Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Na světě je historicky první probiotické pivo

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:VTM.czAutor:National University of Singapo

V současné době existuje mnoho mléčných probiotik, ale udělat pivo s probiotiky byl až donedávna velký problém. Důvodem je skutečnost, že dotyčné organismy si příliš „nerozumějí“ s tzv. chmelovými kyselinami.

Vědci z National University of Singapore se rozhodli tuto hozenou rukavici zvednout – a slavili úspěch. Podařilo se ji vyrobit kyselé pivo, které obsahuje probiotický kmen známý jako Lactobacillus paracasei L26.

Toto konkrétní probiotikum obývá lidské střevo a určité důkazy naznačují, že možná dokáže regulovat činnost imunitního systému.

Pivo, které se vařilo cca měsíc, má asi 3,5 % alkoholu. „Zmíněné probiotikum využívá cukry přítomné ve sladu k výrobě kysele chutnající kyseliny mléčné, což vytváří pivo s ostrými a trpkými příchutěmi,“ konstatovala Chan Mei Zhi Alcine.

Tento mok by teoreticky (je zapotřebí si uvědomit, že minimálně v případě zdravých jedinců jsou benefity plynoucí z konzumace probiotik předmětem častých diskusí) mohl mít blahodárný vliv na střeva a imunitu. Jeho autoři si již nechali patentovat recept a doufají, že v brzké době se jim podaří uvést svůj výtvor na trh. Je ovšem otázkou, zda o něj bude dostatečný zájem…

Jak co nejrychleji vychladit pivo? Stačí k tomu drobnost

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Novinky.cz

Tu situaci zná asi každý. Venku jsou nesnesitelná vedra a pivo, kterým by se dala uhasit žízeň, je příliš teplé, než aby se dalo pít. Kromě ledničky nebo populárního sedmého schodu můžete použít i jednoduchý trik, který pivo zchladí během deseti minut.

Zlepšovák představil youtubový kanál Lifehacker a stačí vám k tomu opravdu málo. Jediné, co potřebujete, je led a sůl. Pivo vložíte do kbelíku s ledem a následně led zasypete solí.

Během pokusu Lifehackeru klesla teplota piva v plechovce z původních 22 stupňů Celsia na dva stupně Celsia za pouhých deset minut.

A v čem spočívá to tajemství? Směs ledu a soli má nižší teplotu tání. Z toho důvodu roztaje rychleji. Směs vody a soli má teplotu tání minus dva stupně Celsia. Běžná ledová voda by měla teplotu o dva stupně vyšší. A právě rozdíl dvou stupňů stačí k tomu, aby se pivo bleskurychle vychladilo.

Kanál Lifehacker pro srovnání zkusil metodu, kdy pivo obalil mokrou papírovou utěrkou a poté ho vložil do mrazáku. Po deseti minutách se jeho teplota skoro nezměnila.

Prestižní značka? Slaví cukrárna, dvě farmy i pivovar

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jana ŠtégnerováOhrada

Polotmavý ležák Pacholek vyráběný ve Vískách na Blanensku se změní. Jako jeden z devíti vítězných výrobků v Jihomoravském kraji získal na dobu čytř let právo mít na obalu prestižní značku Regionální potravina. „Letos se o tuto značku ucházelo v kraji 167 produktů od sedmačtyřiceti výrobců. Soutěžilo se v devíti kategoriích," uvedl viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček.

Dvanáctistupňového Pacholka vaří ve Vesnickém pivovaru Ohrada ve Vískách. „Z úspěchu Pacholka máme radost. Je to potvrzení toho, že vaříme dobré pivo,“ reagoval spokojený jednatel pivovaru Michal Kamba.

Není to první úspěch víseckého pivovaru, před čtyřmi lety ve stejné soutěži zvítězila i třináctistupňová Vísecká pšenka. A Pacholek před dvěma lety vyhrál Zlatou pivní pečeť. Letošním hitem je pak Krasák uvařený z moravského sladu, tršického chmele a vody přímo z jeskyní Moravského krasu.

