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje pokles o 0,7 procenta. Německý trh má na celkovém odbytu podíl zhruba čtyři pětiny.

Prodej v Evropě stagnoval, činil 9,9 milionu hektolitrů. Prodej do zemí mimo Evropskou unii se ale zvýšil o téměř desetinu na 6,8 milionu hektolitrů. Důležitými vývozními trhy byly pro německé pivovarníky hlavně Čína a Spojené státy.

Největší podíl na celkové produkci, a to 24,5 procenta, měly bavorské pivovary. Na druhém místě skončily pivovary ze Severního Porýní-Vestfálska s podílem 23,3 procenta.

Oficiální údaje statistického úřadu jsou založeny na údajích o platbách daně z piva. Údaje tak nezahrnují pivo bez alkoholu, které není zdaněno, zahrnuje však míchané pivní nápoje. Jejich prodej se loni snížil o 2,1 procenta na 3,9 milionu hektolitrů, což bylo 4,1 procenta celkového prodeje.

Největším německým pivovarem podle objemu produkce byl v loňském roce Krombacher, uvedl odborný časopis Getränke-Inside. Následovaly pivovary Oettinger, Bitburger a Veltins.

Znojemské pivo chutnalo. Pivovar za rok uvařil 2 143 hl piva

Publikováno:před rokemZdroj:Město ZnojmoAutor:Ing. Zuzana PastrňákováZnojemský

Uběhl už více než rok od chvíle, kdy byl po dlouhé přestávce znovu zahájen provoz Znojemského městského pivovaru. Loňský rok tak byl pro něj prvním, kdy vařil pivo celoročně. Za rok 2016 tak uvařil 2 143 hl piva.

„Šedesát procent našeho výstavu tvořila jedenáctka, 21 procent dvanáctka a zbytek speciály. Potvrzuje se, že nejoblíbenějším produktem je pivo plzeňského typu, které se na objemu naší produkce podílelo 82 procenty," uvedl ředitel pivovaru Miroslav Harašta. Mezi speciály se řadí produkty jako třeba Stout, Jantarové, IPA, Pšeničné, Vídeň, Zetko (14° speciál) nebo Doppelbock.

Malé cíle si pivovar určitě neklade. „V roce 2017 máme náročný cíl naši produkci až zdvojnásobit. A samozřejmě se dále aktivně účastnit všech akcí, které zpříjemňují či zkulturňují společenský život v královském městě Znojmě,“ dodal Harašta.

Pivovar vznikl v areálu, který vlastní město. Prvního investora v podobě Znojemského městského pivovaru se sem povedlo dostat v roce 2014. Po rekonstrukci prostor pivovar v listopadu 2015 otevřel své brány a tím znovuobnovil výrobu piva ve Znojmě.

Do samotné opravy budovy pivovaru investoval Znojemský městský pivovar 9 milionů korun. Ten v areálu plánuje také vybudování pivovarské restaurace se zahrádkou, k níž se při podpisu nájemní smlouvy s městem zavázali. V současné době společnost ve Znojmě provozuje jednak stánek u rotundy (TeraZu), jednak vlastní restauraci v ulici U Brány (HoZpodu).

Novým pivovarem rozvoj celého areálu ovšem nekončí. Vedení města bude i nadále hledat další investory a usilovat o to, aby se do areálu vrátil život v plné síle. Letos areál bývalého pivovaru například obohatí další novinka – na jaře zde město společně s Národním zemědělským muzeem otevře expozici pivovarnictví, na které se pracuje od loňska. V areálu se letos také vybudují kompletně nové inženýrské sítě, jež jsou pro jeho další rozvoj a pro hledání dalších investorů nezbytné.

