Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Budvar i Samson v lednu zdraží, další jihočeské pivovary zatím váhají

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:Michal Bělský

Kdo po Novém roce vyrazí do restaurace nebo hospody na pivo, s velkou pravděpodobností se mu návštěva mírně prodraží. Budějovický Budvar oznámil, že od ledna příštího roku zdraží své sudové pivo.

Podle mluvčí Budějovického Budvaru Markéty Ježkové naroste cena sudového piva o tři procenta, což při současných cenách činí přibližně 50 haléřů na půllitr. Hlavní příčinou jsou rostoucí vstupní náklady, které u některých surovin stoupají až o stovky procent.

„Bohužel růst energií a nákladů, ať už na mzdové prostředky, nebo na přepravu, nás nutí k tomuto kroku. Některé náklady rostou sice jen v jednotkách procent, jinde ale mluvíme i o násobných cenách. Udělali jsme si kalkulaci a vyšlo nám, že zdražení je za takových podmínek nevyhnutelné. Dá se říci, že je to růst cen o náklady,“ poznamenal pro ČTK obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

Generální ředitel Budvaru Petr Dvořák už dříve uvedl, že materiály se společnosti pro příští rok prodraží o stovky milionů korun. „Dodavatel plechovek už pivovaru dříve avizoval, že zvedne cenu o desítky procent,“ vysvětlil v říjnu.

Budvar čepuje například pizzerie Fontana sídlící v centru Českých Budějovic, cenu ale nyní zvyšovat nehodlá. „Od pivovaru už delší dobu víme, že zdraží, ale my na to teď nijak reagovat nebudeme,“ reaguje Petr Brom z Fontany.

V zimě a ještě při aktuálních vládních omezeních je hostů pijících pivo málo, a tak by podle něho zvýšení ceny nemělo velký smysl. „S ohledem na to, jak výrazně zdražují jiné věci, tři procenta Budvaru nejsou ještě nijak dramatická,“ dodává.

S vyššími cenami pro příští rok počítá také druhý z velkých českobudějovických pivovarů – Samson. Týkat se zatím budou hlavně sudového piva, podnik ale do budoucna nevylučuje ani zdražení toho lahvového.

„V případě sudů budeme dodávat do hospod půllitr piva v průměru o korunu dražší, u baleného piva o navýšení cen stále jednáme,“ upřesňuje mluvčí pivovaru Samson Anna Řeháková.

Důvodem růstu cen je stejně jako v Budvaru zdražování vstupních nákladů na produkci. „Promítá se to hlavně v energiích a nemile nás zasáhl také skokový nárůst cen přepravy. Museli jsme ale také zareagovat na zdražení základních surovin, obalových materiálů i na rostoucí náklady na údržbu našich technologií. Výrazně se v tomto ohledu promítá také rostoucí inflace,“ jmenuje dále Řeháková.

Letos to bude horší než loni
Nad úpravami cen váhají momentálně také ve strakonickém pivovaru Dudák. Podle ředitele Dušana Krankuse ale od ledna určitě ceny zvyšovat nebudou.

„Zatím budeme čekat, jak se situace vyvine, musíme se o tom ještě poradit. Nejvíce nás trápí právě energie, které nám teď zdražily o 400 procent. Vedle toho jsme také navyšovali mzdy zaměstnancům. Donekonečna se ale zdražovat nedá,“ uvědomuje si ředitel Dudáka.

Pivovarům podle něho situaci neulehčují ani vládní opatření spojená s omezením otevírací doby. Krankus už teď ví, že letošní rok bude z pohledu tržeb ještě horší než ten loňský.

„Hospody sice mohou být tentokrát otevřené, ale kvůli současným restrikcím na tom budeme s prodejem určitě hůř. Zatím ještě nevíme, o kolik to bude, ale počítám, že by to mohlo být do deseti procent,“ doplňuje.

V Samsonu si pro změnu všímají, že lidé si odvykají chodit do restaurací a raději si kupují sudy rovnou domů. „Letos se nám prodeje do hospod opět o něco propadly, na druhou stranu registrujeme zvýšený odběr sudového piva na podnikové prodejně,“ podotýká Řeháková s tím, že spousta lidí si kvůli opatřením raději koupilo výčepní zařízení domů a pivo tam popíjejí s přáteli.

Se zvyšováním cen počítá i celá řada jihočeských minipivovarů, které brzká zavírací doba hospod připravila o značnou část odbytu v restauracích. I když se jim v letních měsících podařilo ztráty z loňského roku dohnat, počítají pro příští týdny se stále menším počtem lidí, kteří přijdou do hospody na točené pivo.