Ocenění Regionální potravina získávají nejkvalitnější zemědělské nebo potravinářské výrobky z daného kraje. Přihlášené produkty hodnotila v závěru června šestnáctičlenná komise odborníků.

Mezi mléčnými výrobky vyhrálo kozí jogurtové mléko Sedlák z rodinné farmy sídlící v Šošůvce na Blanensku. Její majitelka Eva Sedláková neskrývala zadostiučinění. „Uznání vždycky potěší. Je to vzpruha do další práce,“ řekla farmářka, jejíž rodina hospodaří v Šošůvce už několik století.

Sedlákovi vyrábějí sýry, tvaroh a kefírová mléka. Na polích pěstují ječmen, oves, tritikale a vojtěškotrávu pro výrobu senáže. Sezona trvá od Velikonoc do Vánoc. „Včetně sobot a nedělí,“ doplnil její manžel.

Loni Sedlákovi uspěli s kozím mlékem a do soutěže se možná přihlásí i příští rok. Už mají kandidáta – balkánský sýr. Jejich sýry prodávají také ve vinárně v centru Blanska. „Sýry z Šošůvky kupuji už několik let. Sklenku vína si bez nich nedovedu představit,“ chválila třeba Jana Němcová.

Značkou Regionální potravina se může nově chlubit i kozí sýr pařený přírodní Michaly Zdrubecké z farmy Amálka v Karolíně na Blanensku.

Další výrobce, který svým produktem přesvědčil hodnotitelskou komisi, je z Vyškova. Cenu za nejlepší cukrářský výrobek si odnesla Zdeňka Eywo Janská, a to za novinku z rodinné cukrárny: borůvkový řez se zakysanou smetanou.

Rodina získala firmu v restituci na začátku devadesátých let. Cukrárna byla známá už na začátku dvacátého století. Bonbony si v ní objednával dokonce i prezident Masaryk. „Jsme rádi, že úspěšně pokračujeme ve slavné historii naší firmy,“ potěšil zisk prestižní značky Janskou. Už dříve podobně uspěl další z jejích řezů zvaný Mánička.

Soutěž Regionální potravina je určená na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky.

Amálka uspěla s kozím sýrem
Malé stádo koz a ovcí. Skromné hospodářství. Ale právě na rodinné farmě Amálka v Karolíně na Blanensku dělají lahodný sýr. Přesněji kozí sýr pařený přírodní. Ten se nyní může pochlubit značkou Regionální potravina. „Mám z toho obrovskou radost. Sýr jsme totiž začali oficiálně vyrábět a prodávat teprve nedávno,“ usmívá se jednadvacetiletá Michala Zdrubecká.

Ta na farmě hospodaří společně s rodiči. S chovem koz začínali v roce 2009. „První koza se jmenovala Amálka. Právě po ní jsme pojmenovali naši farmu, která se nachází v místní části Rájce-Jestřebí. Později přibyly další kozy a také ovce,“ popisuje mladá farmářka, která studovala na střední škole v Mohelnici obor zemědělec-farmář.

Ve stádu mají Zdrubečtí kozy hnědé krátkosrsté, karpatské a také ovce. Východofríské a quessantské miniovečky. „Děláme i ovčí sýr. Moc bych si přála, kdyby se nám podařilo farmu rozšířit, stejně jako sortiment našich výrobků,“ říká dívka.

Kozí i ovčí sýr vyrábí na farmě výhradně z pasterovaného mléka. Používají šetrnou pasteraci, tedy zahřátí mléka na dvaasedmdesát stupňů Celsia po dobu dvaceti sekund.

Pivo s mátou nebo malinou? Čech olízne, ale zůstane u klasiky

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Rozhlas.czAutor:Jitka Slezáková

Češi nedají dopustit na klasická česká piva, i když minipivovary nabízejí novinky z ciziny. Například americké pivo je pořádně hořké a navíc vás překvapí vůně bylinek. Co uděláme? Ochutnáme, zhodnotíme a příště si dáme zase českou klasiku.

