Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Bernard loni vyrobil o čtyři procenta víc piva a investoval do varny

Publikováno:před 2 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTKBernard

Rodinný pivovar Bernard v uplynulém roce uvařil 358.400 hektolitrů piva. Bylo to skoro o čtyři procenta víc než v roce 2020, který byl také poznamenaný protiepidemickými opatřeními. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl mluvčí pivovaru Radek Tulis. Loňský obrat pivovaru byl podle předběžných údajů před auditem 804 milionů korun, zatímco v předchozím roce činil 747 milionů Kč.

Produkce humpoleckého pivovaru řadu let pravidelně stoupala, snížila se až v roce 2020. Tehdy uvařil 345.200 hektolitrů piva. O rok dřív, když ještě nebyla epidemie koronaviru, vystavil pivovar Bernard 400.600 hektolitrů piva, což byla zatím jeho nevyšší roční výroba.

Rodinnému pivovaru Bernard se podle mluvčího loni podařilo jít proti trendu poklesu dodávek sudového piva do gastronomických provozů na českém trhu. Prodej piva v sudech do hospod a restaurací humpolecký pivovar meziročně zvýšil skoro o devět procent. Prodej lahvového piva zůstal na úrovni roku 2020, uvedl Tulis.

Letos na jaře otevře pivovar Bernard v Humpolci návštěvnické centrum, zaměstná v něm čtyři desítky lidí. Personál už shání, hlavně číšníky a kuchaře. Po měsíčním zkušebním provozu bude centrum naplno fungovat od června. Podle loňských informací podniku jde o projekt za víc než 150 milionů korun, jehož součástí je i 33 metrů vysoká rozhledna postavená kolem funkčního pivovarského komína. Pivovar chtěl původně návštěvnické centrum otevřít už loni, ale záměr odložil kvůli koronavirové epidemii.

Pivovar trvale investuje také do modernizace technologií. V roce 2021 dokončil rekonstrukci varny a řešil nakládání s odpadní vodou. Vybudoval dva kilometry kanalizace, která bude odvádět splašky do budoucí čistírny, jejíž stavba by měla být zahájena ještě v tomto roce.

Zkraje letoška pivovar zaměstnával přes 200 lidí.

Prazdroj přestal plnit do PET lahví už i Kozla a Primus

Publikováno:před 2 letyZdroj:Plzeňský PrazdrojAutor:Zdeněk Kovář, PRPrazdroj

Piva v PET lahvích od Plzeňského Prazdroje natrvalo zmizí z pultů prodejen. Pivovar ukončil stáčení do plastových obalů na konci loňského roku. V obchodech se nyní doprodávají poslední kusy. Z více než sedmdesáti procent teď Prazdroj plní pivo do vratných, znovupoužitelných obalů, tedy sudů a skleněných lahví.

„Rozhodnutí skončit s PET lahvemi souvisí s dlouhodobou snahou minimalizovat dopad našeho podnikání na životní prostředí. Naším cílem je maximální cirkularita obalů, to znamená využívat je opakovaně, nebo je vyrobit z použitého obalu, tedy z recyklátu,“ říká ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje Pavlína Kalousová. Pivní PET lahve ale nelze znovu využít na výrobu nových pivních lahví. Hlavní překážku představuje vnitřní ochranná membrána, která je nezbytná pro zachování kvality piva. Materiál z pivních PETek tak lze recyklovat například pro výrobu koberců, ale nelze z nich znovu vyrobit lahve nové. Proto od nich Prazdroj definitivně upustil.

S koncem plnění piva do PET lahví začal pivovar před dvěma lety, kdy tento obal přestal používat nejprve u piv Gambrinus, Radegast a Klasik. Nyní se k němu přidaly další značky – Kozel a Primus. Prazdroj tak nabízí svá piva už jen ve skleněných lahvích, sudech, tancích nebo plechovkách. „Ukončením stáčení piva do plastových obalů ušetříme ročně přes 1300 tun plastu. To vydá na řadu PET lahví dlouhou 2500 kilometrů, což odpovídá třeba trase z Plzně do Lisabonu,“ vysvětluje Pavlína Kalousová.