Reinheitsgebot. Za čistotu piva

Publikováno:před rokemZdroj:Technický týdeník

Němečtí milovníci piva si letos připomínají pětisté výročí údajně nejstarší zákonné regulace v oblasti potravin na světě. V dubnu roku 1516 bavorští spolupanovníci Vilém IV. a Ludvík X. z Landshutu vydali v Ingolstadtu dekret, který stanovil, že německé pivo může obsahovat pouze ječmen, chmel a vodu. Mnohé pivovary se k němu hlásí dodnes. Zákon byl původně bezejmenný. Své jméno Reinheitsgebot, volně přeloženo asi jako „zákon o čistotě piva“, si vysloužil až později. Stejně se v průběhu let měnila jeho platnost i obsah. Po vzniku Německého císařství se z Bavorska rozšířil na území celého Německa. A reagoval i na vývoj v pivovarnictví. Například na objev kvasinek. Dnes Reinheitsgebot platí opět pouze v Bavorsku, kde je používání jiných než zmíněných složek stále chápáno jako klamání zákazníka. Jako k tradici se k němu ale hlásí i pivovary odjinud. Nejen z Německa. Přestože, po pravdě řečeno, literu původního nařízení by nesplnil patrně ani jeden z nich. Zajímavostí je, že zákon neměl nic společného s ochranou spotřebitele ani kvality piva. Jediným cílem panovníků bylo uchovat jiné druhy obilovin – zejména pšenici a žito – pro potravinářské účely. Zjednodušeně řečeno, chtěli zajistit dostatek chleba. To, zda někdo z ječmene a chmele vaří patok, neřešili. Podobný zákon později platil i ve Velké Británii. Tam měl ale zase zamezit daňovým únikům, neboť ječmenný slad a chmel byly významně zdaněny. Ať už je historie jakákoliv, věhlas Reinheitsgebotu daleko překročil hranice Německa. Zákon je dnes vnímán jako přihlášení se k poctivému pivovarnictví. O tom byl i červencový festival, který pětisté výročí připomínal. O tom, že dobré pivo v Německu i dnes umějí, svědčí 1,5 miliardy litrů exportovaných ročně do celého světa. Původní historické metody se však již při jejich výrobě nepoužívají. Při současných výstavech by to nešlo. Ona ostatně moderní automatizovaná výroba umožňuje sládkům udržet výrazně stálejší kvalitu a chuť piva v průběhu celého roku. A sama se už vlastně stala tradiční. Vždyť automatizaci přinesl do pivovarnictví již v roce 1970 systém Braumat od Siemensu. Osvědčil se a tak na jeho následníky spoléhají pivovary nejen po celém Německu. Pravé plzeňské Systém od Siemensu pomáhá vařit i Pilsner Urquell, Plzeňský Prazdroj. Při jeho výrobě, specifické trojím rmutováním, se stále používá výhradně slad z české odrůdy jarního sladovnického ječmene z vlastní sladovny, šišky samičích květů žateckého poloraného červeňáku a voda z vlastních studní. Sládci pečlivě hlídají, aby si pivo udrželo stejnou chuť a kvalitu, jakou mělo, když ho v roce 1842 prvně uvařil Josef Groll. Naprostou většinu provozů a linek v Plzeňském Prazdroji však dnes řídí automatizační systémy Siemens. Svěřili jim i tak citlivé provozy, jakými jsou pivovarské hvozdy. V nich se ve sladovně suší zelený slad, jedna ze základních surovin. Sladovnický ječmen se v samém počátku výroby namáčí a několik dnů klíčí. Následně je ho však třeba vysušit. Jeho vlhkost musí v relativně krátké době klesnout ze 42 na 4,5 %. Na správném průběhu procesu závisí kvalita vyrobeného sladu. Řídicí systém sladovny je proto velmi náročný na spolehlivost. Plzeňské hvozdy dnes řídí Simatic S7-400 propojený přes průmyslovou sběrnici Profinet s periferiemi a ovládacími panely. Průběžně optimalizuje proces sušení na základě dat získaných z měřicích čidel. Hlídá stálou kvalitu sladu, ale i úsporné nakládání s energiemi. To je v obřím zařízení, které zabírá čtyřpatrovou budovu, také důležité. Simatic S7 v Plzni řídí i impozantní plnicí linku s kapacitou neuvěřitelných tisíc sudů za hodinu. Na jejím začátku proběhne depaletizace, sudy poté putují ke třem otáčivým strojům, karuselům. Na prvním z nich mycí hlavy odstraní hrubé nečistoty, na druhém je mycí proces dokončen, na třetím jsou znovu plněny a předávány k paletizaci. Vše řídí jeden centrální procesor, na kterém simultánně běží padesát programů a který komunikuje s dalšími prvky linky pomocí bezdrátových modulů Scalance. Řízení celé linky jako jednoho celku má své výhody, které pochopí každý, kdo byl u postupného oživování nějaké výrobní linky po výpadku elektřiny. V Plzni vše nabíhá vlastně samo a hlavně hned. Věděli jste, že… • prvními pivovarníky byly ženy? Vařily pivo ve starém Egyptě, kde byla mužům tato činnost zapovězena. • mnichovské matky v 18. století pily denně až sedm sklenic piva? Věřilo se tehdy, že pivo podporuje zdravé kojení. • pivo bylo prvním zbožím, které bylo přepraveno po první železnici v Německu (Norimberk- Fürth, 1836)? • roku 1814 byl Londýn zatopen pivem? Po protržení kádě v pivovaru „Horse Shoe“ se téměř 1,5 mil. litrů piva rozlilo do ulice, kde zdemolovalo několik domů. Utonulo v něm nejméně sedm lidí. • dnešní pivo nemá s pivem z doby před více než pěti sty lety mnoho společného? Slad se někdy vyráběl z fazolí nebo hrachu a pivo se dochucovalo vejci, šunkou, bylinami, žlučí, dehtem, sazemi nebo křídou. Každý pivovarník měl na „dobré pivo“ svůj zaručený recept.

