Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivovar Konrad ve Vratislavicích slaví 150 let od založení

Publikováno:před rokemZdroj:Liberecká DrbnaAutor:ČTKKonrad

Pivovar Hols Vratislavice si připomíná 150 let od založení, poslední roky jsou podle ředitele Petra Hostaše náročné. Nejdřív koronavirus, pak požár sladovny, teď válka na Ukrajině a s ní strmě rostoucí náklady. Výroba v posledních letech klesá, loni dodal podnik s 50 zaměstnanci na trh 110 000 hektolitrů piva, zhruba o 12 procent méně než o rok dříve.

Letos i v souvislosti s válkou a propadem vývozu směrem na Ukrajinu a do Ruska očekávají další snížení výroby pod 100 000 hektolitrů. „Těžko se to ale odhaduje," řekl Hostaš. V minulých dvou letech výroba piva ve Vratislavicích klesala hlavně kvůli koronaviru a vládním opatřením proti jeho šíření, která zavřela hospody. „A my pořád máme poměrně vysoký podíl sudového piva. Trochu nám to vyrovnala výroba plechovkového piva, ale ne úplně," řekl Hostaš. Zhruba 50milionová investice do plnicí linky na plechovky se podle něj firmě vyplatila, bez ní by byly problémy pivovaru mnohem větší. Poptávka po pivu v plechovkách roste, na jednu naplněnou lahev s pivem dnes ve Vratislavicích připadají dvě plechovky.

Rostoucí zájem o plechovkové pivo potvrzuje i Český svaz pivovarů a sladoven, loni vzrostl v meziročním srovnání prodej plechovkového piva v Česku o třetinu a na výrobě se tak už podílí 18 procenty. Nejprodávanější ale stále zůstává pivo lahvové s podílem 45 procent na celkovém výstavu. Export byl podle Hostaše hlavním důvodem, proč se firma rozhodla do vlastní plnicí linky investovat. Za hranice vyváží vratislavický pivovar 40 procent produkce.

Požár v pivovaru
Před dvěma lety zkomplikoval výrobu v pivovaru také požár, který na konci června 2020 zasáhl dvě horní patra čtyřpodlažní historické budovy sladovny a střechu. Hasiči tehdy s ohněm bojovali šest hodin a dva z nich se při tom lehce zranili. Škody včetně nákladů na obnovu dosáhly podle Hostaše 20 milionů korun. Slad musel podnik téměř dva roky nakupovat, protože při hašení přišel také o zásoby hotového sladu. „Znovu vyrábět vlastní slad jsme začali až letos na jaře," dodal ředitel. V roce 1997 se pivovar stal součástí společnosti Pražské pivovary, která o rok později výrobu ve Vratislavicích ukončila. Tradiční pivo Vratislav se od té doby vaří v Praze. V roce 1999 areál pivovaru koupila společnost HOLS a o rok později obnovila výrobu. Musela ale vytvořit novou značku, pivo pojmenovala po nástupci knížete Vratislava –⁠ Konrad. Svou 150 let dlouhou historii si pivovar připomene na Velkých pivovarských slavnostech.

Pivovar Cvikov zavřeli, varna šla do sběrny. Vše obnovil až nový majitel

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Agáta KarlíkováCvikov

Cvikov v Libereckém kraji se pyšní dlouhou historií vaření piva, která byla přeťata v roce 1968. Po dlouhých 46 letech zdejší pivovar opět žije, vaří pivo a zastává důstojnou roli v životě města.

Počátky vaření piva v Cvikově sahají do roku 1560, kdy bylo 72 měšťanům od vrchnosti uděleno privilegium k vaření piva a výrobě sladu. První podklady o výstavbě zdejšího pivovaru pak pocházejí z roku 1866. Do období první republiky se provoz i budovy mnohokrát rozšiřovaly.

Roku 1948 byl pivovar znárodněn a stal se součástí podniku Severočeské pivovary. V lednu 1968 však byl pivovar v důsledku centralizace výroby do velkých měst uzavřen. Od té doby se tu postupně střídaly různé provozy a areál chátral.

