Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Končí móda radlerů, velké pivovary jdou do ležáků a za studena chmelených piv

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Michal Šenk

● Roste spotřeba piva v maloobchodě, hospody se dále propadají.
● Vyšší je zájem o ležáky, cidery a nealko piva.
● Více piva se prodává v plechovkách.

Poprvé za posledních deset let se loni v Česku zastavil pokles spotřeby výčepního piva. Meziročně se ho vypilo o necelé procento víc. "Přitom se tak nestalo na úkor ležáků, jejichž spotřeba rovněž mírně vzrostla," říká výkonná ředitelka Svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

"Lidé ovšem zatím nenašli cestu zpět do hospod a dávají přednost konzumaci baleného piva doma," konstatuje Ferencová. V hospodách je pak znatelné rozšiřování tankového piva.

Podle analýzy společnosti Nielsen dosáhly za posledních dvanáct měsíců od června 2016 do května 2017 maloobchodní tržby za pivo v Česku 16,4 miliardy korun. Meziročně šlo o jednoprocentní nárůst.

"Při přepočtu na obyvatele vychází průměrná týdenní spotřeba piva koupeného v obchodě na tři půllitry," poznamenává konzultant Nielsenu Michal Elšík. "Nejvíc rostla spotřeba ležáků, o víc než desetinu," dodává. Průměrná cena ležáku v obchodech podle Nielsenu byla 15,70 koruny, výčepní pivo stálo 9,40 koruny.

Za studena chmelené
Chmelení za studena, nejčastěji formou přidávání šišek chmele do prokvašeného nebo již uvařeného piva, je nejrozšířenější ve Velké Británii. Hojně se s touto metodou pracuje také v USA. V posledních měsících více proniká i na tuzemský trh. Aktuálně jej do nabídky zařadil největší domácí pivovar Plzeňský Prazdroj.

K "přichmelení" je použita speciální aromatická odrůda chmele Sorachi Ace. Pod značkou Excelent Ice Beer je od června k dostání v síti obchodů Tesco, k mání bude také na festivalech Colours of Ostrava nebo Beats for Love. Pivovar Heineken pak pod značkou Ležák za studena chmelený z Krušovic po dvouletém vývoji přinesl tuto novinku na začátku roku. Používá pro ni žatecký poloraný červeňák.

"My tuto metodu využíváme u svých značek dlouhodobě, v poslední době - hlavně s rozšířením piv typu IPA - se stala populární. Chmelení za studena pomáhá zvýraznění a sofistikaci chmelového aroma a hořkosti. Podporuje také pěnivost piva," popisuje vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.

Zájem o klasické ležáky
"Předpokládáme, že spotřeba piva v Česku neporoste, konzumenti budou i nadále preferovat tradiční ležák, a to zejména na úkor výčepních piv," soudí mluvčí společnosti Pivovary Lobkowicz Group Jan Novák.

"Nejvíce táhnou prémiová piva. Ležáku Pilsner Urquell loni spotřebitelé na českém trhu vypili v meziročním srovnání o sedm procent více a velký úspěch zaznamenaly také ležáky Velkopopovického kozla, Radegastu a Gambrinusu," přidává mluvčí Plzeňského
Prazdroje Jitka Němečková.

Spotřeba vícestupňových piv roste bezpochyby i kvůli dobré ekonomické situaci v zemi. Zároveň to nahrává pivovarům, neboť tato piva prodávají dráž než běžné desítky.

Radlery vycházejí z módy
Čísla spotřeby míchaných nápojů na bázi piva, pivních mixů, za loňský rok ukazují, že jejich obliba u Čechů klesá. Podle Svazu pivovarů a sladoven se jich v Česku loni prodalo 232 tisíc hektolitrů, nejméně za posledních pět let.

"Lidé se zase vracejí ke klasickým pivům," pozoruje ředitelka Svazu pivovarů a sladoven Ferencová.

"Vlna ochucených radlerů již opadla, lidé - když už - dávají přednost ochuceným variantám nealkoholických piv," říká za Pivovary Lobkowicz Group jejich mluvčí Novák.

Ještě před pár lety přitom experti na pivní trh předpovídali, že výhledově bude podíl pivních mixů na celkové spotřebě kolem deseti procent, jak tomu je například v Německu či Rakousku, kde jsou tyto nápoje populární.

