Historie a současnost Pivovaru Pardubice

Vaření piva má v Pardubicích staletou tradici a sahá až do počátku 14.století. V roce 1491 zakoupil Pardubice od pánů z Pardubic nejbohatší moravský velmož v zemi, Vilém z Pernštejna, který si je vyvolil za centrum velkého panství a začal na počátku 16.století rozvíjet v Pardubicích pivovarnictví. Právo vařit pivo se zpravidla pojilo k přesně vymezenému počtu měšťanských domů a bylo rozšířeno i v okolních vesnicích. V těchto letech byly v Pardubicích 4 pivovary-městský, obecní, zámecký a farní.

V pivovaru, předaném roku 1531 do majetku obce, měli právo várky ti, kteří vlastnili ve městě dům. Vařilo se zde kvalitní světlé pivo, převyšující svou kvalitou pivovary v okolí, a byl stanoven i široký okruh hospod, které směly odebírat pivo jen z Pardubic. Od roku 1650 se stal měšťanskému pivovaru konkurencí pivovar zámecký. pivovar
Pardubičtí podnikatelé v oboru pivovarnictví se v té době rozhodli založit novou společnost - Akciový pivovar Pardubice. 29.ledna 1871 se sešlo komité a rozhodlo, že bude postaven nový, parostrojní pivovar. 20. června 1871 byla zvolena první správní rada a ze 17 kandidátů byl vybrán sládek František Chodounský z Protivína. Stavitelem pivovaru byl pan Štěpánek z Mladé Boleslavi. Výstavba byla dokončena 1.dubna 1872, tedy za necelý rok nákladem 272 305 zlatých a 67 krejcarů. 6.dubna byl pivovar vysvěcen a 8.dubna se začalo vařit pivo. První výstav byl 25.6.1872 a v tomto roce bylo prodáno asi 6 000 hl. Roční produkce byla 15 000 hl a byl to jeden z prvních moderních pivovarů ve východních Čechách. V roce 1928 vyprodukoval tento pivovar poprvé ve své historii více než 100 000 hl piva. Před tímto moderním pivovarem však existoval v Pardubicích Zámecký pivovar, založený dlouho před rokem 1749 s produkcí až 12 300 hl ročně, který v roce 1900 vyhořel a v roce 1909 v něm byla výroba piva zastavena.

1.října 1889 nastoupil nový sládek Alois Šimonek, který je tvůrcem pardubického 19o Portera. Jeho výroby začala v březnu 1890 a je oblíbenou značkou i dnes. Dosáhl nemalých úspěchů a vyznamenání v mezinárodním měřítku a to např.

*diplom se zlatou medailí na Všeobecné zemské výstavě v Praze r.1891
*diplom se stříbrnou medailí na Národopisné Českoslovanské v Praze r.1895
*čestný diplom se stříbrnou medailí na Krajinské hospodářské v Kutné Hoře r.1900
*Hours Consours v Pardubicích r.1903
*diplom se stříbrnou medailí na Mezinárodní výstavě pro prům.pivovarský ve Vídni 1904
*diplom se zlatou medailí na Mezinárodní výstavě umění kucherského ve Vídni 1906
*medaili Pražské obchodní a živnostenské komory na Okresní hospodářsko-průmyslové výstavě v Chrudimi r.1907
*prestižní cena „Sládkovo nejlepší“ v listopadu 1994 od severoamerického svazu nápojářů a potravinářů.

Hodnocení kvality Pardubického Portera ukazují nejlépe tyto zprávy, citujeme:
„V měsíci březnu roku 1890, tedy před 18 lety, započal Akciový pivovar v Pardubicích uváděti na trh specialitu tmavého, výjimečně silného, 19o piva, kterýžto druh dosud nikde na kontinentu nebyl vyráběn. pivovarZvoliv pro tuto svoji specialitu tmavého piva název Pardubický 19o Porter, obdržel výměrem městského úřadu královského komité města Pardubic „Půlkůň“ k označování svých výrobků. Ochranná známka tato registrována jest u Obchodní a Živnostenské komory v Praze na listech 325 čís.961 ze dne 19.července 1897.

Od prvopočátku výroby do dnešního dne potvrzují osvědčení odborníci i vynikající znalci, že specialita Pardubický 19o Porter stojí úplně bez konkurence, jak pro svou sílu, tak i pro svou výtečnou jakost.

„Tato specialita Pardubický 19o Porter uznána mnohými lékařskými autoritami za pivo zdravotní, nejprospěšnější lidskému zdraví, předčící a předstihující následkem svého bohatého obsahu extraktu sladového a své neobyčejné lahodné chuti veškerá soudobá tu-i cizozemská tmavá piva, doporučuje se lékařsky pro rekonvalescenty, chudokrevné a slabší osoby vůbec, jakožto osvěžující, sílící a trávení značnou měrou povzbuzující nápoj, nepostradatelný pro každého zdraví svého dbajícího“.


Zkoušené pivo „Porter“ z Akciového pivovaru v Pardubicích, barvy sytě černé, s hustou, zahnědlou pěnou, vyznamenává se velmi lahodnou, sladově nasládlou, při tom však příjemně osvěžující chutí, i jeví na jazyku neobyčejně vysokou chlebnatost.