Minipivovary rostou jako houby po dešti. „Dnes jich je u nás kolem tří set šedesáti, ovšem jejich celková produkce dělá asi jen dvě procenta. Tyto minipivovary jsou předvojem zahraničních piv, která jsme v minulosti neměli. A to je dobře. Proč neochutnat novinky?“ Myslí si sládek Milan Rambousek a pokračuje: „Jinak ale na českém trhu stále převládají klasické české ležáky tzv. spodně kvašené. Jsou to v podstatě bývalé dvanáctky pro chuť a univerzální světlá jedenáctka na žízeň.“

Na pivní etiketě si přečtete základní údaje: množství alkoholu, druh piva – výčepní, ležák, speciál atd., trvanlivost a složení včetně alergenů, což dříve nebylo. Mnohem důležitější než název piva, je ale jeho výrobce. Poctivost při práci je prostě znát, a kdo se v pivu vyzná, sáhne vždy po kvalitní značce.

Není dvanáctka jako dvanáctka
„Množství alkoholu od 4 do 4,2 %. To byla klasická dvanáctka. Pamatujete? Vyšší alkohol měl povolený pouze Budvar. Proto se o něm říkalo, že je to pěkný bolehlav. Dnes to neplatí. Třeba u dvanáctky můžete objevit množství alkoholu až 5,8 %. Tak na to pozor, abyste nepřebrali,“ směje se sládek Milan Rambousek. Pivo je bezesporu velmi zdravé, ale samozřejmě v přiměřeném množství.

Vysočina fest nabízí první pivo za korunu

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Horácké noviny

Vysočina Fest, do jehož začátku zbývá už opravdu jen málo času, přichází s výraznou novinkou, která podpoří komfort návštěvníků. Pokud jste majiteli chytrého telefonu, stáhněte si mobilní aplikaci Cool Ticket a užijte si Vysočina fest ještě na víc procent.
V aplikaci naleznete nabídku drinků na Vysočina festu, vyberete si a zaplatíte bezhotovostně a určitě přijde vhod i možnost nákupu prvního piva za pouhou jednu korunu. Dodavatel řešení Cool Ticketing s.r.o. získal minulý týden cenu za nejefektivnější digitální projekt roku 2016 a pořadatelé festivalu se rozhodli nabídnout návštěvníkům tuto službu jako alternativu k nákupům v hotovosti.

Nové technologie, využívající bezhotovostní platby, se stávají trendem na letních festivalech, kde je touto cestou možné řešit kompletní útratu za jídlo, pití a další věci. Výhodou jsou časové úspory na všech stranách – méně čekání a kratší fronty u barů i bankomatů – více času na hudbu a ostatní aktivity. Eliminovat hotovost je komfortnější a bezpečnější. Najednou odpadají problémy se ztracenou peněženkou, s utrženou kapsou od množství mincí a jejich ustavičným hledáním, ztrácením mincí či bankovek a zbavíte se také složitého počítání.

Bezhotovostní nákupy přes mobilní aplikaci mají kromě již výše zmíněných výhod ještě další specifické benefity. Máte přehled o aktuální nabídce občerstvení na festivalu, můžete si tedy v klidu rozmyslet a objednat dopředu, zaplatit, na baru již jen počkat na přípravu a v pohodě konzumovat. Vybíráte si přímo v telefonu z hlavní nabídky drinků a občerstvení, které zaplatíte pomocí platební karty. Po zaplacení je do aplikace doručen digitální poukaz, který se následně uplatňuje na baru. Celý proces obsluhy je tak až dvakrát rychlejší než při standardní platbě v hotovosti. Provozovatel má také k dispozici on-line účet s přehledem bezhotovostních prodejů pro potřeby okamžité inventarizace a kontroly.

Další přidanou hodnotou tohoto řešení je nenáročnost na vybavení. Není potřeba vyzvedávat žádné další speciální zařízení – náramky, karty, čipy, dobíjecí kupony. Potřebujete jen svůj mobilní telefon, staženou aplikaci a její propojení s platební kartou. Zaplatíte jen to, co si objednáte. Stejně tak se vyhnete frontám při vyzvednutí a odevzdání zařízení, případně při dobíjení kreditu, pokud není možné uskutečnit ho online apod.