V průběhu let zmizela původní technologie a měděná varna i ostatní kovová zařízení skončily v místní sběrně. V roce 2013 areál koupil podnikatel Jiří Jakoubek s cílem obnovit pivovarskou výrobu s doprovodnými provozy.

V roce 2014 zpracovala architektonická kancelář Architekti Adikon návrh a koncepci postupné celkové rekonstrukce areálu. Během ní byly pečlivě opraveny či repasovány všechny hodnotné architektonické a řemeslné prvky a doplněny citlivě volenými materiály, povrchy a soudobými výrobky.

Dokončené části vytvářejí harmonický celek, jenž dokáže zprostředkovat atmosféru tradičního pivovarského provozu návštěvníkům, kteří mají možnost si ho s odborným výkladem prohlédnout.

V roce 2014 byla uvedena do provozu výrobní část s expedicí, administrativním zázemím a vodním hospodářstvím, následně pak restaurace Sladovna.
V roce 2018 se v horním podlaží a krovu bývalé sladovny otevřel hotel Kleis. V uličním křídle vznikl prostor pro řemeslnou pekárnu a prodej pečiva. V současné době se pracuje na proměně sklepa bývalé sladovny v pivnici.

Na místě stodoly ve východní části areálu by měly být pivní lázně s doplňkovým ubytováním, wellness a půjčovna kol. Zásluhou investora pivovar po desítkách let nejenže vyrábí, ale žije a bude intenzivně žít i společensky.

Piva z malých pivovarů v následujících měsících podraží

Publikováno:před rokemZdroj:Kupi.czAutor:Pavlína Trefná

Minipivovary jsou dnes nedílnou součástí tuzemské pivní kultury. Díky nim vznikají v malých vesnicích a městečkách nové pracovní příležitosti, ve větších městech zase rozšiřují pivní výběr. Kvůli zvýšeným nákladům na energie a suroviny, jako jsou chmel a slad, však piva z malých pivovarů v následujících měsících podraží, a to dokonce o desítky procent.

Jako houby po dešti
Před deseti lety bylo minipivovarů pouze pár, v dnešní době jsou již běžnou součástí pivovarské kultury a na trhu jich najdeme stovky. Nejenže jsou příjemným společenským oživením malých měst a vesniček, z nichž pocházejí, a ve velkých městech se starají o pestrost nápojových lístků, ale navíc tvoří nové pracovní příležitosti.

Většina pivovarů zdražila už na jaře, například půllitr Plzeňského piva vás vyjde na 50 korun. A nyní se k nim přidají právě speciální piva z malých pivovarů, jejichž cena padesátikorunu již teď značně přesahuje. Další zdražení lze očekávat na konci léta, kdy pivovarům skončí smlouvy s dodavateli energií a začnou vařit pivo z letošní dražší sklizně.

Malým pivovarům se v Česku daří
Minipivovary přitom nejsou jen módním výstřelkem, pod rukama jejich sládků vznikají ta nejlepší piva, jaká lze u nás ochutnat. „Již nestačí jen být minipivovar a lidé se sami pohrnou. Dnes je zapotřebí také vyrábět kvalitní pivo, které se nebude muset stydět za to, že je z minipivovaru. A odpovědnost za kvalitu piva je výhradně na bedrech sládků,“ uvedl pro týdeník Hrot prezident Moravskoslezského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Festival malých pivovarů slavil úspěch
Důkazem, že malým pivovarům v Česku pšenka rozhodně kvete, byla i účast na desátém ročníku Festivalu minipivovarů, kde bylo možné ochutnat kolem stovky piv třiatřiceti různých stylů od 50 českých a slovenských značek. Ten se konal 11. a 12. června na Pražském hradě.

Koronavirus zasadil pivovarům velkou ránu
Zdá se, že minipivovary musí neustále bojovat s nepřízní osudu. Během pandemie uvařily o dva miliony hektolitrů piva méně než v předchozích letech. „Covid přežily minipivovary především díky své píli, houževnatosti, skromnosti, kreativitě, kdy se například plnilo pivo do jiných obalů a distribuovalo jinými kanály než v hospodách. (...) Teď jsme samozřejmě doufali, že se zvedneme, ale přišla inflace, která nás všechny postupně dohání,“ přiblížil situaci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich.