Z provedeného chemického rozboru vysvítá, že pivo jest velmi silně zavařeno /na 19/, že prokvašení jeho jest středního stupně, procento cukru i bílkovin je vysoké, množství kyselin zcela přiměřené, viskozita pak neobyčejně značená, vesměs to vlastnosti, jež nejen vysokou chlebnatost a osvěžující chuť tohoto piva plně vysvětlují pivovara potvrzují, ale i po stránce zdravotní pivo co nejlépe odporučuji.

Na základě těchto fysikálních a chemických vlastností lze zkoušený „Porter“ označiti co výrobek vynikající jakosti, jenž s nejproslulejšími a nejsilnějšími pivy cizozemskými směle soutěžit může.

Originální černé 19 stupň.pivo je vařeno podle české receptury od roku 1891. Jeho jedinečná nezaměnitelná nasládlá chuť je dosahována neměnnou tradiční skladbou 4 druhů sladů – českého, bavorsko – mnichovského, karamelového a barevného. Chmelí se výhradně českým chmelem ze žatecké pěstební oblasti. Porter je nazýván právem českým originálem. S objemem alkoholu 8% se řadí mezi nejsilnější černá piva. Tuto sílu dosahuje dlouhým hlavním kvašením za studena a dlouhou dobou dokvašování, která je až 3x delší než u ostatních piv.

Výroba piva v Pardubickém pivovaru se neustále rozšiřovala a v roce 1900 byl výstav 49 219 hl. V říjnu téhož roku pivovar z části vyhořel, ale zásobování zákazníků nebylo přerušeno a v listopadu se opět začalo vařit pivo.

Kromě válečných let 1914-1918 se výstav piva neustále zvyšoval a v roce 1911 už dosáhl prodej 63 065 hl. Ve dvacátých letech tohoto století došlo v pivovaru k významným změnám, pivovarneboť do pivovaru byly vloženy další investice, byl upraven mimo jiné dvůr a okolí pivovaru. V roce 1928 vyprodukoval tento pivovar poprvé ve své historii více než 100 000 hl piva. Pivovar stále rozšiřoval okruh zákazníků, v roce 1930 bylo prodáno 94 746 hl. V té době pivovar poprvé exportoval do Francie, dále do Vídně, Terstu, Budapešti, Káhiry a Alexandrie.

Komplikace a změny v politickém vývoji na konci 30. let se dotkly také pivovaru. Vlivem válečných let poklesl prodej, vyrábělo se nízkostupňové pivo. V roce 1945 byl převeden pivovar do národní správy a roku 1949 znárodněn do firmy: Východočeské pivovary, národní podnik v Pardubicích.

Do roku 1960 byl místem podnikového ředitelství i pro ostatní pivovary Lanškroun, Česká Třebová, Choceň, Polička, Hlinsko, Golčův Jeníkov a Tupadly.

Organizačně od roku 1960 podléhal pod Východočeské pivovary v Hradci Králové až do svého osamostatnění 1. ledna 1993, kdy se stal znovu akciovou společností. V tomto období tj. 25.-27.10.1993 pořádal pivovar Pardubice „Pivovarsko-sladařské dny“ po dalších 62 letech. V roce 1993 dosáhl pivovar výroby 310 000 hl piva, 50 000 hl nealkoholických nápojů a pro vlastní potřebu 2 000 tun sladu.
Zdroj:Stránky Pivovaru Pardubice, 2015


K 31.3.2023 výroba piva v Pivovaru Pardubice oficiálně ukončena a vaření některých piv přesunuto do Pivovaru Ostravar.


Z posledního piva uvařeného v Pardubicích bude destilát

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.cz

Asi 27 tisíc litrů jedenáctistupňového piva Vilém a 24 tisíc litrů nefiltrované třináctky z pivovaru Pernštejn poslouží jako základ pro unikátní pálenku. Pardubický pivovar, který za několik týdnů ukončí svůj provoz, totiž nestihne všechno dosud uvařené pivo stočit do sudů a láhví.

„Když jsme se dozvěděli, že je možnost odkoupit toto přebytečné pivo, neváhali jsme ani chvíli. Napadlo nás, že z něj může vzniknout zajímavá pálenka, která ještě navíc bude vzpomínkou vaření piva v Pardubicích. Sama jsem v Pernštejnu pracovala a mám k němu vztah,“ říká vedoucí provozu hrobického lihovaru Sudlička Jana Scholzová.

Během jednoho dne tedy cisterny dovezly do lihovaru více než 50 tisíc litrů piva, které se okamžitě začalo destilovat. „Jednu cisternu jsme stáčeli přibližně dvě hodiny, potom auto opět vyrazilo do Pardubic. Samotná destilace trvala asi 30 hodin,“ uvedla Scholzová.