Podle dat Prazdroje tento přístup preferují i spotřebitelé, zhruba dvě třetiny z nich přešly od nákupu piva v PET lahvích ke skleněným vratným lahvím, třetina lidí pak místo PETek nakupuje plechovky. I u nich usiluje pivovar o co největší snížení ekologické stopy a stal se proto členem Iniciativy pro zálohování. „Obrovskou výhodou hliníku je skutečnost, že jej lze recyklovat v podstatě do nekonečna, přičemž kvalita materiálu zůstává stejná. V případě zavedení zálohového systému tak prakticky ze starých plechovek bude možné téměř beze zbytku vyrábět nové plechovky,“ uvádí Pavlína Kalousová. Plechovky z recyklátu mají navíc až o 80 procent nižší uhlíkovou stopu a spotřebuje se na ně jen 5 procent energie ve srovnání s plechovkami z hliníku, který se musí nově vytěžit. „Dlouhodobě se snažíme s dodavateli navyšovat podíl recyklovaného hliníku v plechovkách, aktuálně jsme v průměru na zhruba 50 % a rozhodně míříme výš,“ doplňuje Pavlína Kalousová.

Konec stáčení piva do PET lahví není jediným krokem, kterým Prazdroj snižuje spotřebu plastů. O třetinu snížil tloušťku fólie, která se používá pro ovinutí produktů na paletách, aniž by snížil její pevnost. Tím ušetří 19 tun plastů ročně. Pro plastové fólie, které drží pohromadě větší množství plechovek, používá výhradně recyklovaný plast, čímž ročně nevyprodukuje téměř 600 tun nového plastu. K tomu lze přičíst i loni představenou novou láhev Pilsner Urquell, ze které pivovar odstranil plastovou nálepku, to přináší úsporu dalších 58 tun plastů za rok.

„Nedíváme se ale jen na plasty nebo hliník, k obalům přistupujeme komplexně, aby každá jejich část měla co nejmenší dopad na přírodu. Proto u většiny našich značek používáme na skleněných lahvích etikety z recyklovaného papíru. Díky tomu ročně ušetříme přes 350 tun nového papíru,“ dodává Pavlína Kalousová. Každá tuna recyklovatelného papíru přitom zachrání přibližně 17 stromů, v případě Prazdroje jde tedy o skoro 6000 nepokácených stromů za rok.

Pilsner Urquell představuje exkluzivní zlaté olympijské plechovky

Publikováno:před 2 letyZdroj:Plzeňský PrazdrojAutor:Zdeněk Kovář, PRPrazdroj

Zlatými plechovkami Pilsner Urquell mohou čeští fanoušci slavit již za několik dní úspěchy našich olympioniků. V průběhu olympiády je koupí ve vybraných obchodech. Exkluzivní limitovanou edici budou mít k dispozici také olympionici přímo v Pekingu. Už v předstihu si zlatými plechovkami připili na úspěch českého týmu hokejové legendy.

Sportovní úspěchy našich reprezentantů mohou čeští fanoušci slavit stylově. Limitovaná edice zlatých plechovek Pilsner Urquell vstoupí na trh přímo v den zahájení olympijských her. K dispozici budou v průběhu února v řetězcích Billa a Kaufland.

Hrdým partnerem Českého olympijského týmu se Pilsner Urquell stal už před 21 lety. „Naše spolupráce je starší než někteří současní reprezentanti. Zlatou edicí bychom chtěli vyjádřit náš obdiv sportovcům. Pro jejich výkony i to, jaké zážitky a radost nám, fanouškům, přinášejí, jsou v naších očích zlatí bez ohledu na umístění,“ říká Roman Trzaskalik, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje.

Ještě před odletem si na úspěch českého týmu připili zlatými plechovkami olympijský vítěz z Nagana Martin Ručínský a generální manažer hokejového národního týmu Petr Nedvěd, který vybojoval stříbrnou olympijskou medaili v roce 1994 v dresu Kanady. „Věřím, že tento přípitek přinese našim hokejistům štěstí a Petr si bude moci vychutnat olympijské oslavy i v českých barvách,“ přeje Martin Ručínský před cestou do Pekingu Nedvědovi.

Prazdroj končí s PETkami, přestal plnit už i Kozla a Primus

Publikováno:před 2 letyZdroj:MediaGuru.czPrazdroj

Plzeňský Prazdroj přestal plnit do PET lahví svá piva Kozel a Primus. Tím definitivně končí s PETkami.

Piva v PET lahvích od Plzeňského Prazdroje zmizí z pultů prodejen. Pivovar ukončil stáčení do plastových obalů na konci loňského roku. V obchodech se nyní doprodávají poslední kusy. Z více než sedmdesáti procent teď Prazdroj plní pivo do vratných, znovupoužitelných obalů, tedy sudů a skleněných lahví.