Inflace už položila na 30 firem
Českomoravský svaz minipivovarů momentálně eviduje 161 členů, z nichž 138 jsou minipivovary, kterých je v ČR podle odhadu celkem asi pětistovka. Během pandemie a s ní ukončilo nebo přerušilo svou činnost téměř 30 z nich. Fatální bylo především uzavření restaurací, kvůli němuž neměly kam dodávat svou produkci. A nepomohl ani fakt, že během mimořádného stavu neměly minipivovary právo na vládní kompenzace.

Zdražení je nevyhnutelné
Zdražování potravin v důsledku inflace již český spotřebitel zaznamenal. Tentokrát se však zvýšení ceny dotkne právě piv z malých pivovarů, na které jsou Češi citliví.

„Bude to úplně stejné jako u zdražování ostatních potravin. Myslím, že to procentuálně bude dvojmístné číslo. S cenou ještě výrazně zahýbají energie. Je vidět, že pivo je náš skutečný český fenomén. Když zdraží máslo, chléb nebo maso, každý to rychle přejde, ale stačí se zmínit, že se pivo zdraží o haléř, a je z toho málem revoluce. Pivo ale podražuje ze všech potravin asi nejméně, poněvadž je v něm velká konkurence a každý výrobce si před zdražením vše hodně promyslí,“ dodává Voldřich.

K výrobě hektolitru piva v ČR se spotřebuje 3,4 hektolitru vody, méně než dříve

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

K výrobě jednoho hektolitru piva v ČR se průměrně spotřebuje 3,4 hektolitru vody. Je to o 18 procent méně než před deseti lety, kdy byla průměrná spotřeba 4,15 hektolitru vody. Za posledních deset let také klesla spotřeba energie v přepočtu na vyrobený hektolitr o čtvrtinu. Na semináři v Poslanecké sněmovně to uvedli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Řada pivovarů má podle svazu ambici dosáhnout uhlíkové neutrality.

Data pochází z průzkumu mezi členskými pivovary svazu, mezi kterými je mimo jiné 26 pivovarských společností. Výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová na semináři řekla, že péče o krajinu a přírodní zdroje je pro pivovarnický obor prioritou a sektor v posledních deseti letech prošel řadou inovací, díky kterým se spotřeba energie nebo vody snížila. "Pivovarnictví je bezodpadový obor, kde jsme schopni zpracovat všechny vedlejší druhotné suroviny zpracovat a vracet zpátky do přírody a zemědělcům," uvedla.

Upozornila také, že 95 procent surovin využívaných pro výrobu piva pochází od českých zemědělců. Kromě výroby se pivovary zaměřují na spotřebu a obaly. Podle svazu až 72 procent prodaného piva je ve vratných obalech, jako jsou lahve, sudy nebo pivní tanky. Pivovary zároveň hledají způsoby, jak zajistit recyklaci jednorázových obalů.

"Pivovarský obor je náročný na energie, ale zároveň je unikátní a my svůj příspěvek k udržitelnosti bereme vážně. Směřujeme k uhlíkové neutralitě, ale musíme zohlednit tradici, kterou ve výrobě máme a musíme reflektovat klimatické změny," dodala Ferencová.

Svaz seminář koncipoval i jako výzvu k vládě, aby udržitelný rozvoj pivovarnictví podpořila. Uvítal by například, aby zákonodárci s pivovarníky diskutovali o implementaci evropské legislativy.

Vláda by podle svazu měla také podpořit pěstování lokálních surovin potřebných pro výrobu piva, protože ječmen ani chmel nemají dostatečně stabilní podmínky. Upozornil na to, že od roku 1993 se snížila plocha jarního ječmene o 50 procent a klimatické změny a sucho ovlivňují produkci chmele a dochází z výkyvům ve výnosech v řádu i desítek procent. Svaz také požaduje, aby stát podpořil financování zelených projektů pivovarů nebo sladoven.

Předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) uvedl, že je třeba zavádět opatření, která snižují dopady výroby piva na životní prostředí a zároveň respektují specifika českého piva. "Všem pivovarníkům, sladařům a chmelařům jsem nabídl možnost intenzivnější spolupráce se zemědělským výborem," doplnil. Pivovarnictví, sladařství a další přidružená odvětví podle svazu vytváří až 60.000 pracovních příležitostí.

Vratislavický pivovar si připomíná 150 let založení, poslední roky jsou náročné

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTKKonrad

Pivovar Hols Vratislavice si připomíná 150 let od založení, poslední roky jsou podle ředitele Petra Hostaše náročné. Nejdřív koronavirus, pak požár sladovny, teď válka na Ukrajině a s ní strmě rostoucí náklady, uvedl.

Výroba v posledních letech klesá, loni dodal podnik s 50 zaměstnanci na trh 110.000 hektolitrů piva, zhruba o 12 procent méně než o rok dříve. Letos i v souvislosti s válkou a propadem vývozu směrem na Ukrajinu a do Ruska očekávají další snížení výroby pod 100.000 hektolitrů. Těžko se to ale odhaduje, řekl ČTK Hostaš.

V minulých dvou letech výroba piva ve Vratislavicích klesala hlavně kvůli koronaviru a vládním opatřením proti jeho šíření, která zavřela hospody. "A my pořád máme poměrně vysoký podíl sudového piva. Trochu nám to vyrovnala výroba plechovkového piva, ale ne úplně," řekl Hostaš. Zhruba 50milionová investice do plnicí linky na plechovky se podle něj firmě vyplatila, bez ní by byly problémy pivovaru mnohem větší. Poptávka po pivu v plechovkách roste, na jednu naplněnou lahev s pivem dnes ve Vratislavicích připadají dvě plechovky.

Rostoucí zájem o plechovkové pivo potvrzuje i Český svaz pivovarů a sladoven, loni vzrostl v meziročním srovnání prodej plechovkového piva v Česku o třetinu a na výrobě se tak už podílí 18 procenty. Nejprodávanější ale stále zůstává pivo lahvové s podílem 45 procent na celkovém výstavu. Export byl podle Hostaše hlavním důvodem, proč se firma rozhodla do vlastní plnicí linky investovat. Za hranice vyváží vratislavický pivovar 40 procent produkce.

Před dvěma lety zkomplikoval výrobu v pivovaru také požár, který na konci června 2020 zasáhl dvě horní patra čtyřpodlažní historické budovy sladovny a střechu. Hasiči tehdy s ohněm bojovali šest hodin a dva z nich se při tom lehce zranili. Škody včetně nákladů na obnovu dosáhly podle Hostaše 20 milionů korun. Slad musel podnik téměř dva roky nakupovat, protože při hašení přišel také o zásoby hotového sladu. "Znovu vyrábět vlastní slad jsme začali až letos na jaře," dodal ředitel.

Za počátek firmy považují v Pivovaru Hols Vratislavice červenec 1872, kdy v místních novinách vyšla nabídka akcií Libereckého pivovaru a sladovny ve Vratislavicích nad Nisou. Pivovar byl slavnostně otevřen až v lednu 1874 a první pivo dodal na trh o čtyři měsíce později. Ještě v 90. letech 20. století zaměstnával podnik 400 lidí a ročně vyrobil téměř půl milionu hektolitrů piva.

V roce 1997 se pivovar stal součástí společnosti Pražské pivovary, která o rok později výrobu ve Vratislavicích ukončila. Tradiční pivo Vratislav se od té doby vaří v Praze. V roce 1999 areál pivovaru koupila společnost HOLS a o rok později obnovila výrobu. Musela ale vytvořit novou značku, pivo pojmenovala po nástupci knížete Vratislava - Konrad.