Setrvalý růst spotřeby ciderů
Cidery jsou kategorií, která se do Česka v posledních letech rozšířila z Velké Británie. A na rozdíl od radlerů poptávka po nich stále zajímavě roste.

"Cidery jsou jednou z nejdynamičtěji rostoucích kategorií současnosti. Prodeje naší značky Kingswood loni oproti roku 2015 stouply o pětinu," říká mluvčí Prazdroje Němečková s tím, že další značka Frisco, která se donedávna prezentovala jako sladový nápoj, změnila svůj profil na cider. Další známá značka ciderů Strongbow podle mluvčí Heinekenu Jany Pikardové loni také mírně posílila.

Rostoucí prodeje nealko piva
Nejrozšířenější nealko pivo, Birell, loni podle mluvčí Prazdroje posílilo prodeje meziročně o deset procent. A pivovary Staropramen podle jejich ředitele Petra Kovaříka letos nejvíce investují právě do nealkoholických verzí pod obchodní značkou Cool.

"Tam vidíme příležitost, tam jde svět pivních mixů," soudí Kovařík. Nealkoholická piva jsou logickou odpovědí na moderní životní styl, shodují se lidé z pivní branže, a u Čechů, národu pivařů, budou dál bodovat.

Do čeho investují velké pivovary?
U mainstreamových pivovarů bylo v poslední době rušno. Prazdroj má nového majitele v podobě japonské skupiny Asahi Breweries, národní podnik Budějovický Budvar má po mnoha letech nového ředitele Petra Žáčka, který deklaroval zásadní zaměření firmy směrem k exportním trhům. Nové vedení má i Staropramen v podobě už zmíněného ředitele Petra Kovaříka.

Investice, které napovídají o směřování jednotlivých velkých pivovarů, pak v mnoha případech kopírují další trendy trhu.

Skupina Pivovary Lobkowicz vlastněná společností CEFC China, investovala do plechovkové linky. Nová technologie byla nedávno instalována v pivovaru Protivín. V plechovkách se dnes prodá zhruba každé desáté pivo v maloobchodě a podíl dlouhodobě roste.

Heineken v pivovaru Velké Březno právě dokončuje výstavbu distribučního centra. Tam jej přesune z Ústí nad Labem. Jde o investici za téměř 100 milionů korun.

A Budvar pak nejen že investuje do svého exportu, ale rozšiřuje nabídku i o importní pivo. Britská značka London Pride je čerstvě k dostání v partnerských hospodách Budvaru. Firma počítá s tím, že půjde o sezonní záležitost, která bude k mání zatím do srpna. Servírovat se bude tradičně po anglicku - v pintách.

Japonci pijí Prazdroj za 500 korun. Ležák však roste hlavně v Koreji

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:iDENS.czAutor:Filip Horáček

Ležák z Plzně zná v Japonsku každý pivař, masově dovážet se tam ale nezačne ani poté, co Prazdroj převzali manažeři z pivovarské skupiny Asahi. Ta naopak věří, že Evropanům může zachutnat japonské pivo Super Dry.

Se vstupem holdingu, který ze šedesáti procent živí právě pivo, do evropského pivovarnictví, tak žádné zemětřesení nepřijde. Nechystá se masivní expanze českého piva do Japonska, ani toho japonského do střední Evropy.

„Expandování prémiových piv včetně Pilsner Urquell lokálně je to, co chceme dělat,“ sdělil novinářům na setkání v Plzeňském Prazdroji Akiyoshi Koji, prezident a provozní ředitel Asahi Group Holdings.

„Nekoupili jsme evropské pivovary kvůli expanzi značky Super Dry, ale kvůli tomu, abychom udrželi a rozvíjeli pivní tradici v pěti zemích,“ dodal.

Japonci jsou na své nejprodávanější pivo Asahi Super Dry hrdí. V zemi vycházejícího slunce tento populární ležák před lety pozvedl upadající věhlas pivovaru, který přicházel o tržní podíly. V Evropě takový úspěch nemůže zopakovat, naději ale Japonci neztrácejí. „Věříme, že se Asahi v regionu může stát skutečně konkurenčním prémiovým pivem,“ řekl.