Je možné, že z části zlatavého moku vznikne pivní pálenka, z části potom může být whisky. „Vzhledem k tomu, jak rychlá to byla akce, ještě uvidíme, co se základním destilátem uděláme. Pokud by se destilát dal do sudů, bude zrání této pivní whisky trvat několik let,“ říká Scholzová. Podle ředitele a majitele lihovaru Sudlička Igora Čižmáře by mohlo vzniknout 2,5 tisíce absolutních litrů destilátu.

Vznikne speciální edice
Lihovar přemýšlí o vzniku speciální edice se speciálními etiketami, která bude připomínat pivovar Pernštejn, který minimálně na nějakou dobu přestane v Pardubicích fungovat. „Hlavním impulzem pro nás bylo uchování posledního piva. To tak zůstane v Pardubicích, jen v trochu jiné podobě,“ dodává Scholzová.

Pardubický pivovar byl založen v roce 1871 a první pivo se zde začalo vařit 8. dubna 1872, pivovar tedy nedávno slavil 150. výročí od založení. Předtím, než většinový podíl koupil Staropramen, vařil kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně a plánoval do 10 let produkci zdvojnásobit. Mezi nejznámější pardubická piva patří 19stupňový Porter, jehož výroba začala už v roce 1890 a jde o jedno z nejsilnějších českých piv.

O konci vaření piva informoval majitel pivovaru na podzim loňského roku v tiskové zprávě. „Představenstvo společnosti Pardubický pivovar včera svolalo valnou hromadu, které navrhne ukončení výroby k 31. březnu 2023. Produkci vybraných piv z Pardubického pivovaru by měl od dubna zajistit pivovar Ostravar spadající do skupiny Pivovary Staropramen,“ uvedla v listopadu Denisa Mylbachrová, manažerka komunikace a mluvčí společnosti Pivovary Staropramen.

Z posledního pardubického piva bude pálenka

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Josef Ženatý

Lihovar v Hrobicích na Pardubicku se rozhodl zachránit 60 tisíc litrů piva z pardubického pivovaru. Ten totiž za měsíc ukončí provoz a ne všechno vyrobené pivo by zaměstnanci stihli stočit do sudů a lahví. Z jedné z posledních várek v Pardubicích uvařeného piva, se tak stane pálenka.

„Tím, že pardubický pivovar končí, což všichni Pardubáci víme, jsme se dozvěděli, že je možnost získat pardubické pivo, které se nestihne stočit, a že bychom ho mohli nějakým způsobem odkoupit,“ říká vedoucí provozu hrobického lihovaru Jana Scholzová. Sama v pivovaru pracovala a propuštění zaměstnanci hledají uplatnění i v hrobickém lihovaru. Právě od nich se dozvěděli, že by mohli tisíce litrů piva „zachránit“.

Redaktor Josef Ženatý natáčel přímo na dvoře lihovaru, kam přijela cisterna, ze které se pivo přečerpávalo do tanků. „V tuto chvíli se přečerpává 27 tisíc litrů Viléma. Je to hotové pivo, protože výroba v pivovaru už nejede, takže ho nestihli zpracovat,“ dodává Scholzová. Kromě 11° Viléma lihovar odkoupil i nedokončenou třináctku.

Majitel lihovaru Igor Čižmář popisuje, jak z hotového piva budou dělat destilát: „V podstatě všechno, co má cukr, zkvasí a potom se dá zpracovat, tak i lihový výrobek, což pivo samozřejmě je, se dá dál zpracovat v podobě pivního destilátu.“ Desetitisíce litrů piva se z cisterny přečerpávají do velkokapacitních tanků. Odtamtud už pak pivo putuje trubkami rovnou do palírny a následně do destilační kolony. Ta zvládne zpracovat až 2000 litrů suroviny za hodinu.

Bude Vilém čekat v sudu?
Všechno se ale seběhlo velmi rychle, protože se o tisících litrech piva, které by jinak přišlo vniveč, dozvěděli teprve před týdnem. Není proto zatím ani přesně jasné, jak následnou pálenku v lihovaru zpracují. „Záleží, co se rozhodneme z toho zpracovat. To staření destilátu probíhá až řadu let. Pokud se rozhodneme to dát do sudu, jak se říká, tak to je rok až tři roky. Nicméně na dobré je třeba si počkat,“ říká majitel Igor Čižmář.

Jde tak symbolicky o zachování možná posledních litrů piva, které se v Pardubicích uvařilo. „Můžeme říct, že to pivo tímto krokem zůstane trvanlivé a záležet bude na zákaznících, jak dlouho,“ dodává s úsměvem Čižmář.

S tím souhlasí i provozní Jana Scholzová: „To bylo impulzem, který mě, jako Pardubáka, motivoval k tomu, abychom se do toho pustili. Protože si myslím, že je super, že se to pivo zachránilo a zůstane v Pardubicích. Sice v malinko jiné podobě, ale pořád v tom bude ten základ pardubického piva. Základ z Viléma a třináctky.“

Jaké druhy pálenky z pardubického piva vzniknou, zatím není úplně jasné. Jisté ale je, že pardubický pivovar ukončí k poslednímu březnu výrobu po 150 letech provozu. Pardubická piva tím ale neskončí, jen už nebudou tak úplně pardubická, protože se budou vařit jinde.

