Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Češi přesedlali na silnější piva. Loni poprvé v historii ovládly tuzemský trh ležáky

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:Miroslav Petr

Jedenáctky a dvanáctky ovládly spotřebu piv v Česku. Takzvaných ležáků se poprvé v historii prodalo víc než výčepních piv, kam patří sedmi- až desetistupňová piva. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů celní správy o pivním trhu za rok 2016.

Z čísel je zřejmé, že loni se poprvé od roku 2012 zastavil pokles domácího odbytu všech piv. Meziročně prodej vzrostl o víc než procento na 15,3 milionu hektolitrů (bez nealko piv). Desítky a další nízkostupňová piva dosud kralovaly. Třeba ještě v roce 2006 činil podíl výčepních piv 65 procent celkového domácího prodeje a ležáků 32 procent.

Tradiční pivaři odcházejí
Loni už podíl lehčích piv klesl ke 46 procentům a dohromady dvanáctek a jedenáctek vzrostl na 51 procent. „Typický pivař, konzumující takřka každý večer svých několik desítek, odchází do důchodu nebo na věčnost a nová generace vyhledává už něco zajímavějšího a pestřejšího,“ říká Tomáš Maier, který na České zemědělské univerzitě Praha přednáší ekonomiku pivovarnictví.

Statistika celníků potvrzuje i další trend – to, čemu pivaři často říkají desítka, jsou spíš devítky. Těch se loni prodalo přes čtyři miliony hektolitrů, tedy skoro dvakrát víc než desítek.

Úplně nejprodávanější piva podle jednotlivých stupňů jsou jedenáctky, loni jich Češi nakoupili 6,8 milionu hektolitrů. Roste i zájem o speciální piva (od třináctky výš), ale jejich podíl je stále minimální.

Pacovské strojírny jsou výrobcem oceňovaných českých minipivovarů

Publikováno:před rokemZdroj:Pacovské strojírnyAutor:Iveta Pokorná

Společnost PACOVSKÉ STROJÍRNY, a.s., výrobce komplexních technologických a procesních celků z ušlechtilých nerezových materiálů a mědi s vedoucím postavením na českém strojírenském trhu, je hrdým dodavatelem vítězných minipivovarů, které získávají ocenění v prestižních pivovarských soutěžích.

Obchodní partneři strojíren obdrželi za rok 2016 významná ocenění v rámci kategorie Nejlepší nově otevřený pivovar roku podle „Pivo, Bier & Ale“, časopisu pro milovníky českého i zahraničního piva. První místo v kategorii „Nejlepší nově otevřený pivovar roku 2016 s výstavem nad 5 000 hl“ získal Rodinný pivovar Zichovec, který otevřel svůj nový pivovar v bývalém areálu cvičné tankové střelnice ve městě Louny. PACOVSKÉ STROJÍRNY dodaly technologii pivovaru v březnu 2016 a plánovaný výstav je až 20 tisíc hektolitrů. Srdcem pivovaru je dvounádobová plně automatická varna s vířivou kádí o objemu 30 hl. Vítězem v kategorii „Nejlepší nově otevřený pivovar roku 2016 s výstavem do 5 000 hl“ se stal Pivovar Uhříněves na okraji Prahy. Ten dodaly PACOVSKÉ STROJÍRNY loni v dubnu. Pivovar v Uhříněvsi byl vybudován na místě bývalého pivovaru a sladovny, kde se vařilo pivo již roku 1705.

Ludvík Ješátko, generální ředitel společnosti PACOVSKÉ STROJÍRNY, řekl: „V roce 2016 dodala naše společnost klientům na českém trhu devět minipivovarů, rok před tím dokonce rekordních deset, a v tomto trendu plánujeme pokračovat i v dalších letech. Máme radost, že jsou naši partneři při výrobě piva natolik úspěšní, že sbírají prestižní ocenění, což je pro nás nejen další motivací, ale také důkazem skvěle odvedené práce našich lidí.“

PACOVSKÉ STROJÍRNY jsou velmi aktivní i v oblasti exportu, což dokazuje každoroční ocenění v soutěži EXPORTÉR ROKU. Za rok 2016 převzal generální ředitel cenu za 3. místo v kategorii „Za rozvoj nových exportních příležitostí“.

V roce 2016 dodala společnost tři pivovary na polský trh. První pivovar do města Zwoleń, kde se ve dvounádobové 11hl varně vaří především svrchně kvašená piva. Od začátku působení na polském trhu je o pivo značky MARYENSZTADT z tohoto pivovaru velký zájem. Druhý pivovar jménem Zapanbrat s kapacitou varny 30 hl putoval do polského města Zywiec. V červenci 2016 byl nedaleko Katowic otevřen pivovar Piekarnia Piwa s 22hl varnou a ročním výstavem 2 000 hl.

Mezi další exportní trhy patří také Rusko, Slovensko, Německo, Japonsko a Gruzie. Významnou exportní zakázkou loňského roku byl první pivovar dodaný do Jižní Koreje do města Busan. Má kapacitu 125 tisíc litrů a vaří se zde pivo typu českého světlého ležáku. Byl dodán v rekordním čase - od uzavření kupní smlouvy do doby zahájení provozu neuplynuly ani tři měsíce.

„Pivovar v Koreji byl pro nás velkou výzvou, kterou jsme zvládli,“ dodal Ješátko, „nyní se soustředíme na další trhy směrem na východ, ale neopomíjíme ani velké pivní trhy v Evropě, například Německo, kde je samozřejmě situace pro nás obtížnější v tom, že mají vlastní vyspělé technologie a dlouholetou praxi. Při realizaci dodávek do těchto zemí musíme čelit jiným situacím než při dodávkách např. do Gruzie či Ruska.“

PACOVSKÉ STROJÍRNY jsou součástí přední průmyslové skupiny SAFICHEM GROUP a spolu se sesterskou společností ZVU STROJÍRNY, která se mimo jiné zaměřuje na výrobu velkých průmyslových pivovarů, tvoří významného dodavatele kompletních technologických celků pro malé rodinné pivovary, střední pivovary až po průmyslové pivovary s kapacitou do 3 mil. hl piva za rok.

Unikát v Českých Budějovicích. Jinde čekají lidi na přívoz, tady staví most pro pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Krajské listyBudvar

Kněžskodvorskou ulici v Českých Budějovicích v sobotu 11. března překlenul tubus technologického mostu, který v budoucnu spojí výrobní areál Budějovického Budvaru s nově budovaným logistickým centrem. Tubus mostu se skládá celkem ze čtyř částí o celkové délce 164 metry. V sobotu byla zdvižena střední část mostu nad Kněžskodvorskou ulicí o délce 43 metry a hmotnosti 50 tun. Na pilíře, vysoké 12 metrů ji zvedl jeřáb LTM 1500. Tento jeřáb s nosností 500 tun je největším jeřábem, dostupným v České republice.

Během uplynulého víkendu byla dokončena celá konstrukce mostu. Na ocelový tubus bude v následujících týdnech namontováno opláštění. Koncem května 2017 pak začne instalace vnitřního dopravního systému, kterým bude závěsná kolejnicová dráha. V únoru 2018 by měl být tento most kompletně dokončen. Dodavatelem stavební části mostu je společnost EDIKT, a. s., dodavatelem stavby celého logistického centra je společnost Porr, a. s. Technologický most je jednou ze součástí rozsáhlé investice do logistického centra pivovaru.