Toto pivo pro Evropu se zatím vyrábí v malých objemech pod pražským Staropramenem, vedení skupiny Asahi však už dalo najevo, že výrobu od svého rivala přesune do Itálie (více čtěte zde). Je to zatím největší změna od březnového vstupu Asahi do pivovarů v pěti evropských zemích.

Japonští majitelé dávali na tiskové konferenci najevo velký respekt k plzeňskému pivu. Nově vzniklá společnosti Asahi Breweries Europe (ABEL), kterou vede bývalý šéf Prazdroje Paolo Lanzarotti, má být inspirací pro ostatní získané pivovary ze střední a východní Evropě. Tedy pro pivovary v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku a především pak pro jejich prémiové ležáky Žubr, Šariš, Dreher a Ursus.

„V mezinárodní expanzi chceme s ostatními značkami následovat úspěšnou strategii Plzeňského Prazdroje,“ předeslal Lanzarotti. Velký potenciál k růstu vidí třeba v ležáku Šariš na domovském Slovensku, kde však má celkově pivo poměrně malý podíl na prodeji nápojů.

Legenda za pět set korun
Vykročit více do světa mají i značky Prazdroje, zejména ležáky. Za hranicemi se daří hlavně Velkopopovickému Kozlu, kterého si nejvíc oblíbili Rusové, ale i Prazdroji. Ten je nejsilnější dovozovou prémiovou značkou v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Gambrinus má však zůstat doma.

Větší potenciál k expanzi má s novým vlastníkem plzeňské pivo také v Asii. Zajímavá je miliardová Čína nebo Jižní Korea, kde loni prodeje Pilsner Urquell narostly o 58 procent a prodeje Kozla o 159 procent. Top exportními destinacemi Pilsneru bylo Německo s nárůstem 3 procenta a Slovensko s nárůstem 6,6 procenta. Kozel však na Slovensku propadl o 5,3 procenta.

Jiná je situace v Japonsku. Obyvatelé země vycházejícího slunce jsou věrní svému domovskému ležáku Super Dry. I ten se však v posledních letech prodával méně. „Každý, kdo v Japonsku pije pivo, zná značku Pilsner Urquell. Chceme, aby bylo dál toto pivo vnímáno jako superprémiové. Nebudeme ale za každou cenu navyšovat objemy dodávek,“ popsal Akiyoshi Koji. Půllitr Prazdroje v Japonsku vyjde v přepočtu na 500 Kč, i za Kozla však vydají stokoruny.

Jednoduchý pro pivovary není ani indický trh s více než miliardou obyvatel. Velmi vysoká spotřební daň z objemu staví pivo do velké nevýhody oproti lihovinám a stává se luxusním zbožím.

Podle Tomáše Maiera z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity může být jedním z přínosů japonské akvizice největšího českého pivovaru zvýšení vývozu chmele do Japonska. Země už teď odebírá z ČR nejvíce této komodity. Asahi to nevyloučila. „S kolegy v Tokiu se bavíme o tom, které značky potřebují český chmel a které by ho navíc mohly využívat,“ komentoval to Paolo Lanzarotti.

Plechovky pro sběratele
Jedno se zdá jako jisté. Žádné velké změny v evropském pivovarnictví s novým majitelem nenastanou. Pivovary se dál budou snažit získat nové zákazníky, nebo alespoň udržet ty stávající, nabídkou speciálů a řemeslných piv. Je to logické, přinášejí totiž vyšší zisky.

Marketingový ředitel Prazdroje Grant McKenzie to ilustroval na úspěchu piva Radegast Ryze Hořká 12. „Před třemi lety jsme změnili recepturu. Teď je pivo sice dražší, ale jeho prodej se zvýšil o 40 procent,“ řekl. Nejen ve středoevropském regionu, ale globálně rostou prodeje nepasterizovaného piva.

Společným jmenovatelem strategie pivovarů pod japonským velením bude i posílení marketingových aktivit. Aby uspěli, vymýšlejí speciální akce a limitované edice piv. Prazdroj chystá spustit novou plnící linku na plechovky za tři sta milionů korun. Popularita plechovkových piv roste. Pivovar ale počítá i s tím, že bude plnit plechovky o objemu 0,75 litrů nebo 0,2 litrů.