„Zkrátka budeme muset nějak reagovat,“ obává se jednatel Pivovaru Zvíkov na Písecku Michal Voldřich.

Ve Spáleném Poříčí koštovali vlastní pivo, podívejte se

Publikováno:před 2 letyZdroj:Plzeňský deníkAutor:Václav HavránekRadouš Druztová

Není sice tak úplně vlastní, protože ho pro městečko vaří v nedalekých Šťáhlavicích, leč první krok k obnovení speciálních značek byl dokonán. „Snili jsme o tom dlouho. Už jen kvůli tradici rekonstruovaného areálu, v němž je dnes hotel a nabízí se využití obřích ležáckých sklepů a zálusk máme i na stavbu společenského sálu nad nimi,“ odtajnil plány místostarosta Pavel Čížek.

Pivo se v Poříčí vařilo už před rokem 1603. V letech 1749 až 1948 se majitelem stala Metropolitní kapitula s chrámem svatého Víta, jenže nástup komunistů znamenal konec podnikání. „Zdravím to odnesl poslední sládek Jan Zykmund, který zemřel o pět let později,“ připomněl příbuzný Pavel Rund, který má rodovou historii zmapovanou dokonale.

Prostorami hotelu Brdy zněla harmonika (postaral se o to známý muzikant Josef Pospíšil se svým kolegou) a desítky patriotů městečka ochutnaly všechny tři značky. Jedenáctistupňový je Adam, dvanáctistupňový Zykmund a nejsilnější je Kryštof. Dovezli je spolumajitelé pivovaru U Šenkýřů Václav Harnoch a Miroslav Nekola. „Ve Šťáhlavicích připravujeme sedm druhů piva. Nejpopulárnější je tam světlý ležák Kosičkář. Pro přátele ve Spáleném Poříčí jsme s důrazem na tradici zvolili názvy, na které je region pyšný. Adam Vratislav z Mitrovic žil v letech 1677 až 1733, Kryštof starší z Roupova pak zesnul roku 1587 ve věku 81 let,“ sdělil Harnoch. Po dohodě s odběrateli bude poříčské pivo ke koupi v hotelu, ve vinárně a v prodejně na náměstí..

Rodiče si mysleli, že dcera bude učitelkou. Dala se na vaření piva

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:Marek OsouchHarry

Tamaru Dolníčkovou z Velké Bíteše na Vysočině studium pedagogiky příliš nebavilo. Po roce přešla na Mendelovu univerzitu do Brna, kde se mohla věnovat své největší zálibě - vaření piva. Je jednou z asi dvaceti žen v Česku, které se tím živí.

„V oboru jsem byla asi jediná holka, kterou to k pivu lákalo tímto způsobem. Ostatní holky to spíše táhlo k hygieně,“ přiznává devětadvacetiletá Tamara Dolníčková, která je dnes sládkovou v nově otevřeném pivovaru Harry v bývalé poště v Poštovské ulici v Brně.

Pivo si vždy ráda dala. K tomu, že by mohlo být jejím zaměstnáním, ji ale zlomila až prohlídka plzeňského pivovaru, kde dostala certifikát za znalosti o vaření piva a historii.

„Nadchl mě celý proces vaření, člověk se těší na výsledek a pak má radost, když se vše povede a má být na co hrdý,“ vysvětluje devětadvacetiletá sládková, která ještě za bakalářského studia získala práci v oboru v Olomouci. V poměrně nízkém věku tak dostala na starost celou výrobu, obsluhu dvou varen i vývoj receptur.

„Tam jsem poprvé na vlastní triko zkoušela různá spodně i svrchně kvašená piva. Následoval pivovar v Tišnově, který byl sice blíže mému rodišti ve Velké Bíteši, ale chyběl mi ruch restauračního pivovaru a navíc byl zaměřen výhradně na ležáky. Pokračovala jsem tedy do Prahy-Řeporyjí. Tamní pivovar byl sice původně postaven na ležácích hlavního sládka a zároveň majitele, ale dával mi zcela volnou ruku i ve vlastních experimentech,“ popisuje svoje štace Dolníčková, která se teď s příchodem do Brna na jih Moravy přestěhovala.

Na pozici sládka v České republice příliš mnoho žen není - zhruba dvacet. Nejbližší od Brna je nejspíš v Lomnici, roky už vaří žena pivo Zubr v Přerově. Přestože je to profese spíše spojovaná s muži, sama Dolníčková se nikdy nesetkala s tím, že by se na ni její kolegové dívali s despektem.