V Hluboké přestavěli hotel na pivovar. Můžete tam ochutnat Tři krále

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Markéta MachačováHluboká

Na náměstí u kostela stojí dům se zelenou fasádou a velkým nápisem Pivovar Hluboká. Když vkročíte dovnitř, po levé straně uvidíte výčep. Hned vedle je varna oddělená skleněnou stěnou, takže návštěvníci mohou od stolů sledovat výrobu piva. Do Hluboké nad Vltavou se po více než 100 letech vrátila výroba piva.

V pivovar se změnil historický sál někdejšího hotelu Obec, který vyrostl na počátku 20. století na popud Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Lidé tu mohou ochutnat spodně kvašený ležák. „Pustili jsme se do toho, abychom zachránili krásný dům v centru města. Zároveň jsme chtěli navázat na slavnou tradici vaření hlubockého piva. Ta sahá až do 15. století,“ vypráví osvé motivaci k založení pivovaru Michael Macháček, jeden ze spolumajitelů, který ve městě provozuje ještě svou restauraci.

Se společníkem Milanem Hájkem přivítal ve čtvrtek na slavnostním otevření hosty v prvorepublikových čepicích s kšiltem a šálou. Den předtím pivovaru požehnal místní farář Tomas van Zavrel.

Po dvouletém úsilí se oběma mužům podařilo na svátek Tří králů natočit první várku. Piva tak nesou jména Kašpar, Melichar a Baltazar - hlubocký ležák 12° polotmavý, ležák 11° světlý a ležák 13° tmavý speciál.

„Na Velikonoce možná překvapíme bylinkovými anebo naopak silnějšími svrchně kvašenými kousky. Zatím jsme se ale přiklonili ke spodně kvašenému ležáku,“ vysvětluje Macháček, který hlubocké pivo sám chuťově vnímá jako příbuzného Plzně a vzdáleného bratrance Budvaru. „Každá várka bude trošku jiná, snažíme se reagovat na názory štamgastů,“ dodává.

Koncová cena piva na čepu zatím podle jeho slov nepřesáhne 40 korun. Ležák vyrábějí z hanáckého sladu a z žateckého chmelu, jedné z nejslavnějších českých odrůd.

U vzniku piva stál sládek Miloslav Valenta. Začínal v budějovickém Budvaru a řemeslo provozoval i na Kubě. Nyní se věnuje minipivovarům v rozjezdu. Receptury tří králů jsou právě jeho dílem.

„Ještě uvidíme, jestli budou chtít majitelé dělat pivní speciály. Například v Krumlově jsme na Vánoce udělali badyánové pivo, které všem moc chutnalo,“ říká Valenta.