Pardubický pivovar přestane vařit pivo, část výroby přesune jinam

Publikováno:před rokemZdroj:ČT24Autor:ČTK

Pardubický pivovar ukončí výrobu piva k 31. březnu 2023. Její část patrně přesune do pivovaru Ostravar. Rozhodla o tom valná hromada. Majoritním vlastníkem je od roku 2019 skupina Pivovary Staropramen. O ukončení výroby rozhodla proto, že v důsledku pandemie a vypuknutí války na Ukrajině nemohla uskutečnit své plány na rozšíření nabídky regionálních značek i navýšení produkce skupiny. 

Pro 46 pracovníků firma připravila podpůrný program. Pivovar oslovuje místní podniky, které hledají zaměstnance, a spolupracuje s úřadem práce. V lednu se na setkání zaměstnanci dozvědí, jak si připravit životopis, jak se připravit na pohovor, řekla předsedkyně představenstva Pardubického pivovaru Petra Chovancová.

„Spousta zaměstnanců je u nás zaměstnána delší dobu a nemají s hledáním místa zkušenosti. K 31. březnu bude odcházet 32 lidí, další budou zůstávat déle, protože je pivovar potřeba konzervovat,“ dodala Chovancová.

Ukončení výroby automaticky neznamená zánik všech značek. Pivovar naopak zvažuje, že vybrané z nich zachová. Pokračovat chce také v existujících partnerstvích v regionu, uvedla skupina. „Uvažujeme o zahájení výroby v jednom z pivovarů, které vlastní Pivovary Staropramen, je více pravděpodobný Ostravar z důvodu blízkosti technologie a všech postupů,“ upřesnila Chovancová.

Představenstvo se bude zabývat dalším směřováním pivovaru, což zahrnuje další využití budov a areálu v Pardubicích. Pivovar vyrábí pivo desítky let, loni slavil 150. výročí existence. Nad koncem výroby vyslovilo zklamání například vedení města.

„Město Pardubice nemá v pardubickém pivovaru žádný majetkový podíl, a tudíž žádný vliv na chování a rozhodování majitele. Nicméně rozhodnutí o ukončení výroby nás mrzí. Jak z hlediska tradice, tak z hlediska pracovních míst, která zaniknou. Nicméně je nabíledni, že apel nebo žádost města nezpůsobí, že by představenstvo pivovaru svůj záměr přehodnotilo,“ řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

„Rozumíme tomu, že zastupitelům města není lhostejný osud pardubického piva ani další případné využití areálu pivovaru. Jsme připraveni se s nimi znovu setkat a prodiskutovat další strategické směřování,“ slíbila Chovancová.

Skupina uvedla, že za tři roky investovala do pivovaru více než sto milionů korun, chtěla posílit jeho pozici na tuzemském i zahraničních trzích. Investice putovaly jak do výrobních technologií, tak do samotných značek.

Pivovar vyráběl v době před pandemií kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně, v roce 2021 podrobné výsledky nezveřejnil. Vyrábí například řadu značky Pernštejn, čtrnáctistupňový Taxis nebo Porter, což je tmavé devatenáctistupňové pivo.

Staropramen rozhodl o konci Pardubického pivovaru, pivo přestane vařit na jaře

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.cz

Už je to definitivní. Pardubický pivovar založený v roce 1871 v březnu naplní poslední láhve a sudy. Výrobu ukončí k 31. březnu 2023 a část patrně přesune do pivovaru Ostravar. V pátek o tom rozhodla valná hromada. O konci výroby piva v Pardubicích informoval Staropramen už v půlce listopadu.

„Zástupcům města jsme osobně objasnili důvody, které nás vedly k návrhu ukončit výrobu v Pardubickém pivovaru. Rovněž jsme vysvětlili, že to nebylo jednoduché rozhodnutí zejména s ohledem na jeho zaměstnance,“ uvedla Petra Chovancová, předsedkyně představenstva Pardubického pivovaru a dodala, že společnost pro zhruba pět desítek pracovníků připravila podpůrný program.

K 31. březnu z pivovaru odejde 32 lidí, zbylí zaměstnanci budou pivovarské technologie konzervovat.

S rozhodnutím firmy se nechtěli zástupci města smířit. Navíc se o všem dozvěděli až z médií. S vedením pivovaru jednali minulý týden.

„Město Pardubice nemá v pardubickém pivovaru žádný majetkový podíl, a tudíž žádný vliv na chování a rozhodování majitele. Nicméně rozhodnutí o ukončení výroby nás jako zástupce města mrzí. Jak z hlediska tradice, tak z hlediska pracovních míst, která zaniknou. Nicméně je nabíledni, že apel nebo žádost města nezpůsobí, že by představenstvo pivovaru svůj záměr přehodnotilo,“ okomentoval jednání primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Na schůzce dále zaznělo, že hlavní akcionář do Pardubického pivovaru během tří let investoval více než 100 milionů korun s cílem posílit jeho pozici na tuzemském i zahraničních trzích. Investice putovaly jak do výrobních technologií, tak do samotných značek.