„Závěsná jednokolejnicová dráha bude přepravovat více než 2000 lahví piva za minutu. V opačném směru budou ke stáčírnám lahví proudit palety s prázdnými obaly. Nový most zásadním způsobem odlehčí provozu v Kněžskodvorské ulici, neboť dosud musíme hotové pivo i obaly převážet mezi našimi dvěma areály nákladními auty,“ říká Adam Brož, sládek (výrobně–technický ředitel) Budějovického Budvaru. Dopravní situace na Kněžskodvorské ulici se ještě zlepší po výstavbě silničního mostu mezi areály pivovaru, který mimo veřejnou komunikaci odvede veškerou zbývající vnitropodnikovou dopravu. „Uvnitř logistického areálu navíc postavíme 70 parkovacích míst pro naše zaměstnance, a uvolníme tím parkovací plochy v nejbližším okolí pivovaru,“ dodává Brož.

Technologický most propojí stáčírny lahví a plechovek s plně automatizovaným regálovým skladem o kapacitě 20 000 paletových míst. Stavba byla zahájena loni na podzim. Sklad bude vybaven nejmodernější logistickou technologií a zrychlí dodávky piva k zákazníkům z celého světa.

Budvar 2017+
Technologický most je jednou z důležitých staveb v rámci rozvoje Budějovického Budvaru. Pivovar poprvé atakoval horní hranici svých výrobních a logistických kapacit v roce 2015, kdy objem prodaného piva dosáhl hranice 1,6 milionu hektolitrů. Výstav piva i přesto dokázal zvýšit také v roce 2016 a dosáhl dalšího historického maxima. Objem výroby piva zaznamenal za deset let nárůst o 40 procent. V minulém roce byly zahájeny rozsáhlé rozvojové investice v řádu dvou miliard korun, jejichž cílem je trvalé zvýšení výrobních a logistických kapacit, aby výstav pivovaru dosáhl hranice dvou milionů hektolitrů.

K již dokončeným projektům rozvoje patří nové přetlačné tanky pro pivo před stáčením o jmenovitém objemu 10 000 hektolitrů. V současné době probíhá upgrade centrálního informačního systému (ERP), výstavba automatizovaného skladu a silničního mostu. Je dokončována projektová příprava k dalším etapám rozvoje: rozšíření sklepů, stavba třetí linky na stáčení lahví a rozšíření kapacit varny. Rozsah jmenovaných investic míří za horizont roku 2020. Vedle nezbytného rozšíření výrobních kapacit přinesou tyto investice významné zlepšení v zásobovací, a zejména distribuční logistice pivovaru.

Technologický most – fakta a informace
● jedná se o ocelovou příhradovou konstrukci, podepřenou monolitickými železobetonovými věžemi a třemi dvojicemi prefabrikovaných sloupů
● konstrukce bude opláštěna a vybavena okny
● celková délka 164,3 metru (z výrobního areálu pivovaru přes Kněžskodvorskou ulici 120,9 m; v rámci nového logistického areálu dalších 43,4 m)
● spodní hrana mostu je od silnice a ostatních ploch ve výšce 12 metrů
● šířka mostu včetně opláštění bude 6,84 metru a výška 4,72 metru
● mostem bude možný průchod personálu pro údržbu
● palety na úroveň mostu bude dopravovat šest výtahů
● k přepravě palet bude sloužit dopravní systém, dodaný společností SSI Schäfer; jedná se o v Čechách málo rozšířené řešení jednokolejnicové závěsné dráhy, kdy je přepravované zboží na paletách přemisťováno pomocí speciálních zavěšených vozíků s vlastním pohonem; tyto dopravní jednotky se pohybují zcela automaticky a v uzavřené smyčce
● výroba ocelové konstrukce probíhala v Lomnici nad Popelkou, odkud byla v jednotlivých dílech přivezena v 15 kamionech do Českých Budějovic, kde proběhla finální montáž čtyř hlavních částí tubusu technologického mostu; po smontování byly tyto části zdviženy na monolitické věže a prefabrikované sloupy a spojeny šroubovými spoji

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Slavkovský pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:České nápojeSlavkovský

Ve středu 8. března 2017 Václav Klaus zavítal na přátelskou návštěvu našeho města Slavkova u Brna. Po návštěvě zámku Slavkov - Austerlitz, kde v Rubensově sálu diskutoval s obyvateli města, se pan profesor přesunul do Slavkovského pivovaru.

Mimo malého pohoštění v pivovarské restauraci zavítal také do sklepení pivovaru, kde jej provedl jednatel společnosti Jiří Hořava ml. V ležáckém sklepě následovala malá zastávka k ochutnání několika vzorků piv a i zde prokázal bývalý prezident našeho státu veliký všeobecný přehled a také ocenil kvality vlajkového piva pivovaru Slavkovské desítky.

Správná párty se neobejde bez výčepního zařízení!

Publikováno:před rokemZdroj:Magazín.cz

Jaro je za dveřmi a mnozí z vás už jistě plánují uspořádat nějakou zahradní párty, jakmile to počasí dovolí.

Co by to ale bylo za akci, kdybyste svým hostům nemohli nabídnout točené pivo. Nemusíte přitom běhat s PET lahvemi do hospody, stačí si domů pořídit vlastní výčepní zařízení.

Domácí chlazení na pivo je ideální právě pro venkovní párty, kam dorazí vaši příbuzní a přátelé. Díky němu si totiž vychutnáte točené pivo přímo ze sudu, a to bez jakékoliv námahy. Moderní pivní chlazení stačí zapojit do elektrické sítě a během pár minut už můžete pivo stáčet do půllitru.

Každý správný muž ví, že rozdíl mezi lahvovým a točeným pivem ze sudu je doslova nebetyčný. Čerstvé pivo je lahodnější, plnější a chuťově vyváženější. Musí ovšem mít tu správnou teplotu a být perfektně natočené. A toho docílíte právě díky domácímu výčepnímu zařízení. Pořídit se dá už od pár tisíc korun.

Jak vybírat chlazení na pivo?
Pivní chlazení prodává celá řada klasických kamenných i internetových obchodů. Při výběru zařízení si všímejte zejména toho, jaký je poměr ceny k výkonu a kvalitě. Skutečně kvalitní chlazení na pivo musí být schopno stáčet pivo prakticky bez přestávky, abyste mohli plnit jeden půllitr za druhým. Důležité tedy je, aby bylo dostatečně výkonné a ideálně dokázalo vytočit za hodinu kolem 20 – 25 litrů.

Moderní přístroje se poznají také podle toho, jak dlouho trvá, než pivo správně nachladí a mohou se používat. Doba chlazení by neměla být delší nežli 5 minut. Některé modely navíc mají dochlazovací kohoutek, který zajistí, že i první natočené pivo má potřebnou teplotu k servírování.