Prazdroj má novou plechovkovou linku na stáčení Pilsneru Urquell za 300 milionů

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTKPrazdroj

Plzeňský Prazdroj, který letos 31. března převzala japonská skupina Asahi, dokončil linku na stáčení piva Pilsner Urquell do plechovkových obalů za více než 300 milionů Kč. Spustí ji příští týden. Dále připravuje rozšíření varny Pilsneru Urquell, který chápe nový vlastník jako superprémiové pivo a chce ho více vyvážet do Asie a Evropy. Skupina SAB, která vlastnila plzeňský pivovar do loňska 17 let, investovala od roku 1999 do Plzně, Velkých Popovic a Nošovic celkem 25 miliard Kč.

ČTK to řekli ČTK marketingový ředitel Asahi Breweries Europe (ABEL) Grant McKenzie a Drahomíra Mandíková, ředitelka komunikace ABEL, která dále vlastní pivovary na Slovensku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku. "Máme plánované investice v pivovaru Pilsner Urquell, protože vidíme velký potenciál růstu, a to v Asii a také v Evropě," řekl McKenzie. Podle Mandíkové už první investice běží. Plechovková linka je největší letošní akcí. "Dosud jsme měli možnost stáčet jen do půllitrových a třetinkových obalů. Teď tam budeme mít velkou 0,75 litru a malou dvoudecilitrovou a 0,25 litru," uvedla Mandíková. Malé obaly jsou také na Birell a větší retro plechovka pro Pilsner Urquell, doplnil McKenzie. Pivo v plechovkách tvoří v ČR 11 až 12 procent, u produktů Prazdroje 14 až 15 procent.

Prazdroj rozšíří za stovky milionů korun varnu Pilsner Urquell až o 40 procent. Práce začnou letos po letní sezoně a skončí příští rok. Přípravy trvaly několik let s tím, že prodej Pilsneru Urquell v ČR i v cizině roste podle McKenzieho od roku 2002. "Investice krásně zapadá i do očekávání Asahi," uvedla Mandíková. Kapacita výroby Pilsneru Urquell je podle McKenzieho naplněná z 90 procent. "Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel jsou pro Asahi velmi důležité a vidí velkou budoucnost v Asii i v Evropě. Potenciál je obrovský," řekl. Nedokázal odhadnout, kam se chce pivovar s vývozem dostat, záleží na tom, jak se bude dařit v Asii.

Pilsner Urquell je podle člena představenstva a ředitele evropských podniků Rjúiči Kitagawy v Japonsku velmi známý, ale Asahi chce posilovat reputaci této superprémiové značky. Japonci mají pivo rádi a na česká piva podle něj takříkajíc slyší. Pilsneru Urquell se prodají v Japonsku tisíce hektolitrů ročně, spíše v lahvích. Silná je podle McKenzieho Jižní Korea, kde se letos meziročně zvýší prodej o 40 procent na 60.000 hektolitrů, téměř polovinu má tvořit Kozel. Půllitr plzeňského piva, které je dvojkou v importovaných pivech za Asahi Super Dry, tam přitom stojí až 500 korun.

"Protože tamní spotřebitelé jsou velmi podobní, vidíme velký potenciál také v Japonsku," řekl. Pilsner Urquell 0,4 litru tam stojí až 280 Kč. Importovaným pivům vévodí Heineken, druhý je americký Budweiser; do čtyř let chce být první plzeňské pivo. Kitagawa uvedl, že se spotřeba piva v Japonsku nehýbe, oproti ČR je třetinová. Asahi plánuje zvýšit export z 26 na 40 procent. Velkou šanci má také v Číně. Asahi prodává ročně téměř 21 milionu hektolitrů piva. Prazdroj loni prodal v ČR a v cizině téměř 11 milionů hektolitrů piva, o necelý milion hektolitrů víc než v roce 2015. Vývoz Pilsneru Urquell vzrostl meziročně o deset procent na 970.000 hektolitrů.

Víte, co se stane s vaším tělem, když budete pít každý den pivo? Tohle vás překvapí

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:iPříběh

Pivaři by se jistě z našeho článku radovali. Dnes vám představíme pozitiva, která přináší konzumace tohoto zlatavého moku, který je v naší republice hodně oblíbený. Známé jsou jeho příznivé účinky, jako je předcházení vzniku řídnutí kostí, vysokého krevního tlaku, vznik kamenů žlučníku a ledvin, nemocí srdce a cév, zlepšení trávení. I mozek je z tohoto moku nadšen, klesá vznik různých typů demencí.