Košík.cz uvařil Grepivo a vstupuje do segmentu radlerů

Publikováno:před rokemZdroj:Zboží a Prodej

První řemeslné ochucené pivo, které zároveň přijede zákazníkovi ledově vychlazené a připravené k okamžitému vypití. On-line supermarket Košík.cz vstupuje se svou novinkou Grepivo do rychle rostoucího segmentu radlerů a ochucených piv s nízkým obsahem alkoholu. V rPETu nabídne verzi pro letní radovánky a novinku chce v létě zkusit otestovat i na čepu.

Grepivo od Košíku stojí na základech oblíbené „Osmičky“, tedy osmistupňového piva, které je v nabídce od loňského roku. Jak už vypovídá název, jeho chuť je doplněna grepovou šťávou. Prodávat se bude v klasické skleněné lahvi, ale také 1,5litrové lahvi ze 100% rPET – tedy plně recyklovaného plastového materiálu. Ta bude určená na grilování, zahradní party a další letní zábavu.

„Spojili jsme řemeslný světlý ležák a osvěžující chuť hořkokyselé limonády z růžového grepu. Vzniklo tak výborně pitelné ochucené pivo s nízkým obsahem alkoholu, které v prosluněných dnech perfektně uhasí žízeň,“ uvádí Robert Beneš, vrchní sládek z pivovaru Bizon. Ten piva Authentic vaří a svou tváří a podpisem na etiketě garantuje jejich kvalitu.

Řemeslná piva patří k nadprůměrně silné kategorii
Košík v současnosti nabízí 11 druhů piv Authentic, přičemž část sezonně obměňuje. Letos přidal například další letní speciál Summer Haze. V rámci značky Authentic patří řemeslná piva k nadprůměrně silné kategorii a nadstandardní úspěch si Košík slibuje i od své novinky. Celkově Košík vlastních řemeslných piv prodal za tři roky, co jsou v nabídce, více než 400 hektolitrů. A další desítky pak vytočil přímo na čepu v rámci spolupráce s restauracemi a bistry.

„S Authenticem obnovujeme tradice zaniklých pivních druhů, ale také zakládáme zcela nové. S naším prvním radlerem si naopak chceme zkusit vstup do velice mladé kategorie. A pokud se Grepivo ukáže jako trefa do černého, jsme připraveni nabídnout ho i v dalších variantách a obalech,“ uvádí za obchod Košíku Tomáš Jeřábek. „Tak jako vloni, i letos bychom chtěli otestovat jeho chuť také přímo na čepu a být tam, kde budou lidé.“

Vstup Košíku do nové kategorie přitom není nahodilý. Obliba radlerů v Česku roste již zhruba pět let v řadě. V roce 2020 dokonce podle informací Českého svazu pivovarů a sladoven jejich prodeje a výtoč překročily objemy klasických nealkoholických piv a nyní rostou na jeho úkor. V letošním roce by se objem prodaných piv mohl dostat poprvé přes hranici 750 tisíc hektolitrů.

Tradiční pivovar v centru Brna ožije po 160 letech

Publikováno:před rokemZdroj:Brněnský deníkAutor:Barbora VozkováPoupě

Po sto šedesáti letech v centru Brna sládci opět rozpálí pivní varny. Po dlouhé přípravě spustí svůj provoz pivovar v Dominikánské ulici. Navazuje na tradici městského pivovaru v Brně, ve kterém na začátku devatenáctého století vařil známý sládek František Ondřej Poupě.

Pivovar, jehož součástí je i restaurace, se bude specializovat na svrchně kvašená piva a další speciály. Návštěvníci je poprvé ochutnají na začátku září u příležitosti Pivních slavností Františka Ondřeje Poupěte. „Sládek Poupě byl vizionář a je dodnes uznávanou osobností v oboru. Obnovení pivovaru s jeho jménem je výjimečná příležitost, při které navazujeme na jeho práci." řekl majitel Pivovarského domu Poupě Marek Tichý. Budovu tehdy známou jako Dům stavařů odkoupil před osmi lety.

V jednu chvíli by podnik mohl mít v tancích až čtrnáct rozdílných druhů piva. Ročně tam plánují navařit tisíc hektolitrů tohoto nápoje. „Jsem velkým fanouškem pěnivého moku. Rozhodně se těším na ochutnávku připravovaných novinek. Věřím, že budou stát za to." řekl Brňan Pavel Havlát.