Pomůcka na párty i do stánku
Domácí výčepní zařízení je perfektním pomocníkem pro jakýkoliv typ akce. Hodí se při rodinných oslavách a zahradních párty. I s malým mobilním chlazením však dokážete uspokojit zákazníky v okamžiku, kdy provozujete malý občerstvovací stánek na nějaké společenské akci. Výhodou moderních chlazení na pivo je kromě jiného relativně nízká hmotnost a malé rozměry. Zařízení bez problémů převezete v kufru osobního automobilu.

Chystá se vytvoření prvního syntetického genomu kvasinek. Bude z nich i pivo?

Publikováno:před rokemZdroj:Prima ZOOMAutor:ČTK

Tým pracovníků mezinárodního projektu syntetického genomu kvasinek (projekt Sc2.0) oznámil dokončení nového způsobu syntézy dalších pěti chromozomů pivní kvasinky (Saccharomyces cerevisiae).

Sysntetické jako přírodní
Výzkumný tým provedl také hloubkovou, multidimenzionální analýzu kmene kvasinek a potvrdil, že fenotyp syntetického kmene kvasinek je konzistentní s fenotypem kmene přírodního původu. Výzkumný tým BGI („BGI"), jeden z čínských účastníků tohoto projektu, realizoval kompletní přepracování a syntézu chromozomu II o délce 770 kb (kilobází) a transformoval jej do kvasinkové buňky, která vedla ke vzniku syntetického kmene konzistentního s kmenem přírodního původu z hlediska životnosti. Celá studie je zveřejněna jako titulní článek zvláštního vydání časopisu Science z 9. března.

Výzkum táhnou Číňané
Po průlomové práci na syntéze genomu mykoplazmy v roce 2010 je projekt Sc2.0 dalším skvělým úspěchem v oblasti výzkumu syntetických genomů. Projekt Sc2.0 je realizován konsorciem dvanácti předních laboratoří, které se zaměřují na výzkum kvasinek v USA, Velké Británii, Číně, Francii, Singapuru a Austrálii a které si stanovily ambiciózní cíl vytvořit do roku 2018 první syntetický genom kvasinek (16 chromozomů ~14 Mbp). S podporou Čínského národního výzkumného a rozvojového programu moderní technologie (Program „863") dokázali čínští vědci k tomuto projektu zásadním způsobem přispět. Čínský tým je zastoupen členy následujících předních institucí: BGI, Univerzita v Tianjinu a Univerzita v Tsinghua. Iniciátor a vedoucí projektu Sc2.0 Prof. Jef D. Boeke uvedl: „Práce s našimi čínskými kolegy v BGI, Tianjinu a Tsinghua byla pro projekt Sc2.0 transformační. Zdroje, které máme pro realizaci tohoto náročného a složitého projektu k dispozici, jsou z hlediska grantové podpory, nejmodernějšího vybavení a hlavně lidského kapitálu ve formě nejinovativnějších vědců v rámci projektu Sc2.0 jednoduše ohromující."

BGI jako člen čínského týmu vedl kompletní přepracování a syntézu chromozomu II (o délce 770 kb). Výsledný kmen vykazuje životnost, která velkou měrou připomíná životnost kmene přírodního původu. Tým BGI při identifikaci genotypově-fenotypové korelace syntetického kmene kvasinek na fenotypové, genomové, transkriptomické, proteomické a metabolické úrovni aplikoval přístup „Trans-Omics". Yue Shen, první autorka článku synII a ředitelka oddělení syntézy a úpravy genomů v Čínské národní genové bance, uvedla: „Projekt Sc2.0 podporuje nejen rychlý vývoj technologie, ale poskytuje nám také možnost spolupracovat s předními mezinárodními týmy při společném poznávání a zvládání technologií syntézy genomů. Podařilo sa nám dokonale porozumět modelovému organismu kvasinky, což nám pomůže dále zkoumat jeho potenciál průmyslového využití."

Výzkumný tým spolupracoval také s Univerzitou v Edinburgu při testování fyziologických funkcí včetně buněčného rozmnožování a dělení. Výsledky naznačují, že umělý model genomu S. cerevisiae (pivní kvasinky) se vyznačuje velikou mírou modifikovatelnosti a flexibility přidávání a vymazávání struktur DNA. Tento úspěch při přetvoření eukaryotického genomu S. cerevisiae je dalším milníkem na cestě k tvorbě syntetického života po ukončení projektu syntetického prokaryotického genomu. Spoluautor článku synII a vedoucí týmu z Univerzity v Edinburgu Dr. Yizhi Cai poznamenal: „Jedná se opravdu o veliký milník v oblasti syntetické biologie a biotechnologie. Dokazuje to, že jsme v technické biologii na úrovni chromozomů dokázali něco mimořádného, což by nebylo možné bez skvělé spolupráce našich mezinárodních týmů Sc2.0. Těším se na další práci s tímto úžasným týmem při dokončování celého syntetického genomu kvasinek v následujících letech."

Výzkum trvající roky
V roce 2014 bylo syntetizováno prvních 16 chromozomů, což byl první důležitý krok. Při dalším kroku byla potřebná mezinárodní mise, která společně dokázala syntetizovat dalších 15 chromozomů potřebných k vytvoření prvního zcela syntetického genomu kvasinek. Mezinárodní projekt Sc2.0 právě dosáhl významného milníku. Tým vědců spolupracujících na projektu Sc2.0 je přesvědčen, že přebudováním genomu S. cerevisiae dokáže lépe pochopit biologické mechanismy a reakce organismů a jejich přizpůsobivost evolučním procesům v různých prostředích. Doufají, že výsledek projektu Sc2.0 pomůže světu vyřešit veliké výzvy v oblastech zdraví, potravin, energie a životního prostředí.

Tento průlomový krok je jasnou inspirací také pro ostatní mezinárodní týmy. Znovu totiž dokazuje sílu mezinárodní spolupráce na velkých vědeckých projektech: integraci zdrojů a odbornosti, které pomáhají dosáhnout nemožného. Přesně tak, jak to vystihl spoluautor článku synII, spoluzakladatel a prezident BGI prof. Huanming Yang: „Průlomové objevy, kterých bylo v posledních letech v rámci tohoto projektu dosaženo, dokazují důležitost mezinárodní spolupráce v oblasti vědy. Tento mezinárodní projekt poskytuje našemu mladému týmu obrovskou a jedinečnou příležitost ke zdokonalení a získání vize pro rozvoj v této oblasti, stejně jako ducha mezinárodní spolupráce."

Obří jeřáb usadil most, kterým budou proudit lahve mezi areály Budvaru

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Ludmila MlsováBudvar

Montáž mostu mezi areály pivovaru Budvar v Českých Budějovicích uzavřela v sobotu část Kněžskodvorské ulice. Největší jeřáb dostupný v republice, který unese až 500 tun, usadil ocelovou konstrukci na dvanáctimetrové pilíře za necelou hodinu. Mostem budou proudit lahve z výrobních linek do nového skladu.

Někteří řidiči, kteří chtěli v sobotu ráno projet českobudějovickou Kněžskodvorskou ulicí, odmítali vzít na vědomí vyznačenou objížďku i přenosnou značku s označením slepé ulice. Do ulice vedoucí kolem Budějovického Budvaru se po osmé hodině marně snažilo vjet nákladní auto s míchačkou následované škodovkou s přívěsem.