Víte před čím nás pravidelné pití piva může ještě ochránit?
Přínos pití piva pro organismus
Riziko vzniku infarktu myokardu klesá s pravidelnou konzumací piva až o šedesát procent oproti lidem, kteří pijí pivo výjimečně nebo vůbec.
Pivo v sobě ukrývá také zástupce mnoha důležitých vitamínů potřebných pro funkci našeho těla. Jedná se o vitaminy řady B a to B1,B2,B6,B12. Pokud se zaměříme na vitamín B6 ve vodě a v pivu, dojdeme na zajímavé zjištění. Pivo ho má v sobě obsaženo až o třetinu více!
Konzumace pivního moku snižuje cholesterol.
Také co se týče močových cest a ledvin, předcházíme konzumací piva vzniku močových usazenin a následných nepříjemných ledvinových kamenů, zde jsme také na poklesu vzniku kamenů až o 40%.
I pleť a pokožka je díky konzumaci piva zvláčněná a příjemně vyživená, což poznáme již při pouhém dotyku. Potlačuje i výskyt obávaného tmavého zbarvení, tzv. pigmentových skvrn.
Pivo je skvělá prevence proti trombolickým příhodám.
Před hypnotiky zkuste dát přednost pití piva, usnadňuje usnutí i podpoří kvalitu Vašeho spánku díky obsahu látky zvané Lactoflavin.

Na duševní problémy, jako jsou stresy a pocity úzkosti je doporučeno vypít denně asi 300ml piva.
I naše kosti budou silnější a náchylnost ke zlomeninám se sníží. Za to vděčíme křemíku obsaženém v pivu. Také v seniorském věku tolik obávaná demence a Alzheimerova choroba není takovým rizikem jako u pivních abstinentů.

Dvě zlaté pro ležáky z Budějovic

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Techmagazín.czBudvar

V celosvětové soutěži pro hodnocení kvality výrobků Monde Selection byly vybrány dva ležáky z Budějovického Budvaru. Z hodnocených 326 produktů v kategorii piva z 98 pivovarů z 67 zemí si dvě ze zlatých medailí odnesly světlý ležák Budweiser Budvar a světlý ležák Pardál Echt.

Soutěž organizuje belgický International Quality Institute a patří mezi největší na světě. Letos bylo do soutěže přihlášeno 2965 produktů od 966 výrobců z 89 zemí. V kategorii piva bylo hodnoceno 326 vzorků z 98 pivovarů v 67 zemích.

Světlý ležák Budweiser Budvar je vlajkovým produktem pivovaru Budějovický Budvar. Vyváží se do téměř 80 států a na celkovém exportu piva z ČR se podílí více než jednou pětinou. V soutěži Monde Selection získává medaile opakovaně: od roku 1987 to je celkem devět zlatých a tři stříbrné medaile. Pardál Echt se vyrábí od roku 2009 a je určený především pro zákazníky v České republice. V Monde Selection získal již tři zlaté medaile.

„Zlaté medaile z Monde Selection jsou dobrou zprávou především pro naše zákazníky. Analýzy prováděl Institut Meurice, který patří mezi světově uznávané autority v oblasti pivovarnictví. Naše pivo získává medaile Monde Selection opakovaně již od roku 1987, což je pro spotřebitele jasným důkazem dlouhodobé vynikající kvality našeho piva,“ říká Ing. Adam Brož, Ph.D., MBA, sládek Budějovického Budvaru.

Monde Selection patří mezi nejprestižnější a největší mezinárodní soutěže pro hodnocení kvality a letos proběhl již její 56. ročník. U piva se hodnocení skládá z odborného posouzení senzorických vlastností, laboratorních rozborů, mikrobiologických testů a také kvality obalů. Hodnoceno bylo 20 parametrů. Degustace piva prováděla porota složená z expertů z pivovarnického průmyslu, vysokoškolských profesorů a profesionálních degustátorů. Odborným garantem hodnocení piva byl belgický Institut Meurice, který je světově uznávanou autoritou v oboru pivovarnictví a kvasné technologie.

Ledecký, UDG, Wohnout... a dobré pivo? Nový Jičín ožije Pivobraním

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Novojíčínský deníkAutor:Adam Knesl

Novojičínské náměstí bude už zítra, v sobotu 24. června, patřit pátému ročníku akce Pivobraní. Kromě sto druhů piv se návštěvníci mohou těšit i na koncerty a bohatý doprovodný program.