Roční výstav plánují Hlubočtí zhruba tisíc hektolitrů. „Technologicky i stavebně jsme připraveni zajistit rozšíření s možným výstavem až do dvou tisíc hektolitrů za rok,“ odhaduje Macháček.

Hlubocké pivo zůstane ve své domovině, majitelé o jeho vývozu neuvažují. Hlavním odbytištěm bude samotný pivovarský šenk a přilehlá letní zahrádka, zároveň dvě další restaurace v centru. Pivo se bude také stáčet do PET lahví pro místní zimní stadion.

Majitelé předpokládají, že investice do hlubockého pivovaru by se jim mohla vrátit do deseti let. „My hlavně prožíváme euforii, že se to podařilo vybudovat. Samozřejmě chceme mít nejlepší pivo v galaxii,“ říká s nadsázkou Michal Macháček.

Typo pivo: vařit pivo je skvělý

Publikováno:před rokemZdroj:TypofilosAutor:Martin T. Pecina

Touha chlemtat ve škole pivo je asi odvěká, společná všem generacím českého studentstva. A protože v typografickém atelieuru na pražském Umprumce dlí samí osvícení duchové, dostali vpravdě mimořádný nápad, že ze školy na půl roku udělají nefalšovaný pivovar!

Kdo si myslí, že pivovarnická klausura se skládá z výlepu plakátů fejkových pivních lahví na zeď, ať se vrátí zpátky na LŠU v Horních Počernicích, protože seriosní vysokoškolské studium žádá od čerstvých adeptů pivní kultury mnohem víc než nalepení ušmudlané linorytové etikety na špatně omytou lahev Ostravaru.

Čeho si na současném vedení Atelieru 305 (pánové Haloun, Brousil, Sidun) cením úplně nejvíce, to je důslednost, s jakou ke každému semestrálnímu zadání přistupují. Bez ohledu na to, zda se jedná o nápad vytvořit bestsellerové písmo a prodávat je po tisících na MyFonts, o napsání, navržení, vysázení a vytištění vlastní publikace o písmu nebo založení minipivovaru, jde vždy o projekty nebývale komplexní, náročné na výzkum, čas, samostatnost i tvůrčí invenci. Díky tomu jsou pak obhajoby svátkem, který pravidelně přiláká signifikantní množství publika z řad české grafické špičky od nejstarší po nejmladší generaci.

Stejně je tomu v případě atelierového pivovaru, pro který každý študent navrhl logo, uvařil vlastní pivo (!) o výstavu minimálně třiceti lahví, pro své pivo pak zvolil originální název, nakreslil a vyrobil etiketu a zrealisoval opravdický neon. Součástí výsledku je potom (již tradičně bezvadně zpracovaný) katalog Pít pivo je skvělý! a závěrečná výstava lomeno párty, proměňující atelieur ve skutečnou hospodu se stoly a pulty z pivních beden, vlastním osvětlením a obsluhou baru. Koupě prezentovaných podomácku vyrobených piv je v daném kontextu samozřejmostí. Tento způsob studia zdá se mi poněkud bezvadným — zvlášť proto, že takto rozsáhlé projekty od všech lidí v ateliéru žádají mnohem víc než jen prázdný typografický estetismus školních cvičení.

Kvalita jednotlivých prací, jak už to tak chodí, je notně rozkolísaná a může být předmětem vášnivých diskusí nad Vihonradskou dvanáctkou, Suchdolským Jeníkem, Klášterním speciálem sv. Jiljí nebo jiným lokálním pražským pivkem. Za sebe hodnotím velmi vysoko práci korejské studentky So-Hyun Bae, která se rozhodla propojit místní tradici pivovarnictví s vyhlášeným korejským rýžovým destilátem sodžu, přezdívaným „občan alkohol“. Její vysokovoltážní pivo Somek představuje krásné spojení svrchně kvašeného piva z českého chmele s korejským destilátem, podobně jako typografická značka Somek propojuje evropská a korejská kaligrafická východiska. Potisk zelené lahve bílou barvou na rotačním sítotisku představuje moderní pojetí obalového designu, neutápějícího se v ospalém sentimentu klasických českých etiket nevalné kvality.