Uzavírku si vyřídili zástupci Budvaru kvůli montáži mostu na pivo přímo nad Kněžskodvorskou silnicí. Ten v budoucnu spojí výrobní areál Budvaru s nově budovaným automatizovaným skladem. Tubus mostu se skládá ze čtyř částí, celkem měří 164 metrů.

Prostřední část ocelové konstrukce o váze 50 tun a délce 46 metrů připravovali technici na zemi na dvoře pivovaru na zdvižení několik hodin. Na pilíře vysoké dvanáct metrů ji pak za necelou hodinu posadil největší jeřáb dostupný v republice, který unese až 500 tun.

Ve velmi omezeném manévrovacím prostoru mezi pivovarskými budovami si musel jeřábník nejdřív dlouhé břemeno správně natočit a poté přesně posadit do připravených patek na pilířích.

Pro zaměstnance pivovaru, kteří si mimořádnou podívanou nenechali ujít, bylo zážitkem sledovat sehraný koncert jeřábníka se čtyřmi spolupracovníky na malých výsuvných plošinách.

Kvarteto ve svítících žlutých přilbách a kombinézách bylo rozestavěné u obou pilířů na všech čtyřech rozích usazovaného mostního tubusu a s jeřábníkem se dorozumívalo pomocí vysílaček. Poté, co konstrukce přesně dosedla na své místo, dokončili celou operaci z výsuvných plošin svářeči.

„Nejtěžší bylo připravit celou akci tak, abychom neomezili provoz pivovaru, a naplánovat vše tak, aby tu projely všechny ty nadměrně velké kusy. Navíc tady bylo náročné vejít se do poměrně stísněného prostoru,“ popisoval technik Martin Bubák z dodavatelské firmy.

Samotná práce jeřábníka pak podle Bubáka není náročná. „Jeřáb nastavíme tak, aby pracoval jemně, a jde spíš o to umět konstrukci dobře navést. Musí to být dobře vyrobené, aby všechno padlo, jak má. Milimetry jsou spíš otázka stavitelů, aby měli všechno v pořádku. My se jeřábem přizpůsobíme a pracujeme, jak je potřeba,“ vysvětlil technik, který je zvyklý se svým týmem usazovat velké mosty, nádrže do lodí i větrné elektrárny.

Na ocelový tubus budvarského mostu na pivo namontují v následujících týdnech řemeslníci opláštění. A koncem května začne instalace vnitřního dopravního systému. Kompletně má být nový most dokončený příští rok v únoru.

„Závěsná jednokolejnicová dráha bude přepravovat přes dva tisíce lahví piva za minutu z výrobních linek do velkého automatizovaného skladu přes ulici Kněžskodvorskou,“ říká sládek Budějovického Budvaru Adam Brož.

V opačném směru budou ke stáčírnám lahví proudit palety s prázdnými obaly.
Hlavním přínosem nového mostu na pivo bude odlehčení provozu v Kněžskodvorské ulici, protože dosud musí pivovar vozit pivo i prázdné lahve mezi svými dvěma areály nákladními auty.

Dopravní situace na Kněžskodvorské se ještě zlepší po výstavbě silničního mostu mezi areály pivovaru, který z veřejné vozovky odvede i zbývající vnitropodnikovou dopravu. Oba mosty jsou součástí dvoumiliardové investice do rozvoje Budvaru, pivovar postaví i novou stáčírnu lahví, sklepy, to znamená kvasné kapacity, a varnu.

Kraj prodloužil spolupráci s Plzeňským Prazdrojem

Publikováno:před rokemZdroj:České nápojePrazdroj

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a generální ředitel Plzeňského Prazdroje Tom Verhaegen ve čtvrtek 2. března 2017 podepsali deklaraci o pokračování vzájemné spolupráce. Plzeňský kraj s Plzeňským Prazdrojem úspěšně spolupracuje od roku 2004.

"Vnímáme Plzeňský Prazdroj jako významného partnera pro naše akce, spolupracujeme především v oblasti cestovního ruchu a marketingu. Deklarací jsme potvrdili spolupráci i na konkrétních projektech, které organizuje kraj či Plzeňský Prazdroj," uvedl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

"Vážíme si dlouhodobé spolupráce s Plzeňským krajem, nyní plánujeme společné aktivity v oblasti marketingu, propagace, cestovního ruchu, kulturních a společenských vztahů a společenské odpovědnosti," dodává Tom Verhaegen, generální ředitel Plzeňského Prazdroje. Spolupráce se týká například Festivalu regionálních potravin PK, Pilsner Festu, Gambrinus Dne, Dožínek Plzeňského kraje nebo Krajského půlmaratonu Plzeňského kraje. Zároveň si bude kraj s pivovarem vyměňovat informace z oblasti veřejné správy a budou spolupracovat při prezentaci kraje jak v České republice, tak v zahraničí.

Plzeňský kraj a Prazdroj podpisem deklarují spolupráci při přípravě a prezentaci obou stran v České republice a zahraničí, na tuzemských a zahraničních prezentacích, veletrzích, sympoziích, konferencích a dalších významných akcích, např. při návštěvách zástupců z partnerských regionů, prezentacích v zahraničí a přeshraničních aktivitách s Bavorskem.

Předmětem spolupráce je také výměna informací z oblasti EU, do níž bude zapojena Evropská kancelář kraje v Bruselu. Zde se předpokládá společná koordinace prezentace aktivit a také využití k těmto účelům Plzeňského domu v Bruselu.

Zúčastněné strany se též dohodly na spolupráci při přípravě a realizaci aktivit v oblasti prevence nezodpovědné konzumace alkoholu. Důraz bude kladen na aktivity omezující konzumaci alkoholu nezletilými a jinými rizikovými skupinami (např. řidiči). Sem patří například projekt Respektuj 18.

Spolupráce obou subjektů je za celou dobu trvání přínosem nejen v konkrétních oblastech (kultura, cestovní ruch, regionální rozvoj), ale i v posílení celkových znalostí a pozitivním vnímání Plzeňského kraje doma i v zahraničí.

Uvařte si s námi domácí pivo (5. díl): Lahvování, dokvašování a pár tipů na závěr

Publikováno:před rokemZdroj:Alkoholium.czAutor:Martin Urban

V minulém díle našeho seriálu o vaření piva jsme nechali mladinu prokvasit. V dnešním díle studenou fázi výroby zakončíme – nalahvujeme mladé pivo, které ještě před samotnou konzumací necháme v lahvích dokvasit a zrát. Jako malý bonus si ukážeme jak jednoduše lepit na lahve etikety. A jelikož je dnešní díl seriálu poslední, pokusím se vás v závěru nasměrovat jak svůj koníček případně dále rozvíjet. Opět zdůrazňuji, že během studené fáze výroby musíme až do okamžiku nalahvování piva dodržovat úzkostlivou čistotu a vše co přijde do kontaktu s pivem důkladně desinfikovat.

Jaké v dnešním díle využijeme suroviny?
Priming sugar / cukr na nasycení – ve fázi dokvašování poslouží pro nasycení piva – vytvoření řízu.