„Samotnou mě překvapilo, že mě brali tak pozitivně. Spousta chlapů se hrne, aby mi pomohla s těžkou fyzickou prací. A já jsem ráda mezi chlapama,“ směje se. Kdo naopak bývá překvapen, jsou lidé, se kterými se třeba nově seznamuje.

„Docela mě to zaráží. Kdybychom totiž šli ke kořenům této profese, tak pivo nejdříve vařily skutečně ženské,“ poznamenává. A pokud už i ona s někým vyrazí do hospody na pivo, debata není o ničem jiném než o zlatavém moku. Sama takovou společnost vyhledává.

První ležák, které teď začíná v Brně vařit, dostal název Born.

„Jednak je to přesmyčka slova Brno, a jednak proto, že se tady pivovar zrodil,“ odkazuje k anglickému výrazu pro narození. Původně přitom bylo jejím snem pracovat v Plzeňském Prazdroji, kam se i v minulosti hlásila na některá místa. „Asi by mě ale nakonec nebavilo pořád vařit totéž. Navíc podle receptury, kterou vymyslel někdo jiný,“ míní.

V jiných pivovarech tak sama experimentovala a teď v Brně bude vařit jen ta piva, která si sama vymyslela.

„Byla jsem ráda, že na ležák, který se zatím vaří v Jarošově, jsou pozitivní ohlasy, protože jako každá žena jsem byla nespokojená,“ dodává. Kromě klasického ležáku chystá i tmavý. V zásobě má i řadu speciálů.

Pivovary platí novou tvář českých hospod

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:Veronika Bělohlávková

Restaurace a hospody se již dva roky pohybují na hraně finančních možností. Plánované rekonstrukce nebo modernizace tak mnohdy jejich provozovatelé přesouvají na neurčito. Poslední dobou proto čím dál častěji využívají finanční pomoci velkých pivovarů.

Je to něco za něco. Pivovar pomůže přestavbou nebo rekonstrukcí, vybavením interiéru a instalací reklamních poutačů. Výměnou za to se provozovatel zaváže k pravidelnému odběru daného množství piva a dalších nápojů pivovaru.

Belgické řádové sestry začaly vařit pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:iRozhlas.czAutor:ČTK

Řádové sestry z kláštera v belgické vísce Maredret se pustily do podnikání, které bylo po staletí doménou mnichů. Dvacetičlenná ženská benediktinská komunita, jejíž tradice sahá do roku 1893, se totiž před pěti lety rozhodla, že se spojí se sládky, aby začali vařit pivo odrážející historii a hodnoty kláštera. Z jeho prodeje chtějí benediktinky získat peníze na nejnutnější opravy kláštera, píše agentura Reuters.

Po téměř třech letech spolupráce s rodinným pivovarem John Martin šlo letos v létě do prodeje pivo jantarové barvy nazvané Maredret Altus, při jehož výrobě se používá hřebíček a kuličky jalovce. Druhým produktem je Maredret Triplus, což je světlé pivo typu blond s koriandrem a šalvějí.

„Jsou dobrá pro zdraví, pomáhají trávení,“ vychvaluje piva sestra Gertruda. „Všem sestrám pivo chutná, vždyť jsme v Belgii,“ dodává. O nedělích si každá z nich vychutnává jednu láhev.

Jde o piva, při jejichž výrobě se používá pšenice špalda, o které se ve svých textech z 11. století zmiňuje už svatá Hildegarda z Bingenu, zakladatelka a představená benediktinského kláštera v Německu. Jejími spisy o léčitelství se sestry z Maredret inspirovaly a v receptuře použily byliny, které běžně rostou v jejich zahradě.

Pod hlavičkou kláštera Maredret se v současnosti vyrábí 300 000 lahví piva ročně, v příštích letech pivovar John Martin počítá se zvýšením produkce až na tři miliony lahví za rok. Kromě Belgie se tato piva nyní prodávají v Itálii a ve Španělsku.

Klášterní piva jsou v Belgii běžnou věcí, ale doposud šlo o spolupráci sládků s mužskými řády. Klášter Maredret leží nedaleko mužského benediktinského kláštera Maredsous, pro který pivo vaří pivovar Duvel Moortgat. Sestra Gertruda ujišťuje, že moky z jejího kláštera si s pivy z Maredsous nekonkurují, podle ní se doplňují.