Češi pivo milují a za dobrým pěnivým mokem si vždycky cestu rádi najdou. Svědčí o tom i novojičínské Pivobraní, na které loni zavítalo 13 tisíc lidí. Bude rekord letos překonán?

Na Masarykově náměstí se představí bezmála pětadvacet minipivovarů z našeho regionu, ale také z Polska, Německa, Belgie a Francie.

„Letos poprvé přijedou zástupci partnerských měst italské Novellary a francouzského Epinal. V nabídce bude více než sto druhů piv. Součástí festivalu zlatavého moku jsou již tradičně soutěže a doprovodný program s koncerty, na kterých vystoupí například Janek Ledecký, kapela UDG nebo skupina Wohnout," láká na akci Marie Machková, mluvčí města Nový Jičín.

Zástupci partnerských měst z Itálie respektive Francie nepřijedou do města s prázdnou a návštěvníkům nabídnou gastropochoutky z jejich kuchyně. „Letos poprvé představíme veřejnosti také naše dvě partnerská města. Návštěvníci budou moci ochutnat pivo z Epinalu a Novellara přiveze parmezán, melouny a jiné pochutiny," uvedla vedoucí z pořádajícího novojičínského návštěvnického centra Radka Bobková.

Pivobraní zdaleka nebude jen pro milovníky oblíbeného chmelového nápoje, zábavný a kulturní program organizátoři připravili pro celé rodiny a všechny generace. „Na náměstí se bude skládat obří domino, k dispozici bude simulátor rodeo wurst, atrakce, která funguje na stejném principu jako elektrický býk, ale nabízí jiný design. Bude zde také simulátor jízdy na závodní motorce ve 3D provedení, kadeřníci předvedou netradiční účesy, veřejnost může vyzkoušet třpytivé tetování nebo malování na obličej," vyjmenovává mluvčí s tím, že ani letos nebude chybět pivní soutěž běh kolem kašny s pivní šerpou.

„Tento rok jsme místo klasických kelímků zajistili ekologické vratné kelímky. Při koupi nápoje uhradí zákazník zálohu 50 korun. Při každém dalším nákupu bude nepoškozený použitý kelímek vyměněn za čistý. V rohu náměstí bude stan, kde se kelímky budou zpětně vykupovat, pokud si návštěvník nebude chtít kelímek ponechat na památku," doplnila Bobková.

Pivobraní v Novém Jičíně je každým rokem stále populárnější. Čísla mluví za vše. Na první ročník dorazilo 5 tisíc lidí, ten loňský si nenechalo ujít 13 tisíc návštěvníků, kteří vypili přes sto hektolitrů piva. „Během pěti let se z novojičínského Pivobraní stala akce, která programem i počtem návštěvníků překročila hranice města," dodává Marie Machková.

Svijany dovezou rekreantům v Chorvatsku pivo až na místo jejich pobytu

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Pivovar SvijanyAutor:Luboš SpálovskýSvijany

Jadran bude od letošní sezóny v létě ještě více české moře, než dosud. Nejen očekávané tři čtvrtě milionu českých turistů, ale i všichni ostatní návštěvníci chorvatských letovisek v severní a střední Dalmácii od Zadaru po Gradac si budou moci dopřávat tradiční české pivo přímo v místě svého pobytu. Postará se o to společnost J.T. d.o.o., která dodává svijanské pivo nejen do vybraných chorvatských restaurací, ale na objednávku jednotlivým zájemcům i přímo do jejich hotelového pokoje nebo kempu.

„České pivo je v Chorvatsku obecně velice oblíbené, nejvíce ho však ve svém druhém letním domově postrádají čeští turisté. Abychom jim dovolenou u moře zpříjemnili, nabízíme jim pronájem výčepního zařízení a rozvážku sudového piva až přímo na místo jejich pobytu. Od letoška už nemusí v kufru pracně hledat místo na basu piv, aby si mohli dát studené Svijany na pláži,“ řekl Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany, která od června drží v loni založené společnosti majoritní podíl. „Zatím je služba dostupná jen v Dalmácii, ale do budoucna ji rozšíříme i na Záhřeb, Istrijský poloostrov, Slavonii, Dubrovník a okolí. Předběžně již také jednáme s velkoobchody v Bosně a Herzegovině a Černé Hoře,“ dodal.