Vzestup technologií obecně a v tomto případě vzestup bezhotovostních plateb pokračuje a nabírá poměrně rychlé tempo. Vzhledem k pozitivním ohlasům z nejrůznějších akcí po celém světě začínají lidé rozumět a hlavně více důvěřovat těmto stále ještě novým technologiím. Nesčetné výhody jak pro organizátory, prodejce a samozřejmě i zákazníky jsou velké, než aby je bylo možné nadále ignorovat. Po Vysočina festu si budete moci této novinky užít i na už tradičním Polanka festu na konci července v Třebíči.

Češi v hospodách preferují dvanáctku. Kde jí vypijí nejvíc?

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Dvanáctistupňová piva v restauracích lidé nejvíce oproti ostatním pivům pijí v Praze a na západě Čech, ale také na severní Moravě. Nejmenší je pak jejich obliba na jižní Moravě. Jedenáctistupňové pivo si lidé nejradši dopřejí v restauracích na jižní Moravě, "desítku" pak v západních Čechách. Podle absolutních objemových dat se skoro nejvíce, téměř pětina desetistupňových piv, vypije na severní Moravě a 18 procent v Praze. Dvanáctka je už nejvíce prodávaným pivem v restauracích.

U prodeje v tzv. off-trade, tedy netočeného piva například v nákupních střediscích, vede stále desetistupňové pivo v poměru 6:4 oproti silnějším mokům.

"Výčepní piva jsou u českých pivařů stále nejoblíbenější kategorií. Pokud průměrný Čech vypije 143 litrů piva za rok, připadá na desítku téměř 68,5 litru. Výčepní piva přitom ve výstavu českých pivovarů tvoří méně než polovinu," dodal pivovar.

Zajímavostí může být i oblíbenost regionálních pivovarů, které ale často jsou součástí nadnárodních společností. "Prodeje Plzeňského Prazdroje kopírují trendy v jednotlivých regionech. V některých z nich můžeme konstatovat převážnou oblíbenost jedné značky jako například na severní Moravě, kde je Radegast Ryze hořká 12 doma, a proto se jí zde vypije nejvíce z ležáků Plzeňského Prazdroje," řekla mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Plzeňské pivo slaví 175 let
Dvě největší české skupiny pivovarů, tedy Plzeňský Prazdroj a Pivovary Staropramen, v letošním roce slaví půlkulatá výročí, oba se tak předhánějí s kampaněmi a marketingovými akcemi na své produkty.

Plzeňští slaví 175 let od založení první várky piva Pilsner Urquell, Staropramen pak zase zrození smíchovské desítky před 140 lety.

Výstav českých pivovarů se loni zvýšil o 1,9 procenta na rekordních 20,5 milionu hektolitrů piva a nealka. Domácí spotřeba zůstala 143 litrů piva na hlavu, uvedl již dříve Český svaz pivovarů a sladoven.

Ačkoliv spotřeba zůstala stejná, o 200 tisíc hektolitrů se zvýšilo celkové množství vypitého piva na 16,4 milionu hektolitrů. Svaz to vysvětluje rostoucím počtem obyvatel Česka. Podle Českého statistického úřadu loni přibylo v ČR zhruba 25 tisíc lidí.

Minipivovar se vejde téměř kamkoli, ale někdy musí pomoct vrtulník

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Jan Němec

● Minipivovary jsou trendem posledních pěti let a ještě minimálně dva až tři roky budou v Česku přibývat, myslí si generální ředitel Pacovských strojíren, které pivovarům dodávají zařízení pro výrobu piva.
● Dnes je minipivovarů přes 350, nakonec jich může být kolem 500, říká Ludvík Ješátko.
● Technologie pro minipivovary můžou stát dva, ale i 20 milionů korun.

Minipivovary v Česku přibývají tempem, které vysoce překonává někdejší odhady. Nyní tu vaří pivo 340 firem s produkcí do deseti tisíc hektolitrů, jen za poslední rok jich přibylo přes 50. Na tomto boomu vydělávají i další podniky.