Cca 120 g dextrózy – Dextróza neboli glukóza, hroznový cukr či glukopur. V případě nouze může být použit i obyčejný cukr (sacharóza) – nicméně platí, že dextróza je pro kvasinky snadněji zkvasitelná, a tudíž je jako tzv. priming sugar vhodnější.

Krok 7: Lahvování a dokvašování
Po skončení hlavního kvašení, při kterém kvasinky přeměnily zkvasitelné cukry na alkohol, CO2 a řadu dalších žádoucích i nežádoucích látek následuje fáze dokvašování. Co se týká názvosloví, hlavní kvašení se někdy též označuje jako primární kvašení a dokvašování jako sekundární kvašení.

Při cold crashingu značná část kvasnic sedimentovala na dno kvasné nádoby, ve vznosu jich však zůstalo dostatečné množství na to, aby dokázaly zajistit dokvašování piva.

Při dokvašování po sobě kvasinky uklidí (zmetabolizují) látky, které zejména v počátku kvašení vytvořily, a které jim samotným vadí (např. již několikrát zmíněný diacetyl nebo acetaldehyd). Pivo se čiří, chutě se zakulacují, tóny mladého (zeleného) piva ustupují a vytváří se buket a chuť zralého piva.

Dokvašování bude probíhat na rozdíl od hlavního kvašení pod tlakem v lahvích, vznikající CO2 tudíž nebude mít kam unikat, rozpustí se v pivu, pivo se nasytí, vznikne říz.

Hlavní kvašení jsme provedli až „na doraz“, „do sucha“ – v mladém pivu tak nezůstaly žádné zkvasitelné cukry. Pro vytvoření řízu musíme proto před samotným dokvašováním (resp. lahvováním) kvasinkám určité množství cukru dodat. Jako tzv. „priming sugar“ nám poslouží dextróza neboli glukóza, což je plně zkvasitelný cukr. Kvasinky ho zpracují, vznikne CO2, které pivo nasytí, a samozřejmě i určité malé množství alkoholu navíc. Lze též konstatovat, že přidáním cukru (tzv. surogací) ex post zvýšíme stupňovitost piva.

Sycení piva pomocí pomocí „priming sugar“ není jedinou možností, je však zejména pro začátečníky nejvhodnější. Další variantou, kterou (bohužel) začátečníci často zvažují, je stáčení piva se zbytkovým zkvasitelným cukrem (tj. před tím než dílo dosáhne FG). Začátečníci pak často pláčou, že se jim pivo pořádně nenasytilo nebo mají pivo naopak přesycené. Na diskuzních fórech jsou s železnou pravidelností kladeny dotazy při jaké hustotě stočit, aby se pivo přirozeně dosytilo. Bohužel se zde často vyskytují i zaručené odpovědi „stáčej při xxx“. Pravdou však je, že univerzální konkrétní hodnota, při kolika stáčet neexistuje – je to odvislé od mnoha faktorů, jako je postup rmutování, skladba sladů, počáteční stupňovitost, kmen kvasnic, jejich dávkování, teplota kvašení. Nechme proto tuto možnost sládkům, kteří opakovaně vaří stejný recept, mají zkušenosti, případně si umí udělat zrychlený test prokvašení.

Stáčení se zbytkovým zkvasitelným cukrem má též za důsledek větší vrstvu kvasnic, které se usadí na dnech našich lahví (pozn.: cold crashing před stáčením by byl sice teoreticky možný, ale správně ho načasovat by bylo docela umění). Z výše zmíněných důvodů proto dle mého názoru není tato metoda v případě stáčení piva do lahví až na výjimky příliš vhodná. Naopak je na místě tehdy, stáčíme-li pivo do sudů/tanků, ve kterých můžeme nasycení korigovat (odpuštěním, dofouknutím, nebo nejlépe hradícím ventilem) a nadbytečné kvasnice ze dna sudu odpustit.

Při provádění dry hoppingu je navíc metoda stáčení do lahví se zbytkovým zkvasitelným cukrem z pragmatických důvodů neuskutečnitelná.

V případě nechuti využít pro nasycení piva přídavek cukru, se při stáčení piva přímo do lahví nabízí možnost surogace mladého piva nezkvašenou mladinou (např. je možné si ji uskladnit v mrazáku).
Postupů jak „dostat do piva bublinky“ je zkrátka více. Kromě již zmíněných je to dále např. ještě nucené sycení nebo kroužkování. V případě stáčení piva do sudů máme při volbě postupu méně svázané ruce. Stáčíme-li však pivo do lahví, je z praktického hlediska nejvýhodnější a nejjistější zvolit metodu dodatečné surogace (ať již dextrózou nebo nezkvašenou mladinou).


Lahvování
1.S předstihem provedeme důkladnou sanitaci pomocné nádoby s výpustním ventilem, hadičky / hadiček, stáčeče, plastové měchačky, lahví a zátek. Postup sanitace perkarbonátem sodným byl již popsán ve třetím díle seriálu u Kroku 5: Spílání. Předem důkladně vymyté lahve plníme zhruba do 1/3 roztokem perkarbonátu sodného, který jsme si rozmíchali v pomocné nádobě, zatřepeme a necháme působit. Vše nakonec opláchneme čistou vodou.
2.Předem si též připravíme vodný roztok dextrózy. Univerzální množství dextrózy je 6 g na 1 litr mladého piva. V našem případě předpokládáme stočení 18 až 20 l mladého piva (objem zakvašené mladiny byl 20 až 21 l, a od něho odečteme ztrátu 1 až 2 l piva ve kvasnicích a při dry hoppingu). Odvážíme příslušné množství dextrózy (bude to něco mezi 108 a 120 gramy), převaříme malé množství vody (cca 0,1-0,2 l) a dextrózu v ní rozmícháme. Následně roztok necháme vychladnout. Alternativou by bylo přidávat dextrózu v pevném skupenství odměrkou přímo do lahví – docházelo by však k rozpěnění piva a proto tuto možnost nedoporučuji.

Množství dextrózy přidávané na surogaci je možné určit i sofistikovaněji. Je odvislé od požadované míry nasycení a též od množství CO2, které se již navázalo do piva během hlavního kvašení (a to závisí na teplotě hlavního kvašení). Vzoreček je implementován i v řadě on-line kalkulaček – stačí do googlu zadat „beer priming calculator“. Běžně dostupná dextróza, tj. dextróza monohydrát, je bývá v těchto kalkulačkách označována jako „corn sugar“. Skvělou pomůckou pro výpočet množství dextrózy nám může být též nomogram