Společnost již zásobuje několik chorvatských restaurací sudovými svijanskými pivy „450“, Svijanský Máz a Svijanská Kněžna a v nejoblíbenější české dovolenkové destinaci distribuuje i několik druhů lahvového svijanského piva. V rámci nové služby „Točené v Chorvatsku“ nyní turistům nabízí i dovoz malých soudků a píp přímo až do jejich apartmánu. „Po objednávce na internetové adrese www.tocenevchorvatsku.cz se se zákazníkem spojíme a domluvíme přesný termín dovozu. Vše dovezeme a po skončení dovolené zase odvezeme. Zákazníci nemusí skládat žádnou zálohu, vše probíhá na základě smlouvy v češtině. Nejenže si pak mohou točit pivo přímo na místě svého pobytu, ale vyjde je jen asi na polovinu ceny, kterou by platili v restauraci. Jediné, co potřebují, jsou vlastní sklenice,“ řekl zakladatel společnosti Jan Trojan.

Zatím je služba „Točené v Chorvatsku“ určena jen pro české zákazníky. Společnost však podle Romana Havlíka hodlá těžit z renomé českého piva v zemi a službu v dohledné době rozšířit i na domácí chorvatskou klientelu. Souběžně s tím bude rozšiřovat i počet restaurací, v nichž bude svijanské pivo k dostání a upevňovat tak postavení značky na chorvatském trhu.

Dosud je hlavním exportním trhem svijanského pivovaru Slovensko, kam již směřuje zhruba dvacetina jeho produkce. Zvýšení objemu exportu na západoevropské trhy si pivovar slibuje od zprovoznění nové plnicí linky plechovek v druhé polovině letošního roku, která je vůbec největší investicí v celé historii pivovaru.

Už jste pili ráznou desítku? Radegast přichází s novým výčepním pivem

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš Svoboda

Desítka má být na žízeň a dvanáctka na vychutnání a posezení u piva. S tím budou souhlasit asi všichni pivaři. Známého kréda se snaží držet i nošovický pivovar Radegast, který aktuálně uvádí na trh novinku zvanou "Rázná 10".

Jde o zástupce segmentu klasického světlého výčepního piva, které by však mělo zaujmout výraznější a plnější chutí. Takový je totiž současný trend. Pivaři jsou stále náročnější a chtějí do svých půllitrů načepovat především zajímavý chuťový zážitek.

Pivovar Radegast, který původní Nošovickou desítku poprvé uvařil už v roce 1970, trvá na tradičním dělení českého pivního trhu na desítky a dvanáctky. Do kompromisních řešení v podobě jedenáctek se pouštět nehodlá, přestože výčepní pivo je spíše ve stínu stále oblíbenějších ležáků.

„S ústupem tradiční pivní kategorie jsme se nechtěli smířit. Vyslyšeli jsme přání pivařů, aby si mohli vychutnat plnější a bohatší chuť i u výčepního piva, a rozhodli se uvařit novou Ráznou 10. Naše novinka přináší nekompromisní hořké osvěžení s plnějším chuťovým profilem, než je u desítek obvyklé,“ prohlásil v oficiálně zprávě sládek Radegastu Petr Kwaczek.

Novou recepturu piva, které je uvařeno z vybraných tuzemských odrůd sladovnického ječmene a vyšších dávek tří odrůd chmele, připravoval a testoval několik měsíců.

Senzorické testy mezi pivaři mimo jiné ukázaly, že díky skladbě chmele a trojitému chmelení má nová desítka intenzivnější chmelové aroma a vyšší hořkost vyváženou vyšší plností v porovnání s původní desítkou. Radegast tak pokračuje ve vývoji, který začal v roce 2014 uvedením nové dvanáctky zvané Ryze Hořká.

„Od uvedení na trh se její výstav každoročně zvyšuje. V loňském roce byl meziroční nárůst téměř 10 % a oproti původnímu ležáku Radegast Premium byl v loňském roce výstav o 18 % vyšší. Velký úspěch se tak kromě spokojenosti pivařů zobrazil i ve výborných výsledcích v hospodách a maloobchodní síti,“ doplnil manažer pivovaru Ivo Kaňák s tím, že jde o druhou nejoblíbenější dvanáctku na trhu.