Svou roli podle majoritního vlastníka sehrála pandemie covidu-19 i válka na Ukrajině.

Značka piva přežije, když bude chutnat stejně
Ukončení výroby podle pivovaru automaticky neznamená zánik všech značek. Některé z nich by měly přežít. Do přesunu výroby jinam může zasáhnout víc faktorů.

„Uvažujeme o zahájení výroby v jednom z pivovarů, které vlastní Pivovary Staropramen, je více pravděpodobný Ostravar z důvodu blízkosti technologie a všech postupů. Za předpokladu, že pivo bude chutnat identicky, je záměr akcionáře zachovat některé pardubické značky. Minimálně se musí udělat zkušební várky, což potrvá čtvrt rok, půl roku,“ řekla ČTK Chovancová s tím, že pivovar chce také pokračovat v partnerstvích se sportovními kluby v regionu.

Představenstvo se bude zabývat dalším osudem pivovaru a areálu, ve kterém se nachází. „Rozumíme tomu, že zastupitelům města není lhostejný osud pardubického piva ani další případné využití areálu pivovaru. Jsme připraveni se s nimi znovu setkat a prodiskutovat další strategické směřování,“ dodala Chovancová. Jak uvedl magistrát v tiskové zprávě, zástupci města tento krok vítají.

Zástupci města mají především obavy, aby v centru nevznikl další brownfield. V sousedství pivovaru se totiž nachází nevyužité pozemky, na kterých stála Prokopova továrna na mlýnské stroje.

„Nechceme, aby zůstal brownfiled uprostřed města, budeme se zabývat všemi variantami, od prodeje celého pivovaru až po to, že tady zůstane muzeum s restaurací. Není rozhodnuto,“ řekla Chovancová.

Pardubický pivovar byl založen v roce 1871 a první pivo se zde začalo vařit 8. dubna 1872, minulý rok tedy slavil 150. výročí od založení. Předtím, než většinový podíl koupil Staropramen, vařil kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně a plánoval do 10 let produkci zdvojnásobit. Mezi nejznámější pardubická piva patří 19stupňový Porter, jehož výroba začala už v roce 1890 a jde o jedno z nejsilnějších českých piv.

Valná hromada potvrdila ukončení výroby v Pardubickém pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Pardubický pivovar přestane vařit pivo. Výrobu ukončí k 31. březnu 2023. Její část patrně přesune do pivovaru Ostravar. Rozhodla o tom dnes valná hromada. Majoritním vlastníkem je od roku 2019 skupina Pivovary Staropramen.

O ukončení výroby rozhodla proto, že v důsledku pandemie a vypuknutí války na Ukrajině nemohla uskutečnit své plány na rozšíření nabídky regionálních značek i navýšení produkce skupiny. Informace poskytla v tiskové zprávě.

Pro pracovníky, kterých je kolem pěti desítek, firma připravila podpůrný program. "Akcionářům jsme objasnili důvody, které nás k tomuto kroku vedly. Rovněž jsme vysvětlili, že to nebylo jednoduché rozhodnutí zejména s ohledem na zaměstnance pivovaru," uvedla předsedkyně představenstva Pardubického pivovaru Petra Chovancová.

"Jako řádný hospodář s cílem zabránit prohlubující se ztrátě muselo představenstvo přistoupit k výše zmíněnému kroku. Ukončení výroby automaticky neznamená zánik všech značek. Pivovar naopak zvažuje, že vybrané z nich zachová. Pokračovat chce také v existujících partnerstvích v regionu," uvedla skupina v tiskové zprávě.

Představenstvo se bude zabývat dalším směřováním pivovaru, což zahrnuje další využití budov a areálu v Pardubicích. Pivovar vyrábí pivo desítky let, loni slavil 150. výročí existence. Nad koncem výroby vyslovilo zklamání například vedení města, které pivovar označilo za pomyslné rodinné stříbro města.

"Město Pardubice nemá v pardubickém pivovaru žádný majetkový podíl, a tudíž žádný vliv na chování a rozhodování majitele. Nicméně rozhodnutí o ukončení výroby nás, jako zástupce města mrzí. Jak z hlediska tradice, tak z hlediska pracovních míst, která zaniknou. Nicméně je nabíledni, že apel nebo žádost města nezpůsobí, že by představenstvo pivovaru svůj záměr přehodnotilo," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

"Rozumíme tomu, že zastupitelům města není lhostejný osud pardubického piva ani další případné využití areálu pivovaru. Jsme připraveni se s nimi znovu setkat a prodiskutovat další strategické směřování," uvedla Chovancová.

Skupina uvedla, že za tři roky investovala do pivovaru více než 100 milionů korun, chtěla posílit jeho pozici na tuzemském i zahraničních trzích. Investice putovaly jak do výrobních technologií, tak do samotných značek.

Pivovar vyráběl v době před pandemií kolem 80.000 hektolitrů piva ročně, v roce 2021 podrobné výsledky nezveřejnil. Vyrábí například řadu značky Pernštejn, čtrnáctistupňový Taxis nebo Porter, což je tmavé devatenáctistupňové pivo.