3.Nyní před sebou máme mladé pivo prokvašené na doraz, hodnota jeho hustoty se dva dny nepohnula. Pokud jsme provedli dry hopping, tak se v něm nacházejí silonky s chmelem. Pokud jsme měli možnost provést cold crashing, tak je mladé pivo v tento moment podchlazené.
4.Kvasnou nádobu umístíme na vyvýšené místo a otevřeme ji. Pokud se na hladině nacházejí kvasnice, sebereme je vydesinfikovanou lžící . Nad hladinou se na stěnách nádoby vyskytuje šedo-hnědý povlak ze zaschlých kvasnic a kalů – tzv. nápalky. Nijak se jich nelekáme a neodstraňujeme je.
5.Do pomocné nádoby s dolní výpustí nalijeme roztok dextrózy a nádobu umístíme pod úroveň kvasné nádoby plné mladého piva. Roztok dextrózy se při následném plnění nádoby sám promíchá s mladým pivem.
6.Nyní ponoříme jeden konec hadičky do mladého piva. Druhý konec přiložíme k ústům, nasajeme a na principu sifonu (násosky) začneme mladé pivo přepouštět do pomocné nádoby. Do hadičky při nasávání neslintáme, nasátí provádíme suchou stranou rtů (nebo přes kapesník), abychom minimalizovali množství zavlečených mikroorganismů. Aseptickou alternativou je zakoupení tzv. auto-sifonu, při jehož použití kontakt s ústy odpadá.
7.Hadičku držíme u stěny kvasné nádoby a posouváme ji tak, abychom stále viděli její konec blízko pod hladinou mladého piva. Druhý konec hadičky sahá až na dno pomocné nádoby, tak aby nedocházelo k žádnému rozstřikování nebo šplouchání. K zabránění vzniku nežádoucích chutí a aromat je totiž maximálně nutné omezit kontakt piva s kyslíkem. Téma oxidace považuji v této části výrobního procesu za nejvýznamnější!
8.Až se přiblížíme ke dnu kvasné nádoby ke koláči ze sedimentovaných kvasnic, dbáme větší pozornosti, abychom je zbytečně nenasáli do pomocné nádoby. Určitá část mladého piva zkrátka zůstane v kvasnicích. Při dry hoppingu jsou navíc další ztráty v punčochách s chmelem, který značně nabobtnal.
9.Nyní odložíme kvasnou nádobu s usazenými kvasnicemi bokem, dále s ní již nebudeme pracovat. Pomocnou nádobu položíme na stůl, na její ventil nasadíme hadičku a stáčeč. Mladé pivo pro jistotu krátce jemně promícháme vydesinfikovanou plastovou měchačkou, tak abychom měli jistotu, že se s ním roztok dextrózy dostatečně promísil.
10.Pivo stáčíme do připravených lahví stáčečem až po okraj. Stáčeč s dolní výpustí omezuje oxidaci i pěnění piva. Po vyjmutí stáčeče z lahve se vytvoří dostatečný prostor mezi hladinou piva a vrchem lahve. Tento prostor se nazývá head space a jeho účelem je kompenzovat změny tlaku a objemu piva v důsledku teplotní roztažnosti. Příliš velký head space není vhodný, jelikož je (v našem případě) tvořen vzduchem, tj. bavíme se opět o oxidaci.
11.I pokud stáčíme do skleněných lahví, tak vždy stočme jednu kontrolní PET lahev. Bude nám sloužit ke kontrole nasycení. Tu budeme po dobu dalšího týdne provádět pohmatem – PETka tvrdne/netvrdne.
12.Uzavřením lahve končí část výroby, při které je kriticky nutné dodržovat přísné nároky na sanitaci a aseptické chování.

Dokvašování a zrání

Výrazy „dokvašování“ a „zrání“ jsou někdy používány jako synonyma. Já osobně slovo „dokvašování“ používám hlavně do okamžiku, než pivo získá říz, pak už většinou hovořím o „zrání“. Ve stejném smyslu je pojednáváno i v řadě publikací – 100% jednotnou terminologii jsem však nezaznamenal. Zrání (ve smyslu organoleptické zrání) probíhá samozřejmě i během dokvašování (dokvašování ve smyslu zpracovávání zbytkového extraktu). Nebudeme to ale zamotávat a zbytečně filozofovat – myslím, že si rozumíme, a tak jdeme raději na věc

1.Po nalahvování pivo necháme ještě cca týden při stejné teplotě, jako probíhalo hlavní kvašení – tj. při 17-20°C. Během této doby kvasinky zpracují dodanou dextrózu, tj. dojde k spolehlivému nasycení piva/vytvoření řízu. Tento týden se dá též považovat za diacetylovou pauzu – kvasinky za zmíněné teploty poměrně rychle zmetabolizují diacetyl, který natvořily zejména v počátku hlavního kvašení. Kontrolu nasycení provádíme pohmatem kontrolní PET lahve. V případě, že jsme před samotným stáčením provedli cold crashing, bude kvasinkám trvat déle, než se vzpamatují a nasycení bude pomalejší. Týden by však měl i v tomto případě stačit. Pokud ne, tak nepanikaříme a necháme lahve v teple o pár dní déle.
2.Za týden, případně déle (pokud ještě pivo není nasycené) přesuneme lahve do chladu, kde bude probíhat zrání piva. Často bývá doporučována klasická „ledničková teplota“ 4-7°C. Můžeme se ale dočíst i o přístupech, kdy se např. prvních 14 dní pivo nechává zrát při servírovací teplotě charakteristické pro daný pivní styl (v našem případě 8-12°C ) a až poté se přesune do většího chladu. Jiný přístup dokonce doporučuje skladování piva při servírovací teplotě po celou dobu až do konzumace. Piva pak mají více aromatických látek.
3.Pivo během zrání pracuje a uhlazuje se. Uhlazení je pomalejší, ale zato vytříbenější za nízkých teplot. A naopak, zrání je rychlejší čím je větší teplota, ale pivu se tím samozřejmě i zkracuje trvanlivost. Zrací procesy se u nepasterovaného a nefiltrovaného piva ukončí až jeho konzumací. Naše pivo zkrátka zraje neustále až do jeho vypití.
4.Pivo se během zrání postupně vyčeří. V případě chmelení za studena zůstane většinou trochu kalné, bez něho bude po cca 3 týdnech zrání čiré. Pěna piva se též postupem zrání zlepšuje, stává se hustší a stabilnější. Chmelení za studena má na kvalitu pěny pozitivní vliv.
5.Stejně jako hlavní kvašení, tak i dokvašování a zrání, resp. skladování, provádíme v temnu. Světlo, resp. modrá část jeho spektra, má na kvalitu piva negativní vliv a způsobuje skunkovou pachuť.
6.Lahve skladujeme ve svislé poloze, aby kvasnice sedimentovaly na dně, a nikoli na stěně. Méně se pak budou vířit při nalévání.
7.Cca po 14 dnech zrání, tj. po 3 týdnech od stočení do lahví bude pivo připravené ke konzumaci. Servírovací teplota doporučená pro styl American Pale Ale je 8-12°C.
8.Na zdraví!:-)

To, že pivo nebude zkažené, však neznamená, že bude stále v ideální kondici. Naše APA bude (dle mých subjektivních měřítek a mého aktuálního pivního vkusu) nejlepší cca v prvních 2-3 týdnech konzumace. Poté se začne aroma chmelů postupně vytrácet a chutě až příliš zakulacovat. Řada lidí to preferuje, já mám však APA nejraději čerstvou – když chmel při popíjení obrazně řečeno „stříká ušima“

Bonus: Etiketování
Celkový dojem z domácího piva zcela jistě pozvedne vaše vlastní etiketa.