„Rozhodnutí skončit s PET lahvemi souvisí s dlouhodobou snahou minimalizovat dopad našeho podnikání na životní prostředí. Naším cílem je maximální cirkularita obalů, to znamená využívat je opakovaně, nebo je vyrobit z použitého obalu, tedy z recyklátu,“ uvedla ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje Pavlína Kalousová. Pivní PET lahve ale nelze znovu využít na výrobu nových pivních lahví. Hlavní překážku představuje vnitřní ochranná membrána, která je nezbytná pro zachování kvality piva. Materiál z pivních PETek tak lze recyklovat například pro výrobu koberců, ale nelze z nich znovu vyrobit lahve nové. Proto od nich Prazdroj definitivně upustil.

S koncem plnění piva do PET lahví začal pivovar před dvěma lety, kdy tento obal přestal používat nejprve u piv Gambrinus, Radegast a Klasik. Nyní se k němu přidaly další značky – Kozel a Primus. Prazdroj tak nabízí svá piva už jen ve skleněných lahvích, sudech, tancích nebo plechovkách. „Ukončením stáčení piva do plastových obalů ušetříme ročně přes 1300 tun plastu,“ dodala Pavlína Kalousová.

Podle dat Prazdroje tento přístup preferují i spotřebitelé, zhruba dvě třetiny z nich přešly od nákupu piva v PET lahvích ke skleněným vratným lahvím, třetina lidí pak místo PETek nakupuje plechovky. I u nich usiluje pivovar o co největší snížení ekologické stopy a stal se proto členem Iniciativy pro zálohování. „Obrovskou výhodou hliníku je skutečnost, že jej lze recyklovat v podstatě do nekonečna, přičemž kvalita materiálu zůstává stejná. V případě zavedení zálohového systému tak prakticky ze starých plechovek bude možné téměř beze zbytku vyrábět nové plechovky,“ uvádí Pavlína Kalousová.

Konec stáčení piva do PET lahví není jediným krokem, kterým Prazdroj snižuje spotřebu plastů. O třetinu snížil tloušťku fólie, která se používá pro ovinutí produktů na paletách, aniž by snížil její pevnost. Tím ušetří 19 tun plastů ročně.

Pivovar Bernard loni uvařil 358 400 hl piva, meziročně o čtyři procenta víc

Publikováno:před 2 letyZdroj:Zemědělec.czAutor:Vaňatová PetraBernard

Rodinný pivovar Bernard v uplynulém roce uvařil 358 400 hektolitrů piva. Bylo to skoro o čtyři procenta víc než v roce 2020, který byl také poznamenaný protiepidemickými opatřeními. Vyplývá to z informací, kteréposkytl mluvčí pivovaru Radek Tulis. Loňský obrat pivovaru byl podle předběžných údajů před auditem 804 milionů korun, zatímco v předchozím roce činil 747 milionů Kč.
Produkce humpoleckého pivovaru řadu let pravidelně stoupala, snížila se až v roce 2020. Tehdy uvařil 345 obrat200 hektolitrů piva. O rok dřív, když ještě nebyla epidemie koronaviru, vystavil pivovar Bernard 400 600 hektolitrů piva, což byla zatím jeho nevyšší roční výroba.
Rodinnému pivovaru Bernard se podle mluvčího loni podařilo jít proti trendu poklesu dodávek sudového piva do gastronomických provozů na českém trhu. Prodej piva v sudech do hospod a restaurací humpolecký pivovar meziročně zvýšil skoro o devět procent. Prodej lahvového piva zůstal na úrovni roku 2020, uvedl Tulis.
Letos na jaře otevře pivovar Bernard v Humpolci návštěvnické centrum, zaměstná v něm čtyři desítky lidí. Personál už shání, hlavně číšníky a kuchaře. Po měsíčním zkušebním provozu bude centrum naplno fungovat od června. Podle loňských informací podniku jde o projekt za víc než 150 milionů korun, jehož součástí je i 33 metrů vysoká rozhledna postavená kolem funkčního pivovarského komína. Pivovar chtěl původně návštěvnické centrum otevřít už loni, ale záměr odložil kvůli koronavirové epidemii.