Majitelé chtěli spustit provoz pivovaru už dříve, ale odkládali jej kvůli koronavirové pandemii. „Kvůli problémům s dodáním zařízení a dalším potížím jsme jej tak mohli spustit až nyní," zmínil Tichý.

Podle sládka pivovaru Poupě Ladislava Němečka je v plánu vytvořit základní nabídku několika piv a pak reagovat s novými druhy. „Podle oblíbenosti, trendů i sezony," poznamenal. V odkazu sládka Poupěte chtějí v pivovaru pokračovat i vytvořením takzvané pivní laboratoře.

František Ondřej Poupě byl proslulý především svým vědeckým přístupem k vaření piva a v Brně měl také první pivovarskou školu na světě. „Během pobytu v Brně učil své studenty, jak pivo vyrábět. Vydal také spis, ve kterém zájemcům přibližoval nové poznatky v pivovarnictví," uvedly v Internetové encyklopedii dějin Brna archivářka Markéta Jančíková a historička Miroslava Menšíková.

Počet nových minipivovarů se v posledních letech na jihu Moravy zvyšuje jen minimálně. „Koronavirová pandemie nárůst minipivovarů razantně zbrzdila," konstatoval odborník na minipivovary Filip Vrána, který situaci na trhu dlouhodobě sleduje.

V současné době je na jižní Moravě čtyřiašedesát minipivovarů, z toho patnáct v Brně. Jedním z nich je i loni otevřený pivovar Harry v centru města. Nejvíce podobných podniků zůstává na Brněnsku, a to sedmnáct, dvanáct pak provozují na Hodonínsku.

Svaz pivovarů: Trend letošního léta je nealko pivo, výroba vzrostla

Publikováno:před rokemZdroj:České novinyAutor:ČTK

Za první čtvrtletí letošního roku české pivovary vyrobily o téměř 21 procent více nealkoholického piva než v loňském roce. Vyplývá to z dat Českého svazu pivovarů a sladoven. Výroba nealkoholického piva podle svazu každoročně roste a nejvíce se ho uvaří v letních měsících. Nealkoholických piv a různých pivních mixů pivovary v Česku loni uvařily 1,14 milionu hektolitrů.

Podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové je Česko stále zemí, kde převládají hlavně ležáky a výčepní piva. "Zhruba pět procent připadá na speciály, nealkoholická piva a další druhy," řekla na prezentaci novinek a trendů za poslední rok v českém pivovarnictví v rámci projektu Kde se pivo vaří.

"Snižování alkoholu v pivu je jednoznačně velkým světovým trendem," uvedla garantka projektu Marcela Titzlová. Doplnila, že výroba nealkoholického piva a různých ochucených variant dává sládkům možnost vytvářet nové chuti.

Podle evropské normy se za nealkoholické pivo považuje sladový nápoj s obsahem alkoholu méně než 0,5 procenta. Podle dat svazu se v Česku nejvíce nealkoholického piva každoročně vyrobí během léta. V loňském roce se v červenci vyrobilo meziročně o více než 41 procent nealkoholického piva více než v roce 2020. V červnu byla loni meziročně výroba vyšší o téměř 26 procent.

Pivovar Litovel například přišel citronovým nealko pivem, Zlatopramen vyrobil pivo s nulovým obsahem alkoholu s rybízovou a brusinkovou příchutí. Staropramen přišel s novou přichutí Rybíz a limetka své řady pivního mixu Cool.

Podle svazu jsou trendem také hořká piva, mezi kterými se objevily i nealkoholické varianty. Tuzemská piva mají také proti zahraničním značkám, které mají obsah alkoholu často nad hranicí pěti procent, zpravidla nižší hodnoty. U alkoholických novinek, které pivovary uvařily v za poslední rok, se obsah alkoholu pohybuje od 4,4 do pěti procent.