Zavřít pivovar? To nejde, už kvůli historii, vyčítají radní Pardubic

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Milan Zlinský

Politici z pardubické radnice jsou naštvaní na firmu Staropramen. A to kvůli tomu, že se rozhodla zavřít pivovar Pernštejn. Nyní se do celé věci chtějí radní vložit a stopadesátiletou tradici zachránit, i když šance mají jen minimální.

Pardubický pivovar funguje od roku 1871. Z dobových fotografií je patrné, že pivo se v krajském městě vařilo už v době, kdy připomínalo spíše větší vesnici s historickým náměstím.

Nyní se však zdá, že by dlouhá tradice mohla skončit. Alespoň to navrhují majitelé firmy Staropramen, která Pernštejn koupila na jaře 2019.

„Představenstvo společnosti Pardubický pivovar svolalo valnou hromadu, které navrhne ukončení výroby k 31. březnu 2023. Produkci vybraných piv z Pardubického pivovaru by měl od dubna zajistit pivovar Ostravar spadající do skupiny Pivovary Staropramen,“ řekla Denisa Mylbachrová, mluvčí společnosti Pivovary Staropramen, a spustila tím lavinu emocí.

Hodně naštvaní byli především politici. A to i kvůli tomu, že o zásadním kroku majitele pardubického pivovaru neměli tušení. Třeba primátor Jan Nadrchal se o konci výroby dozvěděl v úterý odpoledne od redaktora MF DNES.

„Jsme rozčarováni ze způsobu, kterým jsme se o tomto záměru dozvěděli. Respektive nedozvěděli, nebýt médií, která chtěla naši reakci na tento záměr. Jaká může být naše reakce? Jedině zděšení, nepochopení, zklamání. Zvláště v době, kdy malé regionální pivovary zažívají boom,“ uvedl v prohlášení úzkého vedení magistrátu Jan Nadrchal.

A ten se svými náměstky nechce situaci nechat jen tak být. Míní vyvolat jednání se Staropramenem a Pernštejn zachránit. „Uděláme maximum pro to, abychom zachránili alespoň značku, ke které se třeba jednou někdo přihlásí. Okamžitě iniciujeme jednání s majoritním akcionářem Pivovaru Pardubice, jehož cílem by mělo být zachování pivovarnictví v Pardubicích. Pardubický pivovar a jeho pivo patří k pardubickému regionu stejně jako Pernštejnové, perník nebo koně,“ uvedl Nadrchal a jeho náměstci.

Politici ovlivní jen využití areálu
Otázka je, co se ale dá dělat. Politici nevlastní akcie pivovaru a těžko ovlivní plány firmy. Snad jen při využití areálu se mohou více zapojit. V každém případě vedení Staropramenu nemá zatím nějaký konkrétní plán, co bude s pivovarem dál.

„Musíme počkat na závěry, které učiní valná hromada. Zatím je vše hodně čerstvé. Budeme o posunech informovat,“ řekla Denisa Mylbachrová, podle které Pernštejn doplatil na problémy posledních let – tedy na epidemii covidu-19 a také válku na Ukrajině.

„Vše odstartovala pandemie spojená s restrikcemi vedoucími k významnému poklesu odbytu, letos pak kvůli válce rostly ceny vstupů. V důsledku nepříznivých událostí došlo k výraznému propadu prodejů nejen na tuzemském, ale i zahraničních trzích. Značná část exportu pardubických značek totiž směřovala do Ruska,“ řekla Mylbachrová.

To ovšem podle radních nemůže být důvod ukončit výrobu, která má v Pardubicích dlouhou tradici. „Odmítáme, aby se k pivovaru přistupovalo jako k ‚sekáči‘ na rohu. Proč? Protože ‚náš‘ pivovar je s Pardubicemi nerozlučně spjat. Je to pomyslné rodinné stříbro, tradice, která se píše 151 let. A to už něco je, více než 10 generací. Co všechno pivovar přežil, na co všechno si pamatuje, jaké množství lidí s ním spojilo svůj pracovní život – a mnohdy i celý. A najednou jako by to nebylo,“ uvedl primátor se svými náměstky, kteří upozorňují i na to, že v areálu pivovaru se konala celá řada akcí. „A o ty nesmíme přijít,“ dodali radní.

Pardubický pivovar byl založen v roce 1871 a první pivo se zde začalo vařit 8. dubna 1872, minulý rok tedy slavil 150. výročí od založení. Předtím, než většinový podíl koupil Staropramen, vařil kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně a plánoval do 10 let produkci zdvojnásobit. Na to zřejmě už nedojde.

Oblíbený český pivovar náhle končí. To je rána, lidé letí na dlažbu

Publikováno:před rokemZdroj:AAzdraví.czAutor:Anna Štěpánková

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že jsme z nejhoršího venku a situace se po určité stabilizaci začne lepšit, podle řady odborníků tomu tak být nemusí a právě jsme mohli prožít pouze úvodní fázi táhlé krize, která nás bude provázet řadu let.