"Opravdu intenzivní růst poptávky trvá zhruba pět let," říká Ludvík Ješátko, generální ředitel Pacovských strojíren, které pivovarům dodávají zařízení pro výrobu piva. Trend posledních let se podle něj udrží ještě minimálně dva až tři roky a minipivovarů může být nakonec kolem 500.

Kdy začaly Pacovské strojírny vyrábět technologie pro pivovary? Jaký byl váš první projekt v tomto oboru?
Minulý rok oslavily Pacovské strojírny 140 let od počátku původní výroby v tehdejší mědikovecké a kotlářské dílně a tak by se dalo říci, že jsme technologie pro pivovary dodávali již v 19. století. Z komplexních technologických celků to byl pak například ve 30. letech minulého století Pivovar Pelhřimov, v 60. letech jsme vyrobili zařízení pro Výzkumný ústav pivovarnictví v Braníku a v 80. letech pro Chmelařský institut v Žatci.

Téměř v každém velkém pivovaru v Česku je nějaké zařízení z Pacovských strojíren. V roce 1994 jsme dodali jeden z prvních restauračních pivovarů, kterým byl Pivovar U Bezoušků, jehož technologie se v současné době nachází v pivovaru Národní.

Jakou část vašeho byznysu tvořily technologie pro výrobu piva v začátcích a jakou dnes?
Jako v každé firmě se i naše výrobní portfolio přizpůsobuje především poptávce. Dříve jsme se více zaměřovali na zemědělství. Vyráběli se chladicí tanky na mléko i celé linky na zpracování a skladování mléka, dále technologické zařízení zemědělských lihovarů a cukrovarů a také zařízení pro větší pivovary. S ohledem na vývoj trhu jsme postupně začali nabízet a vyrábět kompletní zařízení pro minipivovary.

Podle aktuálního trendu jsou pivovary jedněmi z našich nejdůležitějších odběratelů. Tržby za zařízení pro pivovary a minipivovary se v posledních třech letech ustálily na více než 100 milionech korun ročně. Ale dodáváme i velkoobjemové nádrže, či technologické celky pro potravinářský průmysl, chemický průmysl a farmacii.

Které vaše projekty v českém pivovarnictví považujete za nejzajímavější?
Nejvýznamnější referencí je bezpochyby Rodinný pivovar Bernard, kam dodáváme zařízení, dalo by se říci každoročně. Zmínit lze určitě také kompletní výrobu a instalaci průmyslového pivovaru v Lounech pro Rodinný pivovar Zichovec a pro Pivovar Uhříněves, které získaly v loňském roce cenu za nejlepší nově otevřený pivovar ve své kategorii.

Naším tradičním umem jsou bezesporu tepané měděné varny – ty jsou k vidění např. v pivovaru Na Čtyrce v Pelhřimově nebo v pražském pivovaru Národní. Některé zakázky jsou zase zajímavé například tím, že dokážeme vtěsnat zařízení i do nejmenších prostor nebo při jejich instalaci použijeme vrtulník. To byl třeba případ minipivovaru U tří růží na Praze 1.

Odkdy se dá podle vašich zkušeností mluvit o rozmachu minipivovarů v Česku?
Větší nárůst poptávky po pivovarech začal přibližně v roce 2010, ale ten opravdu intenzivní vzestup trvá zhruba pět let.

V Česku už je přes 350 pivovarů - kam až může sektor především u minipivovarů růst?
Může jich být klidně až dvojnásobný počet, ale řekl bych, že se ve finále bude pohybovat kolem čísla 500. Očekáváme, že se tento trend v Čechách udrží ještě minimálně dva až tři roky, ale nabízejí se samozřejmě i další země a teritoria, kde je a bude trh pivovarům nakloněn.