Hořká piva na trh uvedly pivovary Starobrno, Černá hora a Svijany. Objevila se i nealkoholická novinka pivovaru Krušovice. Podle svazu je i u velkých pivovarů trendem svrchně kvašené pivo, takzvaný Ale, při jehož výrobě se používají americké druhy chmele. Objevila se již i nealkoholická varianta od Staropramenu.

Pivovar Emeran v Krušných horách hledá sládka

Publikováno:před rokemZdroj:Pivovar EmeranAutor:Miroslav SuchýEmeran

Krásný den, před 3 měsíci jsme převzali restauraci a pivovar Emeran v Krušných horách.
Stávající sládek se chce pustit na dráhu vlastního podnikání a tak sháníme nového sládka který by s námi začal budovat značku na Krušných horách.
Více na www.kliny.cz, sportareál je dnes celoročně využíván.
Hledáme nadšence ke spolupráci.
Bližší informace na tel. 602422978

K výrobě hektolitru piva v ČR se spotřebuje 3,4 hl vody, méně než dříve

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTK



K výrobě jednoho hektolitru piva v ČR se průměrně spotřebuje 3,4 hektolitru vody. Je to o 18 procent méně než před deseti, kdy byla průměrná spotřeba 4,15 hektolitru vody. Za posledních deset let také klesla spotřeba energie v přepočtu na vyrobený hektolitr o čtvrtinu. Na středečním semináři v Poslanecké sněmovně to uvedli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Řada pivovarů má podle svazu ambici dosáhnout uhlíkové neutrality.

Data pocházejí z průzkumu mezi členskými pivovary svazu, mezi kterými je mimo jiné 26 pivovarských společností. Výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová na semináři řekla, že péče o krajinu a přírodní zdroje je pro pivovarnický obor prioritou a sektor v posledních deseti letech prošel řadou inovací, díky kterým se spotřeba energie nebo vody snížila. "Pivovarnictví je bezodpadový obor, kde jsme schopni zpracovat všechny vedlejší druhotné suroviny zpracovat a vracet zpátky do přírody a zemědělcům," uvedla.

Upozornila také, že 95 procent surovin využívaných pro výrobu piva pochází od českých zemědělců. Kromě výroby se pivovary zaměřují na spotřebu a obaly. Podle svazu až 72 procent prodaného piva je ve vratných obalech, jako jsou lahve, sudy nebo pivní tanky. Pivovary zároveň hledají způsoby, jak zajistit recyklaci jednorázových obalů.

"Pivovarský obor je náročný na energie, ale zároveň je unikátní a my svůj příspěvek k udržitelnosti bereme vážně. Směřujeme k uhlíkové neutralitě, ale musíme zohlednit tradici, kterou ve výrobě máme, a musíme reflektovat klimatické změny," dodala Ferencová.

Svaz seminář koncipoval i jako výzvu k vládě, aby udržitelný rozvoj pivovarnictví podpořila. Uvítal by například, aby zákonodárci s pivovarníky diskutovali o implementaci evropské legislativy.

Vláda by podle svazu měla také podpořit pěstování lokálních surovin potřebných pro výrobu piva, protože ječmen ani chmel nemají dostatečně stabilní podmínky. Upozornil na to, že od roku 1993 se snížila plocha jarního ječmene o 50 procent a klimatické změny a sucho ovlivňují produkci chmele a dochází z výkyvům ve výnosech v řádu i desítek procent. Svaz také požaduje, aby stát podpořil financování zelených projektů pivovarů nebo sladoven.

Předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) uvedl, že je třeba zavádět opatření, která snižují dopady výroby piva na životní prostředí a zároveň respektují specifika českého piva. "Je to průmysl, který zaměstnává více lidí než Škoda Auto, tedy i s ohledem na zaměstnanost si pozornost zaslouží," řekl. Pivovary podle svazu zaměstnávají kolem 60 tisíc lidí.

Místopředseda výboru pro životní prostředí Jan Bureš (ODS) doplnil, že při vypisování dotačních titulů je potřeba zohledňovat specifika českého pivovarnictví, aby si české pivo udrželo konkurenceschopnost.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.04.2024 13:0710.647/10.647