Pivovar HARRY má první piva, jedno je na počest Brna

Publikováno:před 2 letyZdroj:Náš REGIONAutor:Jan ŠtollHarry

Ve sklepě brněnského pivovaru HARRY uzrála první piva. Světlý ležák, American Pale Ale, třetím druhem je IPA. Born je pocta Brnu, Donald návštěva z Ameriky a Felix nápoj štěstí, protože hraje různými chutěmi, řekla k názvům piv sládková Tamara Dolníčková.

„Born je maximálně pitelný zlatavý ležák z plzeňského a mnichovského sladu s plným tělem, vyšším řízem, střední hořkostí. Je tak vhodný pro klasické pivaře, zaujme ale také vůní po Žateckém poloraném červeňáku a Harmonii,“ dodala Dolníčková.

Piva budou dostupná i v lahvích. Permanentní nabídku pivovaru doplnil zajímavě chmelený světlý ležák, tmavý ležák a NEIPA. Pivovar bude minimálně jednou za měsíc doplňovat atraktivní speciál.

Kisseláč Meruňka z Proudu

Publikováno:před 2 letyZdroj:České nápojeProud

Co se stane, když se meruňka zamiluje do piva? Vznikne Kisseláč Meruňka – pivo, které je v každém doušku neodolatelné, tak jako polibek s chutí po meruňkách. Kisseláč Meruňka z plzeňského minipivovaru Proud je tím, co mnohé ženy dlouho marně hledaly – valentýnským dárkem, který opravdu potěší je i jejich partnery.

„Kisseláč ve stylu Berliner Weisse je osvěžující pivo, které si nachází stále více příznivců. V Proudu jsme vsadili na přídavek čistého meruňkového pyré od českého dodavatele,“ říká sládková pivovaru Proud Lenka Straková.

Namísto prázdných frází či unifikovaných srdíček letos zhmotněte své láskyplné vyznání v lahvi Kisseláče Meruňka. V e-shopu pivovaru Proud je k mání samostatně anebo ve speciálním Balíčku ovoce, kde mu navíc dělá společnost Yuzu Pale Ale s příjemnou hořkostí a lehkým citrusovým aroma. Tahle dvojka vás správně naladí na romantický valentýnský večer!

Budvar chystá novou linku, naplní za hodinu padesát tisíc plechovek

Publikováno:před 2 letyZdroj:Českobudějovický deníkAutor:Edwin OttaBudvar

Náklady na linku, která bude mít kapacitu 55 000 plechovek za hodinu, činí zhruba 300 milionů korun. V národním pivovaru vloni pořídili i nové tanky pro hlavní kvašení.

V březnu plánují v Budějovickém Budvaru, n. p., spuštění nové stáčecí linky s kapacitou 55 000 plechovek za hodinu. Podle tiskové mluvčí Budvaru Barbory Bláhové projekt i se stavebními pracemi trval více než rok. Linka vyšla pivovar zhruba na 300 milionů korun. Nová linka nahradí tu stávající, jejíž kapacita činí 35 000 plechovek za hodinu. Nová linka bude stáčet alkoholické i nealkoholické nápoje. "Bude sloužit ke stáčení veškerého sortimentu Budějovického Budvaru," říká Barbora Bláhová.

Lahvové stáčírny má Budvar aktuálně tři a jejich kapacita dohromady činí přibližně 130 000 lahví za hodinu.

Národní pivovar Budvar vloni investoval do nového vybavení zhruba 500 milionů korun. Podle sládka Adama Brože například v podniku v loňském roce také úspěšně dokončili další etapu výstavby cylindrokónických tanků. "Šestnáct nových tanků o objemu 2 400 hl uvedených do provozu v květnu minulého roku doplňuje kapacitu pro hlavní kvašení tak, aby byl pivovar schopen v budoucnu vyrábět 2 250 000 hl piva ročně," uvedl Adam Brož. Budvarský sládek doplnil, že významným projektem byla také první etapa modernizace filtrační linky, která umožnila významné zvětšení jednotlivých filtračních šarží, což přineslo zvýšení kapacity a efektivity filtrace piva.

Pro letošní rok podle Barbory Bláhové národní pivovar plánuje investice zhruba ve stejné výši jako tomu bylo v minulém roce. "Mimo plánované stáčecí linky bude ke konci roku 2022 zahájena výstavba nové varní soustavy. Třetí čtyřnádobová varní soustava tak v roce 2023 doplní dvě stávající," uvedla Barbora Bláhová.