Zařízení pro pivovary vyvážíte i do zahraničí - Ruska, Polska, Koreji. Jak takové zakázky získáváte?
Důležitá je bezesporu účast na zahraničních trzích, kde máme šanci oslovit nové obchodní partnery a zaujmout svým výrobním portfoliem. Významné jsou pro nás také reference, které hrají velkou roli pro potencionální zájemce. Zákazníci nás již sami oslovují, vyhledávají na sociálních sítích a cíleně navštěvují na veletrzích.

Jaká je vlastně v Česku ve výrobě technologií pro minipivovary konkurence?
Výrobců je samozřejmě hodně, ale kvalifikovaných firem v České republice, které technologicky a výrobně dokáží kvalitně zpracovat kompletní pivovar, zase tolik není.

O co je mezi vašimi pivovarskými zákazníky největší zájem? V jakých cenových relacích se pohybují technologie pro minipivovary?
Každý projekt je pochopitelně jiný, záleží na specifikaci zákazníka. Vyrábíme pivovary za dva, ale i za 20 milionů korun.

Když se rozhodnu, že chci minipivovar a mám vhodné prostory, jak dlouho může trvat, než mi ho dodáte a budu v něm moci začít vařit pivo?
Průměrná realizace se pohybuje od pěti do 12 měsíců od podpisu smlouvy. Důležitá je také stavební připravenost investora. V rekordním čase jsme dodali například pivovar do Jižní Koreji, kam byly části dodávky dopraveny letecky a od uzavření kupní smlouvy do doby zprovoznění pivovaru neuplynuly ani čtyři měsíce.

Pivní mapa ČR: Kde mají rádi dvanáctku a kde jedenáctku?

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:EuroZprávy.czAutor:ČTK

Dvanáctistupňová piva jsou nejvíce oblíbená v Praze, na západě Čech a na severní Moravě. Nejmenší je pak jejich obliba na jižní Moravě. Jedenáctistupňové pivo si lidé nejradši dopřejí v restauracích na jižní Moravě, "desítku" pak v západních Čechách.

Podle absolutních objemových dat se skoro nejvíce, skoro pětina desetistupňových piv, vypije na severní Moravě a 18 procent v Praze. Dvanáctka je už nejvíce prodávaným pivem v restauracích. Vyplývá to z údajů agentur Nielsen a Dataservis, které ČTK poskytly Pivovary Staropramen.

U prodeje v tzv. off-trade, tedy netočeného piva například v nákupních střediscích, vede stále desetistupňové pivo v poměru 6:4 oproti silnějším mokům. "Výčepní piva jsou u českých pivařů stále nejoblíbenější kategorií. Pokud průměrný Čech vypije 143 litrů piva za rok, připadá na desítku téměř 68,5 litru. Výčepní piva přitom ve výstavu českých pivovarů tvoří méně než polovinu," dodal pivovar.

Zajímavostí může být i oblíbenost regionálních pivovarů, které ale často jsou součástí nadnárodních společností. "Prodeje Plzeňského Prazdroje kopírují trendy v jednotlivých regionech. V některých z nich můžeme konstatovat převážnou oblíbenost jedné značky jako například na severní Moravě, kde je Radegast Ryze hořká 12 doma, a proto se jí zde vypije nejvíce z ležáků Plzeňského Prazdroje," řekla ĆTK mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Výstav českých pivovarů se loni zvýšil o 1,9 procenta na rekordních 20,5 milionu hektolitrů piva a nealka. Domácí spotřeba zůstala 143 litrů piva na hlavu, uvedl již dříve Český svaz pivovarů a sladoven.

Ačkoliv spotřeba zůstala stejná, o 200.000 hektolitrů se zvýšilo celkové množství vypitého piva na 16,4 milionu hektolitrů. Svaz to vysvětluje rostoucím počtem obyvatel Česka. Podle Českého statistického úřadu loni přibylo v ČR zhruba 25.000 lidí.

Plná a silná piva? Vyhláška, která by zavedla značení stále neplatí

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Ministerská vyhláška, kterou by se v legislativě zavedlo značení plných a silných piv, stále neplatí. Ministerstvo zemědělství původně chtělo, aby začala platit od loňského července. Návrh má ale stále Evropská komise, která ho ještě nenotifikovala. Českomoravský svaz minipivovarů pomalost kritizuje.