Budvar zdraží od ledna sudové pivo zhruba o tři procenta

Publikováno:před 2 letyZdroj:Budějcká DrbnaBudvar

Budějovický Budvar zdraží od ledna příštího roku sudové pivo zhruba o tři procenta. V prvním čtvrtletí roku 2022 zdraží i balené pivo. Řekla to PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. Půllitr piva zdraží zhruba o padesát haléřů. Příčinou jsou rostoucí náklady, které u některých komodit stoupají až o stovky procent, řekl obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

„Budeme od ledna roku 2022 zdražovat sudové pivo, a to zhruba o tři procenta. A balené pivo pak plánujeme zdražovat v průběhu prvního kvartálu příštího roku,“ uvedla PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. Pivovar v majetku státu již letos postupně zdražoval pivo exportním zákazníkům.

Cena za půllitr piva stoupne podle Kubína zhruba o padesát haléřů. Hlavním důvodem, proč národní pivovar zdraží, jsou rostoucí náklady. „Myslím, že neřeknu vůbec nic objevného: jsou to náklady spojené s výrobou a především distribucí piva. Bohužel růst energií a nákladů - ať už na mzdové prostředky nebo na přepravu - nás nutí k tomu, že musíme sáhnout k té úpravě. Některé náklady rostou dokonce ve stovkách procent, některé v jednotkách. Udělali jsme si kalkulaci a vyšlo nám, že tuto úpravu musíme udělat. V zásadě je to růst o náklady,“ řekl obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy korun
Budějovický Budvar očekává, že za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů korun víc než letos. Jde o dopad rostoucích cen energií, pohonných hmot a dalších surovin na provoz. Dodavatel plechovek už pivovaru avizoval, že zdraží o desítky procent. V říjnu to řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Za první tři letošní čtvrtletí splnil Budvar podle ředitele svůj růstový plán. Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy korun, loni byly 2,73 miliardy, jak vyplývá z výroční zprávy.

Od letošního 1. října zdražil v průměru o tři procenta největší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Dotklo se to většiny výrobků, v průměru stoupla cena o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se to týkalo také čepovaných piv. Staropramen zvýšil ceny 1. července. Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), zdražil od 1. listopadu půllitr sudového piva o korunu. O zdražení lahvového vyjednává s řetězci.

Budvar se 670 zaměstnanci loni uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy korun, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy.

To je něco pro pivaře! Chladicí trubice na pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:TechSvětAutor:newatlas.com

Nic nedokáže završit celodenní dobrodružství tak jako ledově vychlazené pivo, ale pokud toto dobrodružství končí na jiném místě v divočině, než začalo, může být obtížné udržet pivo studené a čerstvé. Společnost GSI Outdoors tento problém řeší pomocí vakuově izolované chladicí trubice s dvojitou stěnou, která je navržena tak, aby jste na sebe mohli naskládat dvě plechovky a udržet je vychlazené po celou dobu cesty, informuje portál newatlas.com.

Trubice je navržena speciálně pro dvě plechovky piva, limonády, perlivé vody nebo jiného nápoje dle výběru. Poskytuje izolační bariéru, která udrží tyto dvě plechovky studené až 18 hodin. Plechovky samozřejmě musí být na začátku studené, nejlépe vytažené přímo z lednice nebo chladicího boxu naplněného ledem.

Chladicí box je určen pro aktivity, jako je například putování s batohem, kdy je nepraktické nebo nemožné nosit s sebou větší chladicí box plný tajícího ledu. Je také ideální pro přenášení pár vychlazených piv po golfovém golfovém hřišti.

Nerezový chladicí box 2 Can Cooler Stack má rozměry, které se snadno vejdou do batohů. Obsahuje odnímatelný popruh pro lepší uchopení a snadnější přenášení v ruce. Šroubovací víko udržuje obsah uvnitř v bezpečí.

Tohle je prostě produkt, který by se v Česku mnohým přes léto náramně hodil.

Stanislav Bernard: Štěstí není v penězích, ale v mezilidských vztazích

Publikováno:před 2 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Hela DvořákováBernard

Osoba Stanislava Bernarda je od začátku 90. let spojená s pivovarem v Humpolci. Se svými společníky tam vybudoval značku, která má velmi dobrý zvuk i ve světě.

„Když jsme kupovali ten pivovar, říkal jsem si, jestli to zvládneme, budeme vydělávat, tak budeme šťastni. Dneska se tomu směju. Je dobré mít nějaké peníze, ale pravé štěstí je v lidských vztazích, lidské blízkosti,“ řekl Stanislav Bernard Hele Dvořákové v Dobrém dopoledni.