Nová Rázná 10 bude na čepu v moravských i českých hospodách a zamíří také do obchodů v lahvích a plechovkách, a to za stejnou cenu jako ta dosavadní.

Ochutnejte Smíchov, první desítku v Čechách

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:České nápojeStaropramen

Že je desítka mezi českými pivaři pivem zdaleka nejoblíbenějším, to ví asi každý. Že se ovšem výčepní pivo tak, jak ho známe dnes, zrodilo přesně před 140 lety na Smíchově, to už ví asi málokdo. Perfektně prokvašenou říznou desítku, která se stala vzorem celé kategorie, uvařil sládek Michael Trnka ve Smíchovském pivovaru v roce 1877.

Výčepní pivo ze Staropramenu, které od letošního jara najdete v obchodech i v restauracích pod staronovým názvem Smíchov, je osvěžující variantou pro horké letní večery nebo na podpoření chuti vydatného oběda. Vyniká sladovou vůní a chmelovým aroma, jemnou příjemně doznívající hořkostí a čistou osvěžující pivní chutí. Jeho dobrá pitelnost ho předurčuje k dlouhým večerům s přáteli nebo k rodinným oslavám.

Tak využijte dlouhých letních večerů a vyrazte ochutnat pivo, které před téměř jedním a půl stoletím formovalo celou pivní kategorii. V červenci na vás také čeká speciální várka Smíchova Nefiltrovaný a to v 600 vybraných hospodách a restauracích. Zkuste perfektně ošetřený Smíchov v té nejvyšší kvalitě v jedné ze značkových restaurací Staropramen - Potrefená husa, Naše Hospoda nebo Vinohradský Parlament.

Gambrinus den opět zve na největší pivní zahrádku

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Plzeňský deníkGambrinus

Už víte, co budete dělat v sobotu 24. června?
Lákavou pozvánku si pro vás připravil sládek pivovaru Gambrinus Pavel Zítek: „Vyrazte spolu s námi do plzeňských ulic na druhý ročník pivního festivalu Gambrinus den. Kromě skvělého tankového piva čepovaného do skla se můžete těšit také na živé finále Mistrů výčepních, školu čepování, bohatý hudební program i speciální festivalovou várku. A večer budu velmi rád, když si se mnou připijete na náměstí Republiky, a společně se tak pokusíme o rekord v největším počtu přiťuknutí."

Co je Gambrinus den?
Na Gambrinus den celá Plzeň slaví. Z našeho města se stane největší pivní zahrádka v celé České republice, na níž se potkají všichni Plzeňáci. Ven se přesouvají také ty nejlepší místní Gambrinus hospody a jejich výčepní, kteří se o naše pivo s láskou starají. Můžu tedy zaručit, že si návštěvníci dozajista pochutnají na špičkově načepovaném pivu přímo z tanků, které chutná jako u nás v pivovaru. Speciální pro Gambrinus den je také to, že se pivo čepuje do skla, což se vám většinou na venkovním festivalu nestane.

Letos se koná již druhý ročník, čekají na návštěvníky nějaké novinky?
První ročník Gambrinus dne se vydařil snad ještě lépe, než jsme si vůbec troufli doufat. Pozitivní reakce Plzeňáků a jejich hojná účast nás velmi potěšily, a proto chceme letos všem dopřát ještě více skvěle načepovaného piva a dobré zábavy. Festival bude letos celkově větší. Rozšířili jsme počet festivalových zón a pro návštěvníky jsme připravili speciální pivní program.

Proč by si Plzeňáci neměli festival nechat ujít?
Protože je to jediný den v roce, kdy se vše točí okolo skvělého piva a Plzně. Jen pro tento den bude připravena speciální várka Festivalové nefiltrované 12, která má díky přítomnosti pivovarských kvasinek výjimečně plnou chuť. Poprvé před zraky diváků se odehraje finále celostátního klání Mistrů výčepních Gambrinus, návštěvníci festivalu si budou moci vyzkoušet i školu čepování a večer si všichni společně připijeme a pokusíme se překonat rekord v největším počtu přiťuknutí. Tímto tedy všechny Plzeňáky srdečně zvu na Gambrinus den!

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.04.2018 21:506.160/6.160