„Je to škoda, nové názvosloví by zamezilo alespoň základním chybám v pojmenování českých piv,“ řekl prezident svazu Jan Šuráň. Problém se schvalováním není podle informací kvůli samotnému názvosloví piv, ale kvůli detailům v segmentu značení minerálních vod.

„Návrh vyhlášky pro nápoje, kvasný ocet a droždí je na národní úrovni kompletně zpracován, nicméně v současné době stále posuzován Evropskou komisí v rámci notifikační procedury. Jakmile bude mít ministerstvo k dispozici kladné vyjádření Evropské komise k celému obsahu vyhlášky, dokončí legislativní proces odesláním vyhlášky k publikaci do Sbírky zákonů,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Jedenáctistupňová a dvanáctistupňová spodně kvašená piva se budou nadále nazývat ležáky, svrchně kvašená se podle návrhu budou nazývat plná piva. Třináctistupňová a vyšší se budou označovat za silná piva, dosud se nazývaly speciálními. Piva mezi sedmi a deseti stupni budou nadále výčepní piva.

Vyhláška přináší i další změny ve značení alkoholických i nealkoholických nápojů. Například u medoviny se začne rozlišovat tradiční a desertní.

Dvanáctky se v hospodách pijí nejvíce v Praze a na západu Čech

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:České novinyAutor:ČTK

Dvanáctistupňová piva v restauracích lidé nejvíce oproti ostatním pivům pijí v Praze a na západě Čech, ale také na severní Moravě. Nejmenší je pak jejich obliba na jižní Moravě. Jedenáctistupňové pivo si lidé nejradši dopřejí v restauracích na jižní Moravě, "desítku" pak v západních Čechách. Podle absolutních objemových dat se skoro nejvíce, skoro pětina desetistupňových piv, vypije na severní Moravě a 18 procent v Praze. Dvanáctka je už nejvíce prodávaným pivem v restauracích. Vyplývá to z údajů agentur Nielsen a Dataservis, které ČTK poskytly Pivovary Staropramen.

U prodeje v tzv. off-trade, tedy netočeného piva například v nákupních střediscích, vede stále desetistupňové pivo v poměru 6:4 oproti silnějším mokům.

"Výčepní piva jsou u českých pivařů stále nejoblíbenější kategorií. Pokud průměrný Čech vypije 143 litrů piva za rok, připadá na desítku téměř 68,5 litru. Výčepní piva přitom ve výstavu českých pivovarů tvoří méně než polovinu," dodal pivovar.

Zajímavostí může být i oblíbenost regionálních pivovarů, které ale často jsou součástí nadnárodních společností. "Prodeje Plzeňského Prazdroje kopírují trendy v jednotlivých regionech. V některých z nich můžeme konstatovat převážnou oblíbenost jedné značky jako například na severní Moravě, kde je Radegast Ryze hořká 12 doma, a proto se jí zde vypije nejvíce z ležáků Plzeňského Prazdroje," řekla ĆTK mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Dvě největší české skupiny pivovarů, tedy Plzeňský Prazdroj a Pivovary Staropramen, v letošním roce slaví půlkulatá výročí, oba se tak předhánějí s kampaněmi a marketingovými akcemi na své produkty.

Plzeňští slaví 175 let od založení první várky piva Pilsner Urquell, Staropramen pak zase zrození smíchovské desítky před 140 lety.

Výstav českých pivovarů se loni zvýšil o 1,9 procenta na rekordních 20,5 milionu hektolitrů piva a nealka. Domácí spotřeba zůstala 143 litrů piva na hlavu, uvedl již dříve Český svaz pivovarů a sladoven.

Ačkoliv spotřeba zůstala stejná, o 200.000 hektolitrů se zvýšilo celkové množství vypitého piva na 16,4 milionu hektolitrů. Svaz to vysvětluje rostoucím počtem obyvatel Česka. Podle Českého statistického úřadu loni přibylo v ČR zhruba 25.000 lidí.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.18.06.2018 15:296.352/6.352