A vidíte, na etiketu je vhodné uvést i objemové procento alkoholu. Přiznám se, že je to údaj, který je (spolu s počtem kalorií) takřka poslední, který mne u piva zajímá, a i proto jsem na uvedení jeho výpočtu skoro zapomněl. A víte co, já ho ani uvádět nebudu a odkážu vás na on-line kalkulačku na brewersfriend.com a jen dodám, že přídavek dextrózy ve výši 6 g/l přidá k vypočtené hodnotě dalších cca 0,35 pct. bodu objemového množství alkoholu.
Trvanlivost piva se zvyšuje s kvalitou sanitace, obsahem alkoholu, množstvím použitého chmele a snižuje se zákalem piva (přítomností bílkovin), oxidací v průběhu výroby, vyšší teplotou skladování, přítomností světla, vibracemi (např. nadměrnou manipulací a převážením), atd. Orientačně se pohybuje od 3 měsíců až do několika let.

Etikety je samozřejmě možné přilepit klasickým lepidlem. Já si však oblíbil postup lepení etiket pomocí mléka, uvedený na inspirativním webu domácího pivovaru Francek.

1.Do misky si připravíme malé množství polotučného mléka.
2.Etiketu protáhneme po povrchu mléka, přebytečné mléko necháme odkápnout, přiložíme ji na lahev a přitiskneme ji.
3.Etiketa se při použití běžného kancelářského papíru lehce zkrabatí, ale toho se nezalekneme a vyhladíme ji utěrkou.

Etikety nalepené mlékem jdou z lahví velice dobře odmočit, což při opakovaném používání lahví pomůže ušetřit čas.

Lahve po vypití piva rovněž doporučuji co nejdříve vypláchnout a zbavit sedimentu kvasnic. Značně si tím zjednodušíte jejich další sanitaci.

Kam dál? Jak se rozvíjet?
Napadlo mne takových 5 bodů. Mísí se zde více pohledů, ale proč ne.

1. LEGISLATIVA A ZÁJMOVÉ SDRUŽENÍ
Dle zákona o spotřebních daních, musí každý domácí výrobce piva ohlásit svůj záměr vařit pivo na celní úřad. Hlášení provádíme každoročně na celní úřad, pod který spadá adresa našeho trvalého bydliště (nikoli adresa místa, kde provádíme vlastní vaření). Více se o této problematice, včetně vzoru dokumentu, který je nutné předložit.

Množství uvařeného piva dle zákona nesmí překročit 200 l na domácnost a rok. Pokud se vám to nelíbí (a určitě nejen proto!), budeme velice rádi, pokud vstoupíte mezi nás do zájmového sdružení Cech domácích pivovarníků. V jednotě je síla, a početná členská základna je proto klíčovým faktorem úspěchu k prosazení změny legislativy, která není k domovarníkům příliš vstřícná. Změna zákona o spotřební dani však není v žádném případě jediným cílem cechu. Cech usiluje o vzájemné předávání a vyměňování znalostí a zkušeností domácích pivovarníků. Snaží se o zvyšování úrovně kvality doma vařených piv, podporu akcí zaměřených na domácí pivovarnictví a vzdělávání zájemců o vaření piva v domácích podmínkách. Vyvíjí osvětovou činnost směřující k udržení a rozvoji domovarnické tradice a pivní kultury. Získal též již několik partnerů z řad e-shopů zaměřených na homebrewing, které poskytují členům Cechu slevy na nákup. To vše za členský příspěvek mrzkých 50 Kč za rok.

2. STUDIUM A PRAXE
Tento seriál jsem sepsal jen jako takový odrazový můstek. Pokud chcete vědět o homebrewingu více, doporučuji číst, číst a číst. Z knih doporučuji např. českou pivovarnickou učebnici Technologie výroby sladu a piva a anglicky psanou, v podstatě kultovní, knihu How to Brew od Johna Palmera. Z on-line zdrojů uvádím hrubý výčet svých oblíbených stránek www.byo.com, beersmith.com/blog/, www.braukaiser.com, www.howtobrew.com, learn.kegerator.com a dále české weby www.fotozapisnik.eu/gradys, diversity-pivo.blogspot.cz, www.tourdebier.cz/francek/, a diskuzní servery www.varimpivo.cz a mladší www.homebrewmap.com/forum. Na Facebooku se pak homebreweři koncentrují ve skupině www.facebook.com/groups/domacipivo. Na vznášení dotazů však není Facebook příliš vhodná platforma, jednotlivé příspěvky se rychle ztrácí v propadlišti dějin a ochota zkušených členů skupiny odpovídat stále do kola na ty samé dotazy se snižuje.

Dělejte si poznámky – nejen o vaření, ale i o kvašení a výsledné chuti piva a jejím vývoji v čase. Časem tak získáte nedocenitelnou znalostní bázi. Z kvantitativních údajů si zaznamenávejte objemy, hustoty, teploty a časy. Poznejte tím parametry své varny a naučte se vymyslet a vypočítat recept – v tomto směru vás velice dobře navede kniha Pivařka, která vyjde na jaře roku 2017.

Stejně jako v gastronomii, dbejte na kvalitu a čerstvost používaných surovin.

Až budete opiti chválou degustátorů z řad vaší rodiny a přátel, přihlašte své pivo na nějakou domovarnickou soutěž. Z neúspěchu nebuďte zklamáni, ale snažte se z něho poučit. A při úspěchu neusněte na vavřínech.

3. POZNÁVÁNÍ ROZMANITOSTI PIVNÍHO SVĚTA
Pijte – naučte se rozpoznat kvalitu, piva dobrá a havarovaná, trénujte senzoriku. Porovnávejte své vjemy a pocity z piva s hodnocením odborníků a edukovaných laiků (např. weby www.pivnici.cz nebo www.ratebeer.com). Nemějte předsudky. Poznávejte piva rozličných pivních stylů. Vodítkem vám může být např. kategorizace „BJCP 2015“. Tuto příručku, která vás světem pivních stylů, jejich kvalitativními i kvantitativními vlastnostmi provede si lze jednoduše vygooglit a legálně stáhnout ve formě PDF nebo mobilní aplikace.

4. TECHNOLOGICKÝ ROZVOJ
V rámci procesu výroby piva považuji za klíčový faktor úspěchu zejména správné vedení kvašení a vše co s tím souvisí. Z diskuzních skupin mám zkušenost, že tyto body jsou často domácími sládky bagatelizovány, podceňovány a pozornost je upínána jinam.

Máte-li na to prostorové možnosti, začněte řídit teplotu kvašení, např. pomocí lednice a externího termostatu STC-1000. Zajištění správných podmínek kvašení výsledné pivo ovlivní výrazně více než jiné technologické vychytávky (např. typu míchadlo rmutu), na které řada začátečníků upíná svoji pozornost a neracionálně je prioritizuje.

Stejně tak je nezřídka podceňována (ne)vhodnost používaných materiálů. Pokud jste záměrně před svým prvním vařením na nějakém vybavení šetřili s tím, že jste nevěděli, „jestli vás to vaření piva vůbec chytne“, tak až si budete jisti, „že vás chytlo“, v zájmu svého zdraví upgradujte. Z obyčejných hadiček na silikonové. Z plastu na nerez případně lepší plast (HDPE). Z gumového těsnění na silikonové/vitonové/teflonové. A tak dál.