Pivovary velmi silně zasáhla covidová krize. „Chystali jsme krizové scénáře, počítali jsme. Pak se objevily nápady. Našli jsme Jirku Syrovátku a podařilo se začít vyrábět pivní pálenku. Máme také čokoládu s vlastní značkou, používáme slad a chmel.“

Pivovar v Humpolci stojí na stále stejném místě. Aktuálně se rozrostl o návštěvnické centrum, které se podaří otevřít v příštím roce na jaře. Stanislav Bernard mluvil také o smělém projektu visutých zahrad nad střechami pivovaru. O tom si poslechněte v přiloženém audiu.

Budvar zdraží sudové pivo zhruba o tři pct, postupně zdraží i balené

Publikováno:před 2 letyZdroj:České novinyAutor:ČTKBudvar

Budějovický Budvar zdraží od ledna příštího roku sudové pivo zhruba o tři procenta. V prvním čtvrtletí roku 2022 zdraží i balené pivo. ČTK to dnes řekla PR manažerka pivovaru Markéta Ježková. Půllitr piva zdraží zhruba o padesát haléřů. Příčinou jsou rostoucí náklady, které u některých komodit stoupají až o stovky procent, řekl dnes ČTK obchodní ředitel Budvaru pro tuzemský trh Petr Kubín.

"Budeme od ledna roku 2022 zdražovat sudové pivo, a to zhruba o tři procenta. A balené pivo pak plánujeme zdražovat v průběhu prvního kvartálu příštího roku," řekla Ježková. Pivovar v majetku státu již letos postupně zdražoval pivo exportním zákazníkům.

Cena za půllitr piva stoupne podle Kubína zhruba o padesát haléřů. Hlavním důvodem, proč národní pivovar zdraží, jsou rostoucí náklady. "Myslím, že neřeknu vůbec nic objevného: jsou to náklady spojené s výrobou a především distribucí piva. Bohužel růst energií a nákladů - ať už na mzdové prostředky nebo na přepravu - nás nutí k tomu, že musíme sáhnout k té úpravě. Některé náklady rostou dokonce ve stovkách procent, některé v jednotkách. Udělali jsme si kalkulaci a vyšlo nám, že tuto úpravu musíme udělat. V zásadě je to růst o náklady," řekl Kubín.

Budějovický Budvar očekává, že za materiály zaplatí příští rok o stovky milionů korun víc než letos. Jde o dopad rostoucích cen energií, pohonných hmot a dalších surovin na provoz. Dodavatel plechovek už pivovaru avizoval, že zdraží o desítky procent. ČTK to již v říjnu řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Za první tři letošní čtvrtletí splnil Budvar podle ředitele svůj růstový plán. Tržby za pivo budou letos kolem 2,9 miliardy Kč, loni byly 2,73 miliardy, jak vyplývá z výroční zprávy.

Od letošního 1. října zdražil v průměru o tři procenta největší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Dotklo se to většiny výrobků, v průměru stoupla cena o 46 haléřů na půllitr. Poprvé po třech letech se to týkalo také čepovaných piv. Staropramen zvýšil ceny 1. července. Pivovar Samson v Českých Budějovicích, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev (ABI), zdražil od 1. listopadu půllitr sudového piva o korunu. O zdražení lahvového vyjednává s řetězci.

Budvar se 670 zaměstnanci loni uvařil 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 miliardy Kč, byly rekordní. Čistý obrat překročil druhým rokem po sobě tři miliardy korun. Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun, vyplývá z výroční zprávy.

Pivovar Litovel láká lidí do hospod na nový hořký ležák

Publikováno:před 2 letyZdroj:Pivovar LitovelAutor:Jitka Shin, PRLitovel

Pivovar Litovel si pro všechny milovníky zlatavého moku připravil na Vánoce novinku, Sváteční hořký ležák 11%.
„Takto výrazně hořký speciál jsme letos uvařili poprvé, chtěli jsme na vánoční svátky představit typ piva, které v naší stálé nabídce lidé nenajdou. Světlý Sváteční hořký ležák 11% má hořkost 32 jednotek IBU, přesto má harmonicky sladěnou chuť s vyšším řízem. Voní po čerstvě načesaném chmelu a má krásně medově zlatou barvu,“ popisuje sládek Pivovaru Litovel Petr Kostelecký.

Na čepu vybraných restaurací je ležák od začátku prosince až do vyprodání zásob. Pivovar Litovel doufá, že díky novince pomůže do restaurací a hospod přilákat pivaře, kterých v souvislosti s pandemií a různými omezeními v posledním roce a půl ubylo. „Snažíme se našim hospodským co nejvíce pomoci, abychom společně s nimi mohli ukázat, že právě v hospodách najdou ta nejzajímavější a nejlépe načepovaná piva, tedy ten nejlepší pivařský zážitek,“ doplňuje litovelský sládek.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660