Trpký konec
Jedním z jejích průvodních jevů by mohly být ve větší míře také krachy zavedených podniků, případně ukončení jejich provozu z důvodu nerentability. Některé aspekty nasvědčují tomu, že právě firmy budou mít momentálně ty největší problémy, což by se pak mohlo projevit i na trhu práce zvýšenou nezaměstnaností, která byla dlouhou dobu až nepřirozeně nízká.

Některé společnosti už naznačují určité problémy. Například Škodovce vadí vysoké ceny energií a hrozí přesunem výroby jinam, rovněž Kofola volá po komplexním řešení současných problémů. Řada firem pak bojuje doslova o přežití. Zdražily se jim totiž vstupní náklady, nejvíce v podobě surovin a energií, ovšem stoupají také platové požadavky zaměstnanců.

Náhle teď přišla zpráva o tom, že končí oblíbený Pardubický pivovar. Konec jeho výroby by měl přijít ještě v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž desítky lidí přijdou o práci.

Majoritním vlastníkem Pardubického pivovaru je Staropramen, který podíl získal před dvěma lety. Namísto zvelebování provozu a expanze výroby však přichází konec. Důvodem jsou konkrétně náročné podmínky na tuzemském i globálním trhu. Ty vedou k tomu, že je nutné výrobu koncentrovat na méně míst a optimalizovat tak náklady.

Některé značky zůstanou
Vybraná piva z produkce Pardubického pivovaru převezme Ostravar, který rovněž patří do skupiny Pivovary Staropramen. Půjde však spíše už jen o marketingovou záležitost. Některé značky sice zůstanou na trhu, avšak už budou produkovány jinde a tradice zanikne.

To je bohužel častý jev na tuzemském pivovarnickém trhu. Zajímavé značky totiž skoupily nadnárodní skupiny, které k nim nemají kdovíjaký vztah a prvořadý je pro ně ekonomický zájem. Ten pak velí koncentrovat výrobu do větších celků, jakkoliv to v případě piva konzumentům nedává příliš smysl.

Pardubický pivovar by však za normálních okolností dost možná přežil. Jeho konec zapříčinil až sled negativních událostí z posledních let. Definitivní tečkou bylo potom zdražení energií, surovin i obalů, který doprovázel propad prodejů.

Tradiční pivovar chtějí zavřít. "Je to rodinné stříbro!" zuří primátor

Publikováno:před rokemZdroj:TN.czAutor:Lukáš Skládal

Společnost Pivovary Staropramen se rozhodla ukončit provoz Pardubického pivovaru. Vedení města se ale tento krok nelíbí. Primátorovi vadí především to, že s ním společnost plánované zavření pivovaru nekonzultovala.

Primátor Pardubic se zlobí na firmu Pivovary Staropramen. Společnost se totiž rozhodla uzavřít tamní pivovar, aniž by o tom město oficiálně informovala.

"Vyjadřujeme hrubý nesouhlas se záměrem společnosti Pivovary Staropramen úplně zastavit výrobu v pardubickém pivovaru. Stejně tak jsme rozčarováni způsobem, kterým jsme se o tomto záměru dozvěděli. Respektive nedozvěděli – nebýt médií, která chtěla naši reakci na tento záměr," napsal na facebooku primátor města Jan Nadrchal.

V pivovaru sice město žádný podíl nemá, podle primátora ale k městu historicky patří. "Odmítáme, aby se k Pardubickému pivovaru přistupovalo jako k 'sekáči' na rohu. Proč? Protože 'náš' pivovar je s Pardubicemi nerozlučně spjat. Je to pomyslné rodinné stříbro, tradice, která se píše 151 let. A to už něco je, více než 10 generací," zlobil se Nadrchal.

Město podle primátora nehodlá uzavření pivovaru jen tak přihlížet. "Uděláme maximum pro to, abychom zachránili alespoň značku, ke které se třeba jednou někdo přihlásí," napsal.

"Okamžitě iniciujeme jednání s majoritním akcionářem pivovaru Pardubice, jehož cílem by mělo být zachování pivovarnictví v Pardubicích. Pardubický pivovar a jeho pivo patří k pardubickému regionu stejně jako Pernštejnové, perník nebo koně," zakončil Nadrchal svůj rozhořčený příspěvek.

Staropramen se ale brání, že musí vše nejdříve probrat s valnou hromadou a zaměstnanci. "Představenstvo Pardubického pivovaru na začátku tohoto týdne svolalo valnou hromadu, které navrhne ukončení výroby k 31. březnu příštího roku. Nebylo to pro nás jednoduché rozhodnutí, zejména s ohledem na zaměstnance. Proto jsme tuto záležitost řešili nejprve s nimi," tvrdí mluvčí společnosti Denisa Mylbachrová.

"Nyní jsme ve fázi, kdy postupně začínáme informovat naše obchodní partnery. Samozřejmě výjimkou nebudou ani zástupci města Pardubice, se kterými se členové našeho vedení rádi sejdou osobně, aby jim celou situaci blíže objasnili," dodala mluvčí.