Z jiného soudku je tmavý Half Matyáše Bartoně, ovlivněný nejstaršími německými tmavými pivy, jako je Braunschweiger Mumme (Brunšvická máma). Half je vařený ze dvou typů sladů, a tak i motiv půlení a řezání je přítomný ve výsledném pojetí. Současné lomené písmo, v tazích půlené negativní linkou, reflektuje odkaz starého pivovarnictví a nabízí jeden z možných návodů, jak lze aktualisovat provařené téma, aniž by okamžitě nastal zběsilý úprk ochmelků do bezpečí dvoulitrových PET lahví značky Braník.

Osobitý přístup zvolil Jakub Spurný, koncipující šafránem kořeněné pšeničné pivo Stigma jako láhev s lékem, nebo i Jakub Hojgr, který své nízkoalkoholické pivo No comply určené pro sportovce zabalil do izometrické fólie, jež kromě tepelně a světelně izolačních vlastností dává jeho produktu i futuristický vzhled. Zvláštního kontrastu mezi klasickou papírovou etiketou a ryze současným typografickým chápáním značky dosáhl Matej Vojtuš. Jeho Simulant vlastně pracuje s několika kontrasty najednou: zářivě stříbrnou etiketu potiskuje sytě černou barvou, opile deformovanou tučnou typografii doplňuje jemnou lineární linkou, parodující „primitivní motorické chování po stimulaci alkoholem“.

V představeném souboru se najdou i výrazně slabší kusy — jsou to především ty, které k tématu nepřinášejí nic nového nebo vlastního, rozvíjejí jen (více či méně zdařile) klasickou českou zápecnickou pivní grafiku a folklór. Příkladem neinvenčního řešení může být Kandidát Přemysla Zajíčka, Kominík Lukáše Bursíka, Senovážný ležák Martina Činčára či Vypravěč Jana Šindlera. Škoda, že se autoři víc nepoučili o tom, jak rozmanitá je současná světová pivní kultura a jak různorodě může být reflektována v obalovém designu.

Naštěstí se všechny méně zdařilé výkony bez potíží ztratily v hospodsky rozšafné instalaci. Fantastické neony pověšené na zdi dají brzy zapomenout na některé průměrné etikety a také postupně se zvyšující hladina alkoholu na semestrálním večírku milosrdně zahladila všechny případné připomínky…

Mám z toho výsledku moc příjemný pocit a věřím, že se u práce většina autorů výborně bavila — na výsledku to je, myslím, vidět. Nevěřte zkazkám, že úroveň tuzemského školství se snižuje — je to přesně naopak. Pít pivo je skvělý. Vařit pivo je lepší. Ale studovat typografii je úplně nejlepší.

(Závěrem děkuji Mateji Vojtušovi, který mi věnoval láhev svého piva Simulant, jehož popíjení mne stimulovalo celou dobu, co jsem psal výše uveřejněný text. ♥ Kompletní fotogalerii v lepším rozlišení si můžete prohlédnout v tomto albu.)

Daniel Rezek a jeho pivovar Rezek

Publikováno:před rokemZdroj:Genus plusRezek

Daniel Rezek, podnikatel, velký regionální patriot a organizátor mnoha zajímavých akcí, například pověstného lezení na rampouch, do svého portfolia před časem přidal další položku, po více jak čtvrtstoletí na Jablonecku otevřel pivovar, který slušně prosperuje.