Born, Felix a Donald: nový brněnský pivovar má první piva

Publikováno:před 2 letyZdroj:Blanenský deníkAutor:Michal HrabalHarry

Jmenují se Born, Felix a Donald. První piva uzrála v novém brněnském pivovaru Harry. Je to jediný nový pivovar na jižní Moravě, který začal s výrobou v loňském roce. „Born je maximálně pitelný zlatavý ležák z plzeňského a mnichovského sladu s plným tělem, vyšším řízem, střední hořkostí. Je tak vhodný pro klasické pivaře, zaujme ale také vůní po Žateckém poloraném červeňáku a Harmonii,“ uvedla sládková Tamara Dolníčková.

Donald je American Pale Ale s výraznou citrusovou vůní chmele Citra a chutí zázvoru díky přidanému čerstvému lisovanému zázvoru. Felix je světle zlatá IPA s výrazným aroma po kokosu a tropickém ovoci.

Brněnský pivovar HARRY má první pivo, narazí ho v pátek

Publikováno:před 2 letyZdroj:Pivovar HarryAutor:Filip Vrána,PRHarry

Ve sklepě jediného nového pivovaru na jižní Moravě, který začal s výrobou v loňském roce, uzrála první piva. Ochutnají je Brňané už tento pátek. Pivovar HARRY slavnostně narazí postupně světlý ležák, American Pale Ale, třetím druhem bude IPA. Další piva do stálé nabídky budou k dispozici o týden později. Zahájení provozu nového pivovaru je v současné době výjimečná událost. Celková investice do podniku s restaurací v areálu bývalé pošty v centru Brna vyšla investory na 25 milionů korun. Jedná se tak o jednu z největších investic v tomto oboru v tuzemsku v loňském roce.

Pivovar HARRY slavnostně pokřtil první várku 3. prosince. Od té doby trvalo, než první piva ve sklepích dozrály, aby měly výjimečnou kvalitu. „Doteď jsme čepovali pouze piva spřátelených pivovarů, včetně naší receptury pro ležák z Jarošovského pivovaru a máme velkou radost z přijetí mezi pivaři. Vyčepovaných skoro 20 tisíc piv nás naplňuje radostí a těšíme se na reakce na naše vlastní uvařené pivo,“ říká předseda představenstva Pivovaru Harry Petr Syřiště.

Otevírat nový pivovar s restaurací v dnešní době je podle něj do značné míry risk. „Kdo se ale bojí, nesmí do Brna a chtěli jsme Brňákům i sobě udělat radost. Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Z prvních reakcí soudíme, že se k nám budou rádi vracet,“ uvedl Syřiště. Za pivovarem stojí přes 20 akcionářů, převážně z Brna. Samotné realizace se pak ujaly klíčové postavy městských pivovarů v Jarošově a Znojmě.

První piva nového pivovaru se jmenují Born, Felix a Donald a budou dostupná i v lahvích. „Born je maximálně pitelný zlatavý ležák z plzeňského a mnichovského sladu s plným tělem, vyšším řízem, střední hořkostí. Je tak vhodný pro klasické pivaře, zaujme ale také vůní po Žateckém poloraném červeňáku a Harmonii,“ uvedla sládková pivovaru Tamara Dolníčková.

Donald je „odbarvený blonďák“ American Pale Ale, s nižší hořkostí, vysokou pitelností, dosucha prokvašeným tělem s výraznou citrusovou vůní chmele Citra a chutí zázvoru díky přidanému čerstvému lisovanému zázvoru. Felix je pak světle zlatá IPA vyvažující své dosucha prokvašené tělo s vyšší hořkostí výrazným aroma po kokosu a tropickém ovoci a jemnou krémovostí podpořenou ovesným sladem.

„Born je pocta Brnu, Donald návštěva z Ameriky a Felix nápoj štěstí, protože hraje různými chutěmi,“ uvedla sládková. Slavnostní naražení všech 3 nových piv proběhne v pátek přímo v pivovaru na Poštovské od 18:00 hodin. Další piva z produkce pivovaru budou představena zase za týden v pátek tedy 28. 1. 2022 a půjde o zajímavě chmelený světlý ležák, tmavý ležák a NEIPA, které završí permanentní nabídku pivovaru, kterou bude minimálně jednou za měsíc doplňovat atraktivní speciál. Roční výstav pivovaru by se měl pohybovat kolem 1500 hektolitrů.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.18.04.2024 12:0310.643/10.643