Vařit se dá sice i v jednom velkém hrnci, tak jak jsme si ukázali. Pohodlnější však je vlastnit velké hrnce tři. V případě používání manifoldu budou plnit roli 1. „rmutovací pánve“, 2. „boileru na vyslazovací vodu“ a 3. „mladinové pánve“. V případě scezování pomocí jalového dna budou jejich role 1. „rmuto-mladinová pánev“, 2. „scezovací káď“, 3. „boiler na vyslazovací vodu“.

Dalšími příklady technologického vylepšení budiž např. KEGy/kyvety a s nimi související příslušenství nebo míchadlo rmutu.

5. RADOST
Různá technologická vylepšení nemusí být vždy úplně racionální např. ve vztahu k velikosti várek, které vaříme. V dimenzi racionality a ekonomičnosti asi není vždy úplně relevantní přemýšlet – neděláme přeci business, ale vaření piva je náš koníček, tudíž jde především o radost.

A proto, pokud to není podle vašeho naturelu, klidně škrtněte většinu mých výše uvedených přechytralých rad o tom, jak se rozvíjet a klidně zamrzněte na místě – proč ne?! Nikdy hlavně nedopusťte, aby vám přes všechna vylepšení a pro člověka přirozenou honbu za co nejdokonalejším výsledkem, váš koníček přestal dělat radost – o tu jde především!

Rovněž nečiňte cokoli, co není vaší vlastní prioritou a pouze si myslíte, že je to od vás očekáváno. Chcete jít jinou cestou, než jakou je zažitá představa o křišťálově čirém pivu nebo jakou vymezují mantinely pivních stylů? Tak jděte! Jen do toho, homebrewing je svoboda.
Závěr

Tak a jsme u konce.
Stejně jako už jsem psal v úvodu prvního dílu, tak i zde v závěru opakuji, že popsaný postup vaření piva není jediný správný a nelze ho brát jako dogma. Stejně jako je pivní svět rozmanitý a neexistuje jedno jediné nejlepší pivo, tak mnohdy ani neexistuje jeden nejlepší postup, ale zkrátka více různých postupů. Taktéž se může snadno stát, že postup, který vykazuje řadu chyb a nelogičností, povede ve výsledku ke skvělému pivu.

V celém seriálu jsem se rozepsal více, než původně bylo mým úmyslem – nechtěl jsem však pouze popsat JAK, ale v řadě případů i vysvětlit PROČ. Tak aby čtenář jednak danou látku pochopil, a druhak nebyl zmaten a byl schopen si kriticky srovnat, jestli je můj postup v porovnání s jiným návodem lepší, ekvivalentní nebo horší. Tímto obšírnějším popisem a též používáním „patřičných nástrojů“ (jako manifold/scezovačka a nikoli kuchyňský cedník, chladič a nikoli vana napuštěná studenou vodou) seriál možná trochu vybočil z původního zacílení na úplné začátečníky. Resp. stále ho považuji za seriál pro začátečníky (sám se též cítím jako začátečník), ale pro ty, kteří nechtějí dělat moc velké kompromisy. Není pro ty, kteří se dneska rozhodli, že by si mohli zkusit uvařit pivo a zítra chtějí mít uvařeno.

Já osobně strávil před svým prvním vařením cca 2-3 měsíce studiem jak na to, nákupem a výrobou vybavení, ale uznávám, že jsem v tomto směru asi trochu výjimka. Nicméně věřím, že s mým návodem 2-3 měsíce na přípravu potřebovat nebudete.

Pokud bude můj návod pro někoho užitečný, tak budu velice rád. O své dojmy ze seriálu nebo přímo z piva, jehož výrobu jsem vás krok za krokem prováděl, se můžete podělit v komentářích pod článkem. Stejně tak se budu těšit na vaše případné dotazy, poznámky či připomínky. Kontaktovat mne můžete i přímo – ať už přes Facebook mého domácího pivovaru 3NOHEJ JELEN nebo v příslušném vláknu na fóru na homebrewmap.com.

Celý seriál vycházel pod záštitou Cechu domácích pivovarníků, kterému děkuji za poskytnutou příležitost a hozenou rukavici. Za revizi všech článků patří mé obrovské díky Petru Novotnému, jehož pivovarnický blog všem vřele doporučuji! A ještě naposledy „product placement“. Na jaře 2017 si nezapomeňte koupit Pivařku – knihu, ve které naleznete nejen řadu receptů na piva rozličných pivních stylů, ale i průvodce, jak recepty vytvářet, a ucelený popis technologie, surovin a výpočtů používaných v pivovarnictví, resp. homebrewingu. Ač nejsem jejím autorem, měl jsem tu čest podílet se na revizi části knihy a věřte mi, že doopravdy bude stát za to! Kniha vyjde 5. dubna u nakladatelství JOTA.

Nebojte se ochutnávat! Minipivovary umí nabídnout pivo tísíců chutí i vůní

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Pavel Maurer

Podle současných zpráv se v našem malém Česku nachází asi 400 pivovarů, z toho je 350 minipivovarů. Co to vlastně je za kategorii ten mini? Je to, že někdo si vaří pivo doma v garáži a pak dá občas ochutnat pár přátelům? To asi už nebude minipivovar, ale spíše mikropivovar, to je pivo určené v podstatě pro soukromou spotřebu.

Minipivovar už je dnes seriózní kategoie, se kterou musí počítat i ta největší slavná piva. Minipivovary jim pomalu ale jistě „lezou do zelí“. Zatím sice malou, přesto konkurenci vytvářejí. Velká piva nijak obchodně neohrožují, spíše intelektuálně, morálně a koncepčně. Pivní odborníci dokonce tvrdí, že právě minipivovarníci jsou ti hlavní, kdo určují trendy do budoucna, prošlapávají nové cesty, testují neznámá piva a zkoumají dosud neobjevené chutě našich pivařů!

Minipivovary jsou totiž rychlé, laciné a pružně dokáží reagovat na touhy spotřebitelů. Jejich průzkum pivařských přání a nálad není drahý. Když vymyslí nějaké nové pivo, tak se často stává, že velké kolosy pak tento nápad rády následují.

Pokud jste alespoň trochu dobrodruzi, určitě jste ochutnali pivo třešňové, velikonoční zelené, kopřivové, jantarové či ořechové. Vedle klasického pivního konzumenta, který je velmi konzervativní ve svých chutích, vzniká generace experimentátorů, kteří milují neustálé změny. A těm hrají minipivovary krásně do noty!

Zlínský švec, malešický ležák nebo Důlní permon! To jsou trendy dnešní doby. Piva neprobádaná a dosud neochutnaná. Ernest Hemingway, když ve svém životě dosáhl úplně všeho, řekl, že jej už baví pouze „ochutnávat nová jídla a nové nápoje“. Myslím, že je to dobrý bonmot od nositele Nobelovy ceny za literaturu!

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.04.2018 15:476.159/6.159