Jak jsme psali již , Česko je zemí s největším počtem minipivovarů na obyvatele. V Čechách a na Moravě dnes působí přes 350 minipivovarů a jejich počet se každoročně zvyšuje zhruba o padesát. Takže naše první otázka byla nasnadě, proč se novou aktivitou stal zrovna pivovar? Daniel Rezek odpovídá: "Po pětadvacetileté zkušenosti s truhlářskou výrobou jsem byl ze stavebnictví mírně unaven a hledal jsem něco jiného, takže jsem tu začal vařit pivo. Ono to zapadalo do mého podnikání, protože zároveň s truhlářstvím jsem již víc jak deset let provozoval Zážitkovou agenturu Zásada, postavil jsem dva penziony, provádíme tandemové lety, koupili jsme i letadlo pro lety vyhlídkové, máme dvě interaktivní dílny na foukání skla a na výrobu vinutých perlí. Takže pivovar je taková poslední kostička do této skládanky."
Pivovar funguje necelý rok a půl, od 10. září 2015, a od první várky je v zisku. Plány do budoucna ale pivovarník Rezek komentuje zdrženlivě: "Máme výstav 900 až 1000 hl, což je na možnosti naší technologie velmi slušné číslo. Jak budeme postupovat do budoucna, to zhodnotíme po letošní letní sezóně."
Pivovar Rezek má tři pivnice, kde se točí jen Rezek, mateřskou v Zásadě a dvě v Jablonci. Tyto pivnice jsou zásobovány v první řadě. Pak jsou další odběratelé, kterých jsou skoro dvě desítky. Jde většinou o zařízení, která se specializují na prodej širšího sortimentu piv a pivních speciálů. Tady je již Daniel Rezek sdílnější: "Tam to funguje často tak, že například ze šesti sudů, které dodáme, je první vypitý dřív, než se my vrátíme s autem do Zásady. Značný podíl na obratu má rovněž prodej petlahví a sudů například pro rodinné oslavy. Pro pivo si k nám pravidelně jezdí hasiči, fotbalisti, různé další sportovní kluby a tak dále." Všechna piva, která pivovar produkuje, jsou speciály, jsou nefiltrovaná, nepasterovaná.

Daniel Rezek přidává k rodokmenu zajímavý příběh:
"Když jsme se ptali babičky odkud pocházíme, říkala: "No děti, to šlo švédské vojsko přes Čechy a my jsme potomci nějakého švédského vojáka." Nakonec jsme dohledali v arcidiecézi a v zemských knihách na základě prodejů gruntů rodokmen až do Bílé hory a zjistili jsme, že náš rod pochází z Vlastiboře u Navarova, tedy z Navarovského panství. Vlastiboř leží asi 6 km od Zásady, takže žádný švédský voják, žádná příhoda z třicetileté války.
Tento rodokmen obsahuje větve rodů Tomšů, Černých a Maryškových, tedy tří největších rodů majících kořeny tady v Zásadě. Když už ty knihy byly otevřeny, tak jsme je zpracovali všechny. Ta čárkovaná čára představuje rok 1900, kdy můj pradědeček František Černý zakoupil tento dvorec zvaný Ve dvorku a pět let nato zde nechal vystavět tuto budovu jako brusírnu skla."

Za pivem Rezek stojí především tři machři, sládek Michal Pomahač, který vařil poslední várku jabloneckého pivovaru Jantar v roce 1991. Momentálně pivo vaří v Africe a nezastihli jsme ani Jiřího Novotného, někdejšího sklepmistra jabloneckého pivovaru.
Během naší návštěvy ale zrovna zakládal novou várku Karel Švábenický (na fotografii), služebně nejmladší sládek pivovaru Rezek. V Zásadě pracuje od loňského srpna. Vyučil se ve Staropramenu, večerně vystudoval obor pivo - líh. Prošel protivínský a jablonecký pivovar. Pak se vrátil do Staropramenu, kde 15 let dělal vedoucího varen. Teď dal přednost čerstvému horskému vzduchu a přestěhoval se sem.

Práce kolem pivovaru byly kromě počasí jedním z důvodů, proč se letos na pověstný čtrnáctimetrový Rezkův rampouch nepoleze. Napřesrok to ale prý bude velké, ledová atrakce bude možná stát přímo před pivovarem, takže se máme na co těšit. Loučíme se a klademe poslední otázku, pane Rezek, co vás na tom pivu opravdu baví? Daniel Rezek se dlouho nerozmýšlí: "Díky pivovaru jsem poznal spoustu nových zajímavých lidí a to je to, co mě na tom baví."

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.06.2018 16:546.365/6.365