Podle společnosti se pivovar od roku 2020 "potýkal s řadou externích vlivů, které nakonec vedly k rozhodnutí o jeho uzavření". "Vše odstartovala pandemie spojená s restrikcemi vedoucími k významnému poklesu odbytu, v letošním roce pak v souvislosti s válkou na Ukrajině přispěl také výrazný růst cen vstupů, od surovin přes obaly až po energie," tvrdí Pivovary Staropramen. 

Pivovar v Pardubicích ukončí výrobu

Publikováno:před rokemZdroj:ČT24

Pardubický pivovar, který má 150letou tradici, plánuje definitivně ukončit výrobu. Důvodem jsou podle majitelů vysoké ceny energií i vstupních surovin. Pivovaru navíc výrazně klesl export, pivo se totiž z Pardubic vyváželo hlavně do Ruska. Radnice teď řeší, jak vaření piva ve městě zachovat. Možností by podle ní mohl být vznik městského pivovaru.

Pardubický pivovar vyrobí každý rok sedmdesát tisíc hektolitrů piva. Pokračovat se přesto nechystá, poslední pivo tam vznikne příští rok v březnu. Přitom ještě před třemi lety, kdy se Pivovary Staropramen staly většinovým vlastníkem podniku, měly s pardubickým pivovarem velké plány. „Další růst pivovaru bude zajištěn, budou zachována pracovní místa a zajistí se potřebné investice,“ řekl v roce 2019 tehdejší ředitel pivovaru Leoš Kvapil.

Nyní je ale všechno jinak, 46 zaměstnanců momentálně čeká na výpověď. O ukončení výroby se dozvěděli na začátku týdne. Informace o uzavření pivovaru zaskočila i vedení města. „Objevilo se to pouze v médiích jako nějaká tisková zpráva. Musím říct, že nás to velmi nepříjemně překvapilo,“ komentoval primátor Jan Nadrchal (ANO).

Z Pardubic možná do Ostravy
Město neví, co bude s rozsáhlým areálem pivovaru v centru Pardubic dál. Jeho vlastník zatím další plány tají. Pardubické pivo se možná bude vařit dál, ale jinde. „V tuto chvíli zvažujeme zahájení výroby v Ostravě. Finalizujeme také výběr produktů,“ uvedla mluvčí Pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová.

Pardubice se ale vaření piva vzdát nechtějí. „Nabízí se samozřejmě možnost, že by tady mohlo vzniknout něco jako nějaký malý, velmi komorní měšťanský pivovar,“ přiblížil primátor. Tím by město zachovalo 150letou tradici pivovaru, který kdysi patřil mezi nejmodernější v Česku. Pivo se však v Pardubicích vařilo i předtím, konkrétně už ve 14. století.

Staropramen chce zavřít Pardubický pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:E15.czAutor:ČTK

Představenstvo Pardubického pivovaru svolalo valnou hromadu, na níž navrhne ukončení výroby k 31. březnu příštího roku. Majoritní podíl ve firmě vlastní Pivovary Staropramen. Produkci vybraných piv chce Staropramen přesunout do pivovaru Ostravar, informovala mluvčí skupiny Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová. Staropramen uvedl, že ukončení výroby pardubického pivovaru je reakcí na výrazný propad prodejů jeho produktů, které se z velké části vyvážely do Ruska.

O ukončení činnosti pivovaru již firma informovala své zaměstnance. Podle Staropramenu se to dotkne 46 lidí zejména na výrobních pozicích i administrativních pracovníků. Skupina uvedla, že pro ně připravila podpůrný program a v nejbližších dnech chce o plánu na ukončení výroby informovat své obchodní partnery.

Staropramen vlastní většinový podíl v Pardubickém pivovaru od roku 2019. Koupil ho s cílem rozšířit nabídku piv o další lokální značku a zvýšit produkci celé skupiny. Mylbachrová uvedla, že od roku 2020 se pivovar potýká s problémy. Pandemie koronaviru přinesla výrazný pokles odbytu kvůli vládním restrikcím a další potíže firmě způsobil růst cen energií a vstupních nákladů. „V důsledku nepříznivých událostí posledních let došlo k výraznému propadu prodejů nejen na tuzemském, ale i zahraničních trzích. Značná část exportu pardubických značek totiž směřovala do Ruska,“ doplnila mluvčí.

Staropramen uvedl, že v posledních měsících zvažoval i variantu prodeje pivovaru. Poté, co valná hromada návrh na ukončení výroby schválí, navrhne představenstvo další směřování pivovaru. V areálu pivovaru má zůstat restaurace i prodejna, oznámila společnost.

Pardubický pivovar byl založen v roce 1871 a první pivo se zde začalo vařit 8. dubna 1872, minulý rok tedy slavil 150. výročí od založení. Před tím, než většinový podíl koupil Staropramen, vařil kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně a plánoval do deseti let produkci zdvojnásobit.

Pivovarům Staropramen loni meziročně klesl čistý zisk o 45,4 procenta na 441 milionů Kč. Tržby naopak meziročně stouply o 4,2 procenta na 4,23 miliardy korun. Společnost uvedla, že prodeje piva loni meziročně klesly o 1,8 procenta na 3,13 milionů hektolitrů.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.02.